Coraz więcej nowych latarni na Kamionku - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Wyszukiwarka

Menu główne

15-03-2023

Coraz więcej nowych latarni na Kamionku

Rozpoczęły się pierwsze prace związane z niezbędną wymianą betonowych słupów latarni na całej długości ulicy Żupniczej. To nie pierwsza i nie ostatnia tego typu inwestycja w tej części Pragi.

Kilkadziesiąt cienkich metalowych słupów w kolorze grafitowym zastąpi stare betonowe konstrukcje. W zeszłym tygodniu wykonawca rozpoczął prace przygotowawcze i zwoził kolejne latarnie na miejsce. Kilka dni temu zaczął wstawiać pierwsze słupy.

Prace obejmą odcinek między ulicami Bliską a Chodakowską, na którym zostaną wymienione łącznie 22 latarnie. Dalszy odcinek na wschód to po części zupełnie nowa ulica i z nowymi latarniami wybudowana przez dewelopera, a po części gruntowa droga, która czeka na kolejny etap przebudowy, również ze środków prywatnych.

Model słupów został dobrany tak, aby pasował do nowych latarni na rondzie u zbiegu ulic Żupniczej i Chodakowskiej, które w zeszłym roku według naszych wytycznych wybudował inwestor prywatny. Ich kolor i kształt konsultowane są ze stołecznym Biurem Architektury i Planowania Przestrzennego (BAiPP).

Kilka lat temu wymienione zostały latarnie na podlegającym nam odcinku samej ulicy Chodakowskiej, czyli od Żupniczej do Mińskiej, a także na ulicy Bliskiej. Po zakończeniu trwających właśnie prac powstanie więc długi ciąg ulic wyposażonych w nowe metalowe słupy. Konstrukcje nie będą jednak identyczne – te montowane na Żupniczej różnią się nieco kształtem i kolorem, co dostrzegalne jest zwłaszcza w świetle dnia. To efekt naszej decyzji o przeprowadzeniu wymiany w jak najszybszym możliwym terminie. Powodem bardzo zły stan dotychczasowych słupów i fakt, że wykonawca miał już zapewnioną dostawę określonych konstrukcji od producenta. Jednak co najistotniejsze, sylwetka nowych latarni jest uzgodniona z BAiPP.

To jednak nie wszystko. W dalszych planach dla najbliższej okolicy mamy też przewidziane prace na ulicach Mińskiej (Chodakowska – Terespolska) i Stanisławowskiej (Terespolska – Podskarbińska). W ciągu tych ulic wymienimy 25 słupów oświetleniowych.

 

Wymiana słupów to dodatkowe działanie, które prowadzimy w miarę posiadanych środków równolegle do priorytetowego programu wymiany opraw oświetleniowych w całym mieście. Od zeszłego roku na Pradze-Południe wymieniliśmy już 2178 opraw. Nowe oprawy są już m.in. na ulicy Żupniczej, ponieważ można łatwo i bezpiecznie zakładać je również na starych słupach. Wymiana samych tylko 22 opraw w tym jednym miejscu to szacunkowa oszczędność energii elektrycznej na poziomie ok. 7 tys. zł rocznie.

Powered by Projectic.pl