Francuska 4 - zieleń pod specjalnym nadzorem - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Wyszukiwarka

Menu główne

08-12-2020

Francuska 4 – zieleń pod specjalnym nadzorem

Zespół Zarządu Dróg Miejskich odpowiedzialny za realizację projektu “Zielona Francuska” spotkał się z wieloletnim mieszkańcem Saskiej Kępy, panem Janem Kossakowskim, który dba o znajdujące się pod jego domem miejsce pamięci — Symbol Wrześniowej Barykady 1939 oraz z wielką troską podchodzi do okolicznej zieleni. Dziękujemy za to spotkanie — za lekcję historii i za możliwość ulepszenia projektu.

Pan Jan zadzwonił do ZDM z pytaniami oraz pomysłami dotyczącymi planowanych przez nas nasadzeń zieleni w jego okolicy. Wspólnie doszliśmy do wniosku, że najwłaściwsze będzie spotkanie w terenie. Udało się je zorganizować na początku grudnia przy okazji cyklicznego obchodu przeprowadzanego w ramach nadzoru nad inwestycją. Oprócz urzędników odpowiedzialnych za projekt oraz nadzór w spotkaniu uczestniczył również przedstawiciel wykonawcy. Wspólnie rozmawialiśmy o szczegółach projektu dla rejonu ulicy Francuskiej 1, 2 i 4. Do spotkania podeszliśmy z pełnym zaangażowaniem. Przyszliśmy zarówno z wydrukowanym gotowym projektem, jak i z otwartą głową.

Słuchamy o przeszłości

Dom przy Francuskiej 4 to miejsce wyjątkowe. Willa została wybudowana w 1931 roku dla Marii i Kazimierza Kossakowskich. We wrześniu 1939 r. o powstałą tutaj barykadę została stoczona zaciekła bitwa. Wojska niemieckie nie zdołały wtedy przełamać polskiej obrony i zostały zatrzymane w marszu przez most Poniatowskiego do centrum Stolicy. Przypominają o tym tablice pamiątkowe na Francuskiej 1 i Francuskiej 4 oraz rozciągnięty pomiędzy nimi czerwony granitowy pas symbolizujący linię obrony.

Na metalowym ogrodzeniu okalającym dom pieczołowicie zachowane zostały ślady po niemieckich pociskach. Miejsce pamięci zostało odsłonięte w 2011 roku właśnie z inicjatywy Jana Kossakowskiego, który jest świadkiem tamtych czasów i do dziś mieszka przy Francuskiej 4. Opowiedział  historię tego miejsca. Dostaliśmy też pamiątkowy egzemplarz książki “Praskie barykady – Południowa flanka”.

Patrzymy w przyszłość

W toku rozmowy dowiedzieliśmy, się jak bardzo p. Kossakowski dba o zieleń pod swoją posesją i zależy mu na jej dobrym zabezpieczeniu. Do tej pory przed domem p. Jana znajdowały się róże. Jednak ze względu na duże zacienienie i znaczny ruch pojazdów krzewów nie udało się utrzymać w dobrym stanie. Zdecydowaliśmy, że tu posadzona będzie irga błyszcząca w formie gęstego żywopłotu, który będzie wyższy od sadzonych wcześniej róż i będzie stanowił wyraźnie widoczną barierę dla aut. Wykonawca prac zlikwidował już opaskę kamienną przy rabacie, zwiększając miejsce dla korzeni drzew i umożliwiając posadzenie żywopłotu. Na życzenie mieszkańca postawione też zostaną większe głazy w celu dodatkowego zabezpieczenia rabat i pamiątkowej linii z granitu.

O Zielonej Francuskiej

Pomysł „liftingu” i zazielenienia Francuskiej został zgłoszony przez mieszkańców w budżecie obywatelskim i wybrany do realizacji w głosowaniu. Jego podstawowym założeniem jest zwiększenie powierzchni zielonej dzięki rozebraniu zbędnego betonu i kostki – w tym wybrukowanych powierzchni wyłączonych z ruchu, narożników skrzyżowań i wysepek. W sumie do rozbrukowania przeznaczono ponad tysiąc metrów kwadratowych nawierzchni w kilkudziesięciu miejscach. W to miejsce planujemy nowe nasadzenia: blisko 9 tysięcy krzewów irgi, róży i lilaku, a także byliny.

Projekt obejmuje również budowę trzech ogrodów deszczowych. Pojawią się one na odcinku od ul. Walecznych do ul. Zwycięzców, pomiędzy jezdnią a chodnikiem, zamiast dotychczasowych powierzchni brukowanych. Ogród deszczowy to naturalna forma zapewniająca odwodnienie jezdni i retencję wody opadowej. Składa z kilku warstw żwiru i piasku, umożliwiającego wsiąkanie wody w grunt. Nadmiar wody po napełnieniu się ogrodu jest odprowadzany do kanalizacji. Ogrody zostaną obsadzone roślinami lubiącymi wilgoć: bodziszkiem błotnym, miętą wodną, irysem, krwawnicą, pięciornikiem błotnym, kosaćcem żółtym i sitem rozpierzchłym.

Prace, które wykonuje wybrana w przetargu firma Adrog, rozpoczęły się w listopadzie i są już mocno zaawansowane. Zgodnie z planem powinny zakończyć się w grudniu. Nowa zieleń w pełni zacznie jednak cieszyć oko dopiero wiosną, kiedy nasadzenia rozkwitną.

Projekt nowej zieleni

R.02.FRA.PW.Z.PLAN SYTUACYJNY.GOSPODARKA ZIELENIĄ

Pliki do pobrania

Powered by Projectic.pl