Aktywne przejście - ostrzeże kierowców o zbliżaniu się pieszego - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Menu główne

30-09-2016

Aktywne przejście – ostrzeże kierowców o zbliżaniu się pieszego

Poprawa bezpieczeństwa pieszych to nie tylko budowa sygnalizacji świetlnych. To także tzw. aktywne przejścia. Takie rozwiązanie wprowadzamy właśnie na ulicy Kondratowicza.

Jak to działa? System, który montujemy na przejściu pomiędzy ulicami Chodecką i Łabiszyńską, ma za zadanie ostrzegać kierowców o zbliżaniu się pieszego do pasów.

Jest to możliwe dzięki zastosowaniu specjalnego systemu identyfikacji, złożonego z kilku, zsynchronizowanych ze sobą elementów – czujników ruchu, punktowych elementów odblaskowych, biało-czerwonych pasów, znaków drogowych D-6 z lampami LED i nawierzchni antypoślizgowej.

System ten sprawia, że elementy bezpiecznego przejścia (aktywne punktowe elementy odblaskowe i lampy ostrzegawcze LED) aktywują się tylko w momencie, gdy na przejściu „coś się dzieje”, a więc, gdy zbliża się do niego pieszy. To czytelny znak dla kierowcy, który w tym momencie powinien zdjąć nogę z gazu.

Koszt wybudowania aktywnego przejścia w pełnym wyposażeniu to ok. 60 tys. zł. To znacznie mniej, niż wybudowanie sygnalizacji świetlnej. Zastosowane na ulicy Kondratowicza rozwiązanie jest pilotażem. Jeżeli się sprawdzi, planujemy zastosowanie go także w innych lokalizacjach.

Powered by Projectic.pl