Bezpieczniej na Kłobuckiej - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Wyszukiwarka

Menu główne

03-01-2023

Bezpieczniej na Kłobuckiej

Zakończyła się budowa ciągu pieszo-rowerowego na ul. Kłobuckiej. Efektem zmian jest również wyposażenie w azyl przejścia dla pieszych. Inwestycję zrealizował i sfinansował deweloper (spółka GF Ramba). Taki obowiązek nakłada na niego ustawa o drogach publicznych.

Ursynowska ul. Kłobucka przebiega przez Wyczółki. To tereny, na których od kilku lat powstają kolejne budynki mieszkalne. Codziennie korzystają z niej zwłaszcza mieszkańcy nowych osiedli. Dlatego, zgodnie z ustawą o drogach publicznych, deweloper przeprowadził zmiany, które dostosowały drogę do zwiększonego ruchu z nowych osiedli i poprawiły bezpieczeństwo.

Azyl na niebezpiecznym przejściu

Na odcinku między rondem Stamma a wjazdem pod m.in. budynek Kłobucka 18 wybudowany został ciąg pieszo-rowerowy. Ciąg powstał po wschodniej stronie ulicy, obok murowanego ogrodzenia toru wyścigów konnych Służewiec. Dotychczas był tam bardzo wąski chodnik. Teraz piesi i rowerzyści mają do dyspozycji szeroką na minimum 3 m przestrzeń. Kierowcom na jezdni nadal pozostaje po jednym pasie w każdym kierunku.

Ok. 90 m przed rondem, na zakręcie za przejściem dla pieszych, ciąg pieszo-rowerowy przekształcił się w drogę dla rowerów. Droga dołącza się do ronda jako jego piąty wlot.

Ważnym elementem zmian była też budowa azylu na przejściu dla pieszych przez ul. Kłobucką. Chodzi o zebrę na wysokości budynku Kłobucka 18. W trakcie audytu nieosygnalizowanych przejść dla pieszych otrzymała notę 0 w skali od 0 do 5. Audytorzy zwrócili uwagę na przekrój ulicy, składający się w tym miejscu z 3 pasów, w tym lewoskrętu. Jedną z rekomendacji było uspokojenie ruchu kołowego w obszarze przejścia np. poprzez budowę świateł. Jednak ze względu na to, że świateł nie stosuje się w pobliżu rond, by nie zakłócały płynności ruchu, bezpieczeństwo poprawił właśnie azyl.

Szykują się kolejne usprawnienia

Na ul. Kłobuckiej zmian będzie więcej. Wprowadzą je także inni deweloperzy, którzy po sąsiedzku budują lub będą budować obiekty mieszkalne z częściami handlowo-usługowymi. W ostatnich miesiącach umowy podpisaliśmy ze spółkami OAK P2 i RD Investment (przebudowa ulicy na odcinku od Potoku Służewieckiego do ul. H. Koprowskiego), HI Kłobucka i HI Projekt (remont chodnika na fragmencie między budynkami Kłobucka 21B i Kłobucka 23) oraz NP 10 (przebudowa ulicy od ul. Koprowskiego do ul. Złoty Potok – m.in. wymiana nawierzchni jezdni, budowa i remont chodnika, budowa drogi dla rowerów). Realizacja tych inwestycji zależy od harmonogramu prac deweloperów i jest przewidziana w latach 2023-25.

W rejonie ul. Kłobuckiej 10 rozpoczęły się prace związane z rozbudową ulicy Kłobuckiej oraz budową innej drogi publicznej – ul. Nowy Służewiec. Prace są prowadzone na podstawie wniosku o udostępnienie nieruchomości drogowej przez Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta.

Powered by Projectic.pl