Czas na kolejne projekty z budżetu obywatelskiego. Czekamy na oferty - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Wyszukiwarka

Menu główne

31-01-2022

Czas na kolejne projekty z budżetu obywatelskiego. Czekamy na oferty

Ogłosiliśmy pierwszy w tym roku przetarg na realizację zadań zgłoszonych w budżecie obywatelskim. Obejmuje 9 inwestycji, wśród których znalazły się m.in. budowa parku kieszonkowego na Bemowie i poszerzenie azyli na dwóch przejściach dla pieszych na bielańskiej ul. Przy Agorze.

Miejsce, w którym ma powstać park kieszonkowy.

Do tej pory ZDM zrealizował 249 projektów z budżetu obywatelskiego. W zeszłym roku było ich 28, część w efekcie specjalnie w tym celu ogłoszonych przetargów. Teraz ogłosiliśmy postępowanie, w którym znalazło się 9 inwestycji, w tym 8 „obywatelskich”. Liczymy na zainteresowanie ze strony firm, a przede wszystkim na korzystne oferty.

Park kieszonkowy na Bemowie

Wśród 9 zadań dominują drobne, ale oczekiwane przez mieszkańców inwestycje. Polegają głównie na usprawnieniu infrastruktury dla pieszych i rowerzystów, a także na wzbogaceniu przestrzeni publicznej zielenią. Związaną z tym ciekawą zmianę, za którą opowiedzieli się mieszkańcy, wdrożymy na Bemowie. W południowo-wschodnim narożniku skrzyżowania ulic Powstańców Śląskich i Wrocławskiej urządzimy niewielkich rozmiarów skwer. Zastąpi niezbyt estetyczny plac, wykorzystywany dziś do parkowania głównie aut dostawczych. Będzie to tzw. park kieszonkowy, w którym ustawimy 7 ławek i posadzimy 18 drzew. Dodatkowo 6 drzew posadzimy nieopodal między torowiskiem a wschodnią jezdnią ul. Powstańców Śląskich, a także utworzymy trzy ogrody deszczowe w pasie dzielącym jezdnie ul. Wrocławskiej.

 

Po sąsiedzku, w ramach odrębnego zadania (jedynego spoza budżetu obywatelskiego w przetargu), poprawimy infrastrukturę dla rowerzystów. Utworzymy oczekiwane przez nich od dawna dwa przejazdy rowerowe. Pierwszy wyznaczymy po zachodniej stronie ul. Wrocławskiej, a drugi – po północnej stronie ul. Powstańców Śląskich. Dzięki temu z dotychczasowym układem dróg połączymy ścieżkę, którą wybudowaliśmy po północno-wschodniej stronie ul. Wrocławskiej.

Szersze azyle i nowy chodnik

Wśród zadań w przetargu znalazły się również takie, które przede wszystkim wiążą się z poprawą komfortu i bezpieczeństwa uczestników ruchu. Przykładem poszerzenie azyli na dwóch przejściach dla pieszych na bielańskiej ul. Przy Agorze. Chodzi o zebry w rejonach posesji nr 11 i nr 15. Obecne azyle są tam bardzo wąskie, a pasy ruchu w obu kierunkach na tyle szerokie (w niektórych miejscach mają nawet 5 metrów), że skłaniają do przekraczania prędkości i prób wyprzedzania na wysokości zebr. To chcemy zmienić – zostaną one dopasowane do obecnych przepisów i standardów, wymuszając wolniejszą jazdę i uniemożliwiając wyprzedzanie. Wykonawca, którego w tym celu wybierzemy, będzie miał także jeszcze jedno zadanie. Zlikwiduje powierzchnie wyłączone z ruchu – nawierzchnia bitumiczna i kostka brukowa ustąpi miejsca zieleni. W związku z tymi zmianami odgięciu ulegnie tor jazdy przed przejściami, dzięki czemu nastąpi tam uspokojenie ruchu.

Piesi komfort i bezpieczeństwo zyskają również na ul. Trakt Lubelski. Po jej wschodniej stronie powstanie chodnik od wlotu ul. Lucerny do przystanku autobusowego „Trakt Lubelski – Las 02”. Inwestycja będzie polegała wytyczeniu przejścia dla pieszych wraz z azylem i uzupełniającym oświetleniem – na wysokości posesji nr 257. Oprócz tego wyznaczymy drugą zebrę. Powstanie po południowej stronie ronda u zbiegu ulic Kadetów i Lucerny, wraz z przejazdem rowerowym, który umożliwi legalne przekroczenie jezdni ul. Trakt Lubelski i włączenie się do ruchu lub wjechanie na drogę dla rowerów zlokalizowaną przy ul. Kadetów.

Pozostała „piątka”

W przetargu znalazło się jeszcze 5 zadań o wiele mniejszej skali. To położenie asfaltu w miejscu kostki brukowej na drodze dla rowerów przy budynku straży pożarnej przy ul. Powstańców Śląskich, utworzenie ciągu pieszo-rowerowego na ul. Cierlickiej i kontraruchu rowerowego na ul. Konotopskiej, a także budowa fragmentów dróg rowerowych na ulicach Kasprowicza (od ul. Nocznickiego do ul. Przy Agorze) i Marymonckiej (przy ul. Lindego).

Na oferty czekamy do 15 lutego. Na budowę parku kieszonkowego na Bemowie, azyli na dwóch przejściach na ul. Przy Agorze, m.in. chodnika na ul. Trakt Lubelski oraz przejazdów rowerowych na skrzyżowaniu ulic Powstańców Śląskich i Wrocławskiej wybrany wykonawca lub wykonawcy będą mieli 90 dni od momentu podpisania umowy. W przypadku inwestycji na ulicach Cierlickiej i Konotopskiej będzie to 60 dni, a zadań na ulicach Kasprowicza i Marymonckiej – 120 dni.

Powered by Projectic.pl