Galerię Osobowości Kultury Warszawy XX w. odsłonięto w 2010 r. podczas Festiwalu Street Art Doping. Złożyło się na nią 25 portretów wybitnych polskich artystów, pisarzy czy muzyków, których życie i twórczość związana była z Warszawą, m.in. Eugeniusza Bodo, Kazika Staszewskiego, Agnieszki Osieckiej czy Krystyny Jandy. Portrety w nurcie muralistycznym, namalowane przez Piotra Janowczyka na przytwierdzonych do muru arkuszach blachy cynkowej, przez 10 lat zdążyły wyblaknąć. Przykryła je też duża warstwa zanieczyszczeń – galeria znajduje się na przystankach „GUS 05” i „GUS 06” w ciągu Trasy Łazienkowskiej.
Dotychczasowe portrety nie zostały jednak poddane renowacji. Po konsultacji z konserwatorem zabytków okazało się, że są już na tyle zniszczone, że nie da się ich odnowić. Autor działa zmuszony był namalować nowe i w ostatni weekend, w porozumieniu z nami, dokonał ich montażu, uzupełniając przy okazji brakujące miejsca. Portrety, które zawisły, zostały wykonane techniką monochromatyczną i są czarno-białe. Twarze sportretowanych teraz w pełni cieszą oczy tych, którzy na wysokości GUS-u czekają na autobus.
Choć galeria powstała 10 lat temu, pomysł wykorzystania wnęk Trasy Łazienkowskiej w artystycznym celu padł na początku lat 80. Ponoć inicjatorem był sam Edward Gierek, który miał nakazać, by budowane ściany arterii przeznaczyć na galerię plakatu. Tak się jednak nie stało, a wnęki o rozmiarach 220 na 150 cm stały puste do końca pierwszej dekady XXI w.
Inicjatorem utworzenia Galerii Osobowości Kultury Warszawy XX w. był Piotr Janowczyk, a organizatorem jej odnowy – Fundacja Artystyczna PERFORM. Realizacja odświeżenia wizerunków postaci była możliwa dzięki finansowemu wsparciu ze strony Miasta Stołecznego Warszawy oraz Związku Artystów Scen Polskich ZASP.