Za nami kolejna realizacja projektu z budżetu obywatelskiego – tym razem na Żoliborzu, a konkretnie na ul. Krasińskiego. Chodzi o przestrzeń w pasie środkowym na odcinku od ul. Jaśkiewicza do parkingu od strony pl. Wilsona.
Ulica Krasińskiego to ważny trakt komunikacyjny – prowadzi m.in. do stacji metra, dlatego dobrze urządzona promenada spacerowa, przede wszystkim wśród zieleni, uprzyjemni przejście mieszkańcom.
Promenada spacerowa na środku ul. Krasińskiego to projekt wybrany w budżecie obywatelskim Pomysł cieszył się ogromnym zainteresowaniem – w sumie zagłosowało na niego 1419 mieszkańców. Projekt miał na celu wydobycie potencjału ul. Krasińskiego, która na tym odcinku jest piękną szeroką aleją ze świetną architekturą modernistyczną, ale duży, nieużywany i zaniedbany pas zieleni pośrodku obniżał estetykę przestrzeni.
Chodnik „rzymski” to już przeszłość
W ramach naszej części prac wyznaczyliśmy przejście dla pieszych przy południowej jezdni ul. Krasińskiego pomiędzy parkingiem przy pl. Wilsona na wysokości ul. Toeplitza a pasem dzielącym. Poza tym zlikwidowany został stary i wysłużony chodnik „rzymski”, czyli płyty chodnikowe ułożone w kratkę, bardzo niewygodne do chodzenia. W jego miejsce powstała ścieżka o nawierzchni mineralnej. Zagospodarowaliśmy również istniejący „przedept”. Nowa ścieżka została odsunięta od szpaleru drzew, a wzdłuż niej ustawione są ławki.
Dodatkowo wykonane zostały odcinki chodnika łączące nową nawierzchnię z istniejącymi przejściami dla pieszych po stronie północnej i południowej. Zmieniliśmy też przebieg chodnika przy zebrze w rejonie ul. Kochowskiego.
Estetyczne poprawki
Projekt został wykonany według wytycznych Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Inspiracją dla projektu jest zmiana, która dokonała się na sąsiedniej al. Wojska Polskiego również dzięki projektowi z budżetu obywatelskiego.
Dobra współpraca
Mieszkańcy mogą już korzystać z nowej promenady. Zasadnicze roboty zostały zakończone. Przed nami ostatnie prace porządkowe.
Projekt realizowany był przez dwie jednostki – Zarząd Zieleni oraz Zarząd Dróg Miejskich. Zarząd Zieleni wcześniej wykonał swoją część prac – teren został wzbogacony o niemal 500 mkw. nowej zieleni niskiej – m.in. krzewów i bylin, które stanowią izolację wobec hałasu i zanieczyszczeń. Dodatkowo ustawione zostały nowe ławki.
Po zakończeniu prac związanych z zielenią, mogliśmy przejść do realizacji robót ziemnych. Dobra koordynacja prac pozwoliła zakończyć projekt w przewidywanym terminie.