Nowe twarze sportretowanych. Galeria Osobowości Kultury Warszawy XX w. jak nowa - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Wyszukiwarka

Menu główne

03-12-2020

Nowe twarze sportretowanych. Galeria Osobowości Kultury Warszawy XX w. jak nowa

We wnękach ścian Trasy Łazienkowskiej przy Głównym Urzędzie Statystycznym zawisły odnowione portrety znanych polskich artystów. Zastąpiły one stare, które przez 10 lat zdążyły zniszczeć. Odświeżone wizerunki postaci ponownie w pełni cieszą oczy czekających na autobus.

Galerię Osobowości Kultury Warszawy XX w. odsłonięto w 2010 r. podczas Festiwalu Street Art Doping. Złożyło się na nią 25 portretów wybitnych polskich artystów, pisarzy czy muzyków, których życie i twórczość związana była z Warszawą, m.in. Eugeniusza Bodo, Kazika Staszewskiego, Agnieszki Osieckiej czy Krystyny Jandy. Portrety w nurcie muralistycznym, namalowane przez Piotra Janowczyka na przytwierdzonych do muru arkuszach blachy cynkowej, przez 10 lat zdążyły wyblaknąć. Przykryła je też duża warstwa zanieczyszczeń – galeria znajduje się na przystankach „GUS 05” i „GUS 06” w ciągu Trasy Łazienkowskiej.

Dotychczasowe portrety nie zostały jednak poddane renowacji. Po konsultacji z konserwatorem zabytków okazało się, że są już na tyle zniszczone, że nie da się ich odnowić. Autor działa zmuszony był namalować nowe i w ostatni weekend, w porozumieniu z nami, dokonał ich montażu, uzupełniając przy okazji brakujące miejsca. Portrety, które zawisły, zostały wykonane techniką monochromatyczną i są czarno-białe. Twarze sportretowanych teraz w pełni cieszą oczy tych, którzy na wysokości GUS-u czekają na autobus.

Choć galeria powstała 10 lat temu, pomysł wykorzystania wnęk Trasy Łazienkowskiej w artystycznym celu padł na początku lat 80. Ponoć inicjatorem był sam Edward Gierek, który miał nakazać, by budowane ściany arterii przeznaczyć na galerię plakatu. Tak się jednak nie stało, a wnęki o rozmiarach 220 na 150 cm stały puste do końca pierwszej dekady XXI w.

Inicjatorem utworzenia Galerii Osobowości Kultury Warszawy XX w. był Piotr Janowczyk, a organizatorem jej odnowy – Fundacja Artystyczna PERFORM. Realizacja odświeżenia wizerunków postaci była możliwa dzięki finansowemu wsparciu ze strony Miasta Stołecznego Warszawy oraz Związku Artystów Scen Polskich ZASP.

Powered by Projectic.pl