"Betonowe", a nowoczesne – latarnie w ogrodzie daliowym - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Wyszukiwarka

Menu główne

26-09-2024

“Betonowe”, a nowoczesne – latarnie w ogrodzie daliowym

Zarząd Zieleni przygotowuje się właśnie do odtworzenia historycznego ogrodu daliowego w parku Skaryszewskim. Czekają tam już na niego nietypowe latarnie, które zamontowaliśmy w ramach modernizacji całego parkowego oświetlenia.

Stal z żywicą i żwirkiem

Sześć nowych latarni parkowych, jak wszystkie stawianie obecnie w Warszawie, to latarnie o stalowym korpusie. Te konkretne są jednak wyjątkowe. Stalowa powierzchnia jest z zewnątrz pokryta żywicą i żwirkiem, tak aby latarnie przypominały te betonowe, znane z dawnych lat. Jest to celowy zabieg, aby jak najbardziej przywrócić historyczny wygląd parku Skaryszewskiego. Są to repliki małych, betonowych latarni typu MDM. Oryginalne można zobaczyć m.in. na krótkim fragmencie chodnika przy rondzie Starzyńskiego.

Na „betonowych” latarniach zamontowane są energooszczędne oprawy LEDowe, zapewniające dobre oświetlenie ogrodu i oszczędności finansowe.
LATARNIE W OGRODZIE DALIOWYM W PARKU SKARYSZEWSKIM
BETONOWE LATARNIE PRZY RONDZIE STARZYŃSKIEGO

Park Skaryszewski nabiera blasku

Latem zakończyły się prace związane z kompleksowym remontem głównej alei parkowej. Głównym celem modernizacji było przywrócenie parkowi im. Ignacego Paderewskiego jego historycznego wyglądu. Było to wspólne przedsięwzięcie ZDM i Zarządu Zieleni prowadzone w ścisłej współpracy z konserwatorem zabytków.

Ubyło asfaltu, a pojawiła się mineralna nawierzchnia. W miejscu starych betonowych latarń stanęły warszawskie pastorały, czyli bogato zdobione stalowo-żeliwne słupy.

Zmieniło się również oświetlenie – w miejscu starych, mało wydajnych opraw pojawiły się LEDowe. Nowoczesne oprawy wyposażone w sterownik mogą być w łatwy sposób konfigurowane na wielu polach. Estetyczne słupy stylizowane są na zabytkowe “pastorały warszawskie”, a dobrze dobrane i pieczołowicie zaprojektowane oświetlenie znacznie podnosi też poczucie bezpieczeństwa w parku.

Po godzinie 22 natężenie światła zmniejsza się, a temperatura barwowa jest cieplejsza. Natężenie chwiliwo zwiększa się jednak w przypadku wykrycia przechodniów przez czujniki ruchu. Te dodatkowe zabiegi wpływają na energooszczędność i zmniejszają zjawisko “zanieczyszczenia światłem”. Są też dobre dla środowiska naturalnego, pozytywnie wpływają na zwierzęta mieszkające w parku.

Ogród daliowy

Zarząd Zieleni we wrześniu prowadzi w parku prace archeologiczne w ramach powstającego projektu ogrodu daliowego. To zalecenia Stołecznego Konserwatora Zabytków mające na celu wyznaczenie oryginalnego układu rabat i dróg oraz odkrycie śladów oryginalnej nawierzchni z okresu powstania ogrodu.
Wykonania projektu ogrodu podjęła się Pracownia Projektowania Przestrzennego Dorota Pape. Przed rozpoczęciem prac archeologicznych pracownia wykonała pogłębioną kwerendę archiwalną. Cały proces odtworzenia wyjątkowego ogrodu prowadzi Zarząd Zieleni, który zarządza parkiem Skaryszewskim.
 
Ogród daliowy powstał w latach 20. XX w., gdy powiększano teren parku w kierunku północno-wschodnim. Pozostałość ogrodu stanowi charakterystyczny trawiasty plac znajdujący się na wzniesieniu, które zamyka aleję główną od północy. Szacunkowa powierzchnia ogrodu to 5 750 m2.

OGRÓD DALIOWY NA STARYCH FOTOGRAFIACH

Powered by Projectic.pl