Deweloper przebudowuje skrzyżowanie Powązkowskiej i Krasińskiego  - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Wyszukiwarka

Menu główne

19-09-2023

Deweloper przebudowuje skrzyżowanie Powązkowskiej i Krasińskiego 

Trwa przebudowa skrzyżowania ulic Powązkowskiej i Krasińskiego na Żoliborzu. Projekt zakłada szereg udogodnień m.in. dla rowerzystów – w sumie powstaną tu cztery brakujące przejazdy, przebudowane zostaną chodniki, oświetlenie, odwodnienie oraz sygnalizacja świetlna. Całość prac finansuje deweloper.

Skrzyżowanie Powązkowskiej i Krasińskiego.

Skrzyżowanie ulic Powązkowskiej i Krasińskiego to sporych rozmiarów węzeł komunikacyjny – obie ulice mają dwie jezdnie i po trzy pasy ruchu. Dodatkowo zlokalizowane są tu przystanki transportu publicznego, z których tłumnie korzystają mieszkańcy pobliskich budynków oraz pracownicy biurowców. Brakuje jednak ułatwień dla rowerzystów, a chodniki są mocno wyeksploatowane. Również sygnalizacja świetlna swoje najlepsze czasy ma dawno za sobą.

Dla miasta to doskonała okazja, aby zmodernizować uliczną infrastrukturę na koszt prywatnego inwestora. Taki obowiązek nakłada na inwestorów ustawa o drogach publicznych. Zadaniem miasta jest dopilnowanie, aby wykonywana przebudowa niosła jak najwięcej korzyści dla mieszkańców.

Cztery przejazdy rowerowe

Do tej pory rowerzyści nie mogli w wygodny i legalny sposób pokonać tego dużego skrzyżowania. W ramach projektu wyznaczony zostanie komplet czterech przejazdów oraz łącznik do ulic Ficowskiego i Elbląskiej. Zarówno przejazdy, jak i zlokalizowane w ich sąsiedztwie przejścia dla pieszych, zostaną wyposażone w nowoczesną sygnalizację świetlną wykrywającą oczekujących na przejazd czy przejście. Piesi zyskają też  akustyczne naprowadzanie, co pozwoli na łatwiejsze przekraczanie jezdni osobom niewidomym i niedowidzącym.

Wyremontowane chodniki i przystanki 

W obrębie skrzyżowania wyremontowane zostaną również chodniki – dziś mocno wyeksploatowane. Na przebudowie skorzystają też pasażerowie transportu publicznego, ponieważ deweloper zobowiązany jest odnowić zatoki autobusowe.

Zmodernizowana sygnalizacja 

Modernizacja sygnalizacji świetlnej to korzyść również dla kierowców. Światła na skrzyżowaniu  będę wyposażone w automatyczne wykrywanie pojazdów oraz detekcję pieszych. Sygnalizacja będzie więc pracować akomodacyjnie – zielone światło dla samochodów zgaśnie tylko w przypadku zbliżenia się przechodnia do jezdni.

Prace w terenie już trwają. Zgodnie z umową, wykonawca ma czas na zrealizowanie prac do pierwszej połowy przyszłego roku.

Pliki do pobrania

Powered by Projectic.pl