Budowa sygnalizacji na skrzyżowaniu Kondratowicza, Blokowej i Przy Grodzisku. Wybraliśmy wykonawcę - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Menu główne

29-09-2021

Budowa sygnalizacji na skrzyżowaniu Kondratowicza, Blokowej i Przy Grodzisku. Wybraliśmy wykonawcę

Rozstrzygnęliśmy przetarg na budowę sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ulic Kondratowicza, Blokowej i Przy Grodzisku na Targówku. Trwają już przygotowania do podpisania umowy z wybranym wykonawcą – Warszawskim Przedsiębiorstwem Mostowym „Mosty”. Inwestycja poprawi bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu.

Dziś prosty odcinek ul. Kondratowicza skłania wielu kierowców do przekraczania prędkości. Odbija się to na komforcie przechodzących przez tę ulicę pieszych, których – m.in. ze względu na pobliskie osiedle między ul. św. Wincentego a Lasem Bródnowskim – przybywa z każdym rokiem. W latach 2015-2020 w tym miejscu doszło do pięciu zdarzeń drogowych: czterech wypadków i jednej kolizji. Trzy wypadki polegały na najechaniu na pieszego na przejściach. W jednym przypadku winny był niezmotoryzowany uczestnik ruchu, ale w dwóch pozostałych wina leżała po stronie kierowców, którzy wymusili pierwszeństwo na przechodzących.

Potrzebę poprawy bezpieczeństwa na skrzyżowaniu ulic Kondratowicza, Blokowej i Przy Grodzisku wykazał też przeprowadzony wiosną 2017 r. audyt nieosygnalizowanych przejść dla pieszych. Obie wytyczone przez ul. Kondratowicza zebry zostały ocenione na 2 w sześciopunktowej skali (0-5). Audytorzy wskazali na brak elementów uspokojenia ruchu i zalecili budowę azyli oraz sygnalizacji świetlnej.

Realizacja tych rekomendacji coraz bliżej. Rozstrzygnęliśmy przetarg, w którym wybraliśmy Warszawskie Przedsiębiorstwo Mostowe „Mosty”. Oferta tej firmy, opiewająca na 2 mln 887 tys. 525 zł brutto, okazała się najkorzystniejsza spośród trzech nadesłanych w przetargu – pozostałe dwie złożyły firmy Green Light z Kielc (3 mln 258 tys. 630 zł brutto) i Planeta z Warszawy (3 mln 13 tys. 688 zł brutto). Aktualnie trwają przygotowania do podpisania umowy z wykonawcą. Budowę sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ulic Kondratowicza, Blokowej i Przy Grodzisku planujemy przeprowadzić jeszcze w tym roku.

Powstaną dwa dodatkowe pasy

Światła, które powstaną, obejmą całe skrzyżowanie ulic Kondratowicza, Blokowej i Przy Grodzisku, w tym wszystkie cztery istniejące tam przejścia dla pieszych. Dwie zebry przez ul. Kondratowicza zostaną wyposażone w azyle dla pieszych z wyspą rozdzielającą kierunki ruchu.

Zmieni się geometria skrzyżowania. Od strony wschodniej ul. Kondratowicza zostanie poszerzona. Dziś są tam dwa pasy ruchu (po jednym w każdym kierunku), po przebudowie będą cztery. Dzięki temu kierowcy zyskają prawoskręt w ul. Blokową i lewoskręt w ul. Przy Grodzisku.

Inwestycja zakłada również wymianę chodnika i wytyczenie trzech brakujących przejazdów rowerowych. Chodnik zostanie wyremontowany nie tylko w obrębie skrzyżowania, ale również po stronie południowej ul. Kondratowicza w kierunku ul. św. Wincentego. Dodatkowo wzdłuż niego powstanie droga dla rowerów.

 

Deweloper uchyla się

Zgodnie z ustawą o drogach publicznych, skrzyżowanie ulic Kondratowicza i Blokowej w sygnalizację powinien wyposażyć deweloper, który wybudował osiedla zlokalizowane na północ od tego miejsca. Inwestor prywatny jednak uchyla się od tego zadania. Ponieważ poprawa bezpieczeństwa jest jednym z naszych priorytetów, postanowiliśmy dłużej nie czekać i, ogłaszając przetarg, przystąpiliśmy do działania. Jednocześnie ZDM będzie dochodził od dewelopera zwrotu kosztów realizacji inwestycji.

Projekt stałej organizacji ruchu:

Kondratowicza Blokowa Przy Grodzisku - przejazdy rowerowe i DDR - SOR zatw. 2021

Pliki do pobrania

Powered by Projectic.pl