Czas na zmiany na Sokratesa. Na początek roboty rozbiórkowe - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Menu główne

09-07-2021

Czas na zmiany na Sokratesa. Na początek roboty rozbiórkowe

Ruszyła przebudowa bielańskiej ul. Sokratesa. Wszyscy uczestnicy ruchu muszą liczyć się na utrudnienia, które potrwają tam przez ponad pięć miesięcy. W tym czasie ulica zyska nową infrastrukturę i stanie się bezpieczniejsza zwłaszcza dla pieszych.

Przebudowa rozpoczęła się od rozbierania wysepek na środku jezdni i azyli na przejściach dla pieszych. Roboty z tym związane prowadzone są od strony ul. Wólczyńskiej. Potrwają cały obecny tydzień, w trakcie którego pieszych, rowerzystów i kierowców czekają utrudnienia.

Od dziś (poniedziałek, 12 lipca) ruch pojazdów na całej długości ul. Sokratesa odbywać się będzie po jednym pasie w obie strony. Wyjazd z ul. Petofiego na ul. Sokratesa będzie możliwy wyłącznie w prawo, podobnie jak z ul. Szekspira. Przejazdy na wysokości ul. Tołstoja, parkingu w rejonie ul. Balzaka i ul. Kaliszówka pozostaną bez zmian. Także organizacja ruchu pieszych i rowerzystów nie ulegnie zmianie w pierwszym etapie prac.

Po jednym pasie w każdą stronę

W poniedziałek, 19 lipca, rozpoczną się roboty po południowo-wschodniej stronie jezdni. Od tego dnia zamknięte będą pasy ul. Sokratesa do jazdy w stronę ul. Kasprowicza. Ruch w obu kierunkach będzie się odbywał drugą jezdnią – po jednym pasie w każdą stronę.

Na ul. Conrada na skrzyżowaniu z ul. Wółczyńską, na jezdni w kierunku ul. Sokratesa, skrajny lewy pas zostanie oznakowany jako pas do skrętu w lewo w ul. Wólczyńską. Analogicznie na ul. Przy Agorze, na jezdni w kierunku ul. Sokratesa, lewy pas zostanie oznakowany jako lewoskręt w ul. Kasprowicza.

 

Wyjazdy z ul. Petofiego i z ul. Tołstoja na ul. Sokratesa zostaną zamknięte. Zalecany jest objazd do ul. Wolumen i ul. Wółczyńskiej. Wjazdy na parking w rejonie ul. Balzaka i naprzeciwko ul. Kaliszówka zostaną zawężone do 5 m szerokości i będą funkcjonowały zarówno jako wjazd i wyjazd. Wyjazd z ul. Szekspira w ul. Sokratesa będzie możliwy wyłącznie w prawo. Organizacja ruchu na ciągu pieszo-rowerowym po stronie nieparzystej ul. Sokratesa pozostanie bez zmian. Po drugiej stronie ulicy chodnik zostanie zawężony do ok. 2 m.

Na ul. Sokratesa będzie obowiązywał zakaz parkowania podczas całego czasu trwania prac. Taka organizacja będzie obowiązywać do końca sierpnia, po czym ruch zostanie przełożony na przebudowaną jezdnię.

 

Chodnik, zieleń, nawierzchnia i oświetlenie

Prace, które zgodnie z harmonogramem mają potrwać pięć miesięcy, przeprowadzi Zakład Remontów i Konserwacji Dróg. Po ich zakończeniu ul. Sokratesa zmieni się nie do poznania – przede wszystkim stanie się bezpieczna i wygodna.

Wszystkie istniejące przejścia dla pieszych przez ul. Sokratesa będą skrócone i zabezpieczone azylem. Powstanie też nowe przejście na wysokości budynku nr 13. Mieszkańcy zyskają szerszy chodnik po północno-zachodniej stronie, gdzie koncentrują się wszystkie sklepy i punkty usługowe. Dziś chodzi się tam wąskim chodnikiem, obok którego bez żadnej separacji przebiega równie wąska droga rowerowa. Po zmianach chodnik zostanie dwukrotnie poszerzony, a droga rowerowa powstanie bliżej jezdni i będzie oddzielona od pieszych pasem zieleni. Po stronie południowo-wschodniej, gdzie jest szeroki i mniej uczęszczany chodnik, zaplanowano ciąg pieszo-rowerowy.

Ul. Sokratesa się zazieleni. Do istniejących drzew dołączy 110 kolejnych i setki nowych krzewów. Powstaną także ogrody deszczowe, które będą separować różne rodzaje ruchu.

Uzupełnieniem zmian będzie remont nawierzchni, a także całkowita wymiana oświetlenia – zarówno słupów, jak i opraw (na ledowe). Prace związane z latarniami już trwają, prowadzone są od strony ul. Wólczyńskiej.

 

Nowe miejsca, nowa ulica

Ulica Sokratesa, która jeszcze dwie dekady temu przebiegała przez rubieże Warszawy, dziś jest centrum gęsto zamieszkanej dzielnicy ze starszym osiedlem pełnym zieleni i terenów rekreacyjnych po stronie południowo-wschodniej, a także nowych osiedli, sklepów i punktów usługowych po stronie północno-zachodniej. Po zmianach zostanie dostosowana do nowego otoczenia.

Stanie się bezpieczniejsza, a podobny wypadek jak ten, który miał tam miejsce jesienią 2019 r., już nie będzie mógł się wydarzyć. Warto pamiętać, że od 2015 r. do momentu tego tragicznego zdarzenia doszło tam do kilkunastu wypadków, w tym kilku potrąceń pieszych. Jesienią 2019 r. zamontowano tam progi zwalniające, by zdarzenie z takimi konsekwencjami nie mogło się już powtórzyć. Ale było to rozwiązanie tymczasowe, które choć uniemożliwiło rozwijanie nadmiernej prędkości, to jednak nie powstrzymywało kierowców np. przed wyprzedzaniem na przejściach dla pieszych.

Nowa ulica będzie również wygodniejsza dla okolicznych mieszkańców. Rozwiązane bowiem zostaną kłopoty z wąskim, zatłoczonym chodnikiem (na co często skarżyli się mieszkańcy), trudnością z przejściem na drugą stronę czy niepełnym oświetleniem po zmroku.

Stan obecny ul. Sokratesa:

 

Projekt stałej organizacji ruchu

Sokratesa (Wólczyńska - Kasprowicza) - SOR zatw. (aktualizacja) 2021

Projekt składa się z dwóch stron. Przycisk do przewijania znajduje się w lewym dolnym rogu okna.

Pliki do pobrania

Powered by Projectic.pl