Abonament mieszkańca - przez internet, z PIT i meldunkiem - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Menu główne

14-03-2023

Abonament mieszkańca – przez internet, z PIT i meldunkiem

W połowie listopada zadebiutowała strona abonamentzdomu.waw.pl, która całkowicie zastąpiła konieczność przesyłania mailem dokumentów dot. abonament parkingowego SPPN. Od tego czasu wydaliśmy ponad 20 tysięcy abonamentów mieszkańca, z czego ok. ⅕ drogą elektroniczną.

“Abonament z domu”, czyli możliwość wyrabiania abonamentu mieszkańca bez konieczności wizyty w urzędzie, pojawił się po raz pierwszy w czasie pandemii. Kierunek zmian był słuszny, lecz mailowa formuła tamtego rozwiązania doraźna. Blisko cztery miesiące temu zastąpiła ją specjalnie stworzona do tego celu strona internetowa — abonamentzdomu.waw.pl.

Mieszkaniec znajdzie na niej wszystkie informacje o abonamencie oraz krok po kroku złoży wniosek — system upewni się, czy zostały załączone wszystkie niezbędne dokumenty. Po zalogowaniu można też sprawdzić historię swoich opłat oraz upewnić się do kiedy aktywny jest abonament. Integralnym elementem całego procesu jest moduł szybkich płatności internetowych obsługiwany przez firmę Blue Media.

Od 16 listopada 2022 r. do 13 marca 2023 r. wydaliśmy łącznie 23 481 abonamentów, zarówno zupełnie nowych, jak i w miejsce wygasających. Z tego 4 852, czyli ok. 21%, za pomocą nowej strony internetowej. Reszta osób zdecydowała się na skorzystanie z jednego z Punktów Obsługi Pasażera ZTM, czyli wyrobienia abonamentu stacjonarnie, “w okienku”.

Abonament przez stronę, nie mailem

Przypominamy, że obecnie skrzynka mailowa abonamentzdomu@zdm.waw.pl (która przed uruchomieniem osobnej strony była pierwszym etapem wyrobienia abonamentu) nie przyjmuje już żadnych wniosków. Wciąż jednak otrzymujemy tą drogą dziesiątki zgłoszeń. Każda osoba dostaje w odpowiedzi automatyczną wiadomość informującą o nowej prostszej drodze, z której należy skorzystać.

Rozlicz PIT w Warszawie

Nie później niż do 2 maja należy złożyć deklarację PIT za 2022 r. Warto w tym kontekście pamiętać o zasadach przyznawania abonamentów parkingowych. Jednym z warunków koniecznych do spełnienia jest właśnie rozliczanie podatków w Warszawie. W przeciwnym wypadku abonament nie przysługuje. Podstawowym warunkiem uzyskania abonamentu pozostaje oczywiście meldunek (stały lub czasowy) na terenie SPPN. Warto więc pamiętać o rozliczeniu PIT, bo kto teraz nie rozliczy się z podatku w Warszawie, następną okazję – a co za tym idzie następną okazję do spełnienia wymogu potrzebnego do uzyskania abonamentu – będzie miał dopiero za rok.

Powered by Projectic.pl