2/3 hektara nowej zieleni na rondzie Dmowskiego. Platany, lipy i dęby - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Menu główne

08-04-2021

2/3 hektara nowej zieleni na rondzie Dmowskiego. Platany, lipy i dęby

Projektowana zieleń na rondzie Dmowskiego zajmie powierzchnię zbliżoną do powierzchni boiska Legii Warszawa. Jej elementem będzie 58 nowych drzew, w tym 12 lip srebrzystych na centralnej płycie ronda. Kolejnych 38 drzew posadzimy po sąsiedzku, wzdłuż pl. Defilad przy Marszałkowskiej – w tym celu ogłosiliśmy właśnie przetarg.

Przebudowa ronda Dmowskiego i okolic zakłada przed wszystkim wytyczenie przejść dla pieszych i przejazdów rowerowych wokół niego. To będzie główna zmiana komunikacyjna w ścisłym centrum stolicy – miejscu, które do tej pory było dla wszystkich trudną do pokonania barierą, a dla niektórych wręcz barierą nie do przejścia.

Rewolucją będą jednak nie tylko nowe zebry. Planujemy też „zazielenienie” ronda i jego okolic. I nie będzie to kilka donic z drzewami. Nowe nasadzenia zieleni w tym miejscu obejmą obszar 6,6 tys. metrów kwadratowych. Oznacza to, że 2/3 hektara betonu i asfaltu zmieni się w zieloną, biologicznie czynną powierzchnię.

Drzewa

Projekt zakłada posadzenie w sumie 16 lip srebrzystych, a także 22 dębów czerwonych i 20 platanów klonolistnych. 12 lip srebrzystych w odmianie 'Silver Globe' zostanie posadzonych na centralnej płycie ronda – po trzy w każdej ćwiartce. Pozostałe drzewa staną wzdłuż przecinających rondo ulic Marszałkowskiej i Alej Jerozolimskich, a także przy wlotach ulic poprzecznych.

Wzdłuż ul. Marszałkowskiej zaplanowano platany klonolistne w odmianie 'Pyramidalis'. Zostaną ulokowane na pasie dzielącym jezdnię, vis-à-vis przystanków tramwajowych. Będzie ich w sumie 16. Cztery dodatkowe platany będą posadzone na ul. Nowogrodzkiej u wlotu w ul. Marszałkowską od zachodu. To miejsce będzie zresztą mocno przebudowane, aby wyznaczyć przejazd dla rowerzystów w ciągu ul. Nowogrodzkiej.

Z kolei wzdłuż Al. Jerozolimskich staną dęby czerwone. Aż 14 z nich znajdzie się na północny zachód od ronda, w pobliżu przystanku autobusowego, przejścia do przystanku kolejowego Warszawa Śródmieście i dalej w stronę Dworca Centralnego. Pięć dębów zaplanowano po drugiej stronie ulicy, a trzy zmieszczą się w południowo-wschodnim narożniku ronda. Wszystkie drzewa będą miały kilka metrów wysokości i obwód pnia od 18 do 25 cm.

Gleba

Przebudowa ronda Dmowskiego jest rozwiązaniem tymczasowym, przewidzianym na kilka lat, do czasu kompletnej przebudowy tego miejsca, gdy kolejarze będą remontować przechodzącą pod ziemią linię średnicową. Dlatego tak zaprojektowaliśmy zieleń, by uniknąć ewentualnych strat w przyszłości.

Drzewa zostaną posadzone w ziemi, ale jednocześnie w specjalnych jutowych osłonach na bryłę korzeniową. Podłoże zostanie przygotowane w specjalny sposób. Mniej więcej metr pod ziemią znajdzie się warstwa żwiru filtracyjnego i zaczepy dla lin stabilizacyjnych zabezpieczających korzenie. Ponad tą warstwą zaplanowaliśmy dwa rodzaje gleby. Tak przygotowane „lokum” dla korzeni, o wymiarach 2 x 1,5 m, ma umożliwić wyjęcie drzewa za kilka lat i po zakończeniu prac budowlanych posadzenie go z powrotem.

W ten sposób zostaną posadzone prawie wszystkie drzewa na rondzie i wokół niego. Wyjątkiem będą trzy dęby na południowo-wschodnim rogu skrzyżowania, które staną w skrzyniach.

Krzewy

Nie tylko drzewa zazielenią to miejsce. Ulice krzyżujące się w tym miejscu są przedzielone przed samym rondem trójkątem wyłączonym z ruchu, który z kolei dzielą na pół tory tramwajowe. W każdym z tych „trójkątów” jedna połowa to przystanek tramwajowy. Drugie połówki zostaną zazielenione, a na południe i na zachód od ronda również przedłużone, by wyrównać je z przedłużonymi przystankami tramwajowymi. Rozpłytowane zostaną też narożniki na zewnętrznych częściach ronda, a także narożniki skrzyżowań ul. Marszałkowskiej z ul. Nowogrodzką i ul. Widok oraz Al. Jerozolimskich z ul. Poznańską.

Z wyspy centralnej ronda Dmowskiego znikną donice. Zamiast nich, poza wspomnianymi lipami, powstanie barwna mozaika krzewów, bylin i traw. W sumie zaprojektowaliśmy tam aż 33 gatunki roślin. Cały projekt składa się z 65 różnych gatunków i odmian roślin, od drzew po trawy lokowane w tym miejscu.

 

Drzewa również wzdłuż Marszałkowskiej

Przedłużeniem zazielenionego ronda Dmowskiego będą drzewa posadzone wzdłuż ul. Marszałkowskiej aż do Świętokrzyskiej. Po zachodniej stronie trwa już budowa drogi rowerowej i remont chodnika. W ramach osobnego przetargu, który właśnie ogłosiliśmy, stanie tam 38 nowych drzew. Będą to lipy srebrzyste w odmianie 'Varsaviensis' o wysokości korony ok. 7 metrów. Uzupełnią istniejący już w tym miejscu szpaler drzew.

To wstęp do „Zielonej Marszałkowskiej”. W ogłoszonym w marcu przetargu na opracowanie projektu wykonawczego kolejnych zmian na tej ulicy, na odcinkach Królewska – pl. Bankowy oraz Nowogrodzka – pl. Konstytucji, zgłosiło się pięć firm. Obecnie trwa sprawdzanie i ocena złożonych przez nie ofert.

Zmiany w tym roku

Właśnie rozpisaliśmy przetarg na wyłonienie wykonawcy przebudowy okolic ronda Dmowskiego. Jeżeli uda się go rozstrzygnąć, prace rozpoczną się w wakacje. Zakładamy, że efekt finalny będzie gotowy jeszcze w tym roku.

Przebudowa ronda Dmowskiego to jeden z elementów Nowego Centrum Warszawy, czyli planu prezydenta Rafała Trzaskowskiego, który zakłada rewolucyjne zmiany w centrum stolicy. W jego ramach w zeszłym roku przebudowaliśmy centralny odcinek al. Jana Pawła II, wraz z rondem Czterdziestolatka, wokół którego powstały trzy brakujące przejścia dla pieszych. Obecnie trwa przebudowa tzw. placu pięciu rogów i zachodniej części ul. Marszałkowskiej między rondem Dmowskiego a Świętokrzyską. Trwa przetarg na zaprojektowanie kolejnych odcinków tej ulicy, przygotowujemy się również do zmian na pl. Na Rozdrożu i pl. Trzech Krzyży.

Powered by Projectic.pl