Remonty i inwestycje - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Menu główne

Remonty i inwestycje

Powiększ obraz: Robotnicy podczas prac wylewania asfaltu

Poprawa bezpieczeństwa na drogach, dostępności i stanu technicznego infrastruktury drogowej to priorytety Zarządu Dróg Miejskich na 2021 r. Część ulic czekają remonty, inne przejdą większe przebudowy. W planie są odnowy chodników, wyznaczanie nowych dróg dla rowerów i modernizacja oświetlenia. Kolejne niebezpieczne skrzyżowania i przejścia dla pieszych wyposażymy w nowe sygnalizacje świetlne.

W 2021 rok wkroczyliśmy z kilkoma inwestycjami, których ze względu na zimową aurę nie udało się ukończyć w poprzednim sezonie budowlanym. To przebudowa ul. Saskiej, gdzie pozostaje jeszcze posadzić zieleń, a także odnowa ciągu ulic Meissnera – Abrahama – Umińskiego, gdzie wyznaczamy pasy rowerowe i miejsca postojowe. Zmiany na ulicach Meissnera i Umińskiego powinny być gotowe w maju, zaś na Abrahama jesienią – mamy już gotową dokumentację projektową i niebawem będziemy ogłaszać przetarg. Z kolei na ul. Anielewicza, gdzie po obu stronach jezdni na odcinku od ul. Okopowej do ul. Karmelickiej wyznaczyliśmy pasy rowerowe, pozostało tylko dokończyć malowanie oznakowania poziomego.

Zmiany w ścisłym centrum

Listę dużych zadań na 2021 rok otwiera tzw. plac Pięciu Rogów. Prace toczą się od początku marca, ich efektem będzie uporządkowanie przestrzeni i utworzenie prawdziwego placu, bez wydzielonych chodników i jezdni. W miejscu, gdzie zbiegają się ulice Krucza, Chmielna, Szpitalna, Bracka i Zgoda, przejeżdżać będą mogły tylko autobusy i rowery, nadrzędną rolę otrzyma tu ruch pieszych.

Spore zmiany zajdą na ul. Marszałkowskiej. Na odcinku od ul. Świętokrzyskiej do ronda Dmowskiego wzdłuż pl. Defilad wybudujemy drogę dla rowerów, wyremontujemy chodniki i wyznaczymy nowe równoległe miejsca parkingowe, zaś wokół samego ronda utworzymy nowe przejścia dla pieszych wraz z przejazdami rowerowymi. Nasze plany obejmują również przebudowę placów Na Rozdrożu i Trzech Krzyży – oba miejsca przejdą metamorfozę i staną się w pełni dostępne. Zmiany czekają też ul. Sokratesa. Pozostawimy po jednym pasie ruchu w każdym kierunku, ale poszerzymy chodniki i azyle na przejściach. Już zmodernizowaliśmy tam oświetlenie – dzięki ledowym oprawom po zmroku na ulicy jest jaśniej.

Nie zabraknie szybkich, weekendowych remontów nawierzchni jezdni. W ten sposób naprawimy kolejne ulice – na naszej liście znalazły się m.in. Połczyńska, Bora-Komorowskiego, Odyńca, Słomińskiego czy Sławka. Plany obejmują także m.in. skrzyżowanie Marszałkowskiej z Królewską oraz ronda Żaba i Lubomirskiego. Lista nie jest zamknięta, a zmiany zależą od środków, jakimi dysponujemy na takie naprawy.

Wśród zaplanowanych przez nas zadań znalazły się budowy rond. Skrzyżowania o ruchu okrężnym powstaną u zbiegu ul. Kadetów z ulicami Poprawną i Łasaka – poprawią bezpieczeństwo przejazdu, uspokoją ruch i zwiększą czytelność układu dróg w miejscu, gdzie się spotykają.

Wzorem lat ubiegłych konsekwentnie będziemy realizować program poprawy bezpieczeństwa. Najbardziej niebezpieczne przejścia wyposażymy w sygnalizację świetlną (planujemy ją wybudować m.in. na ul. Marszałkowskiej przy ul. Senatorskiej czy al. Krakowskiej przy ul. Tapicerskiej) lub elementy uspokojenia ruchu. Przebudowę „świateł” przeprowadzimy na skrzyżowaniach Al. Jerozolimskich z ul. Ryżową i al. Komisji Edukacji Narodowej z ulicami Surowieckiego i Bartoka. Do tego dojdzie też usprawnienie przejazdów przez osygnalizowane skrzyżowania. Do Zintegrowanego Systemu Zarządzania Ruchem chcemy włączyć m.in. 14 sygnalizacji na skrzyżowaniach w ciągu al. Niepodległości – gdy tylko projekt tej skomplikowanej inwestycji będzie już gotowy.

Chodniki i drogi dla rowerów

Nie zapomnimy o wygodzie i bezpieczeństwie pieszych i rowerzystów. W 2021 r. nowe chodniki pojawią się m.in. na ulicach Marszałkowskiej, Saskiej, Odyńca i Idzikowskiego, a lista planowanych remontów chodników będzie wydłużana na bieżąco, w miarę dostępnych środków. Natomiast nowe trasy rowerowe wybudujemy np. przy ulicach Olbrachta, Kadetów, Wrocławskiej, Grenadierów, Marymonckiej czy Mickiewicza. Na tej ostatniej ulicy – na odcinku od ul. Potockiej do pl. Wilsona – również m.in. utworzymy miejsca postojowe.

Bardzo ważną kwestią jest remont oświetlenia ulic, w tym doświetlanie przejść dla pieszych. Montażem nowych słupów i lamp przy ulicach Sokratesa i Przy Agorze zakończymy rozpoczętą w zeszłym roku realizację programu „SOWA – oświetlenie zewnętrzne”. W ramach wymiany oświetlenia w mieście nowe, ledowe oprawy oraz słupy oświetleniowe zamontowaliśmy w miejscu starych już na ul. Lubelskiej, to samo nastąpi też m.in. na ulicach Grzybowej i Ratuszowej. Bezpieczeństwo po zmroku poprawimy również na ul. Przyczółkowej, wstawiając oczekiwane przez mieszkańców latarnie. W LED-y wyposażymy wszystkie maszty na węzłach drogowych, na których do tej pory jeszcze tego nie zrobiliśmy. Do końca 2022 r. oprawy ledowe zamontujemy na wszystkich podległych nam drogach – w tym celu w styczniu podpisaliśmy umowę z wykonawcą.

Remont przejdą także obiekty mostowe. W planach mamy odnowę mostu w ciągu ul. Białołęckiej nad Kanałem Żerańskim i kładki nad ul. Tamka. Jest duża szansa, że jeszcze w 2021 r. nie tylko ogłosimy przetarg, ale też wyłonimy wykonawcę i rozpoczniemy budowę mostu pieszo-rowerowego, który połączy Bulwary Wiślane z Pragą. W Wilanowie pod koniec marca powinniśmy rozpocząć przebudowę skrzyżowania al. Wilanowskiej i ul. Kosiarzy w celu włączenia do niego ul. Sarmackiej. Tam prace trwają od jesieni zeszłego roku – prowadzi je deweloper, który buduje przepust przez Potok Służewiecki.

W 2021 r. będziemy również wprowadzali zmiany w parkowaniu. Przygotowujemy się do rozszerzenia Strefy Płatnego Parkowania Niestrzeżonego o Żoliborz i Ochotę, w tej sprawie jesienią zeszłego roku odbyły się konsultacje z mieszkańcami. Decyzja o ewentualnym rozszerzeniu należy do Rady m.st. Warszawy.

Poniżej lista realizowanych oraz przygotowywanych inwestycji i remontów na 2021 r. O terminach ich realizacji informujemy na bieżąco w zakładce „aktualności”.

Szczegóły remontów i inwestycji

  • Przebudowy ulic

  • Remonty nawierzchni jezdni

  • Remonty chodników

  • Infrastruktura rowerowa

  • Oświetlenie

  • Sygnalizacje świetlne

  • Obiekty mostowe

Powered by Projectic.pl