Bezpieczniej na przejściach w Wilanowie - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Menu główne

28-11-2019

Bezpieczniej na przejściach w Wilanowie

Kolejne przejścia w Warszawie zyskują dodatkowe oświetlenie. Wcześniej informowaliśmy o zakończonych lub trwających pracach w Śródmieściu, na Bielanach, Ochocie, Pradze-Południe, Mokotowie i we Włochach. Teraz przyszedł czas na Wilanów, gdzie kończymy doświetlanie zebr w ośmiu lokalizacjach.

Doświetlanie przejść jest jedną z wielu metod poprawy bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych, która wynika z przeprowadzanych przez nas audytów bezpieczeństwa. W tym roku dodatkowe oświetlenie zyska prawie 400 przejść dla pieszych.

Aktualnie pracujemy m.in. na Wilanowie, gdzie nowe, dedykowane oświetlenie zyskają przejścia w ośmiu lokalizacjach: na skrzyżowaniach ul. Przyczółkowej z Rosochata, Przekorną, Ptysiową, Ulubioną i w okolicy Przyczółkowej 27, Vogla z ul. Ruczaj oraz w okolicach przystanków komunikacji miejskiej „Pod Wilanówką 02” i „Latoszki 01”.

W Wilanowie trwają ostatnie prace wykończeniowe oraz odbiory. Zakończą się one w najbliższym czasie.

Oświetlenie dedykowane to najskuteczniejsza metoda doświetlenia przejść. Polega ona na montażu dodatkowych słupów i opraw oświetleniowych, zaprojektowanych tak, aby oświetlały pieszego na przejściu. Oprawy, które montowane są na niższych, słupach kierują światło pod odpowiednim kątem bezpośrednio na zebrę. Oznacza to, że pieszy podczas pokonywania jezdni jest doświetlany z boku, co bardzo poprawia jego widoczność. Oprawy tych latarni wyposażone są w żarówki LED, które pozwalają uzyskać jaśniejsze światło przy mniejszym zużyciu prądu.

Prace zakończyliśmy już m.in. na Ochocie, Bielanach, Mokotowie, Pradze-Południe i w Śródmieściu i we Włochach. W pozostałych

dzielnicach są one już mocno zaawansowane. O postępach będziemy informować na bieżąco.

Aktualnie wykonujemy też doświetlenia przy pomocy istniejących latarni. Jest to metoda tańsza i bardziej doraźna, możliwa do zastosowania tam, gdzie istnieją latarnie ustawione bezpośrednio przy przejściu dla pieszych. Do końca roku doświetlimy w ten sposób 200 przejść.
Szczegółową listę przejść, na których wykonujemy oświetlenie dedykowane, możecie znaleźć w pliku dołączonym do artykułu.

Pliki do pobrania

Powered by Projectic.pl