Deweloper wyremontuje część ul. Ordona. Zawracanie i wyjazd będą łatwiejsze - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Menu główne

29-09-2021

Deweloper wyremontuje część ul. Ordona. Zawracanie i wyjazd będą łatwiejsze

W czwartek, 30 września, rozpocznie się remont południowego fragmentu ul. Ordona. Między jej końcem a wlotem ul. Stańczyka nawierzchnia zostanie odnowiona i wzmocniona. Istniejąca zawrotka będzie poszerzona, co ułatwi wyjazd z ul. Gniewkowskiej. Powstanie nowe przejście dla pieszych.

Ul. Ordona otoczona jest zabudową mieszkalną wielorodzinną, która z każdym rokiem coraz bardziej wdziera się na dotychczasowe tereny przemysłowe. Przybywa więc kierowców i pieszych korzystających z tej drogi. Odcinek od jej końca do wlotu ul. Stańczyka przejdzie remont, który poprawi komfort użytkowników i wpłynie na ich bezpieczeństwo. Inwestycję przeprowadzi i sfinansuje deweloper realizujący w pobliżu inwestycję komercyjną. Taki obowiązek nakłada na niego ustawa o drogach publicznych.

Nawierzchnia ta sama, ale wzmocniona 

Prace przede wszystkim będą się wiązać z nawierzchnią. Jest ona brukowa i taka pozostanie, dlatego że ul. Ordona w obecnym układzie w 2017 r. wpisano do rejestru zabytków. Istniejąca kostka kamienna zostanie zdjęta i ułożona na nowo według istniejącego wzoru (tzw. łuk rzymski), ale po uprzednim wykonaniu odpowiedniej podbudowy. Będzie ją stanowiła wzmocniona zbrojeniem płyta betonowa o układzie podłużnych i poprzecznych szczelin. Dzięki temu nawierzchnia nie tylko stanie się równa, ale także bardziej wytrzymała. Poza tym zyska na estetyce, bo zwłaszcza w zawrotce kostka jest obecnie pokryta kilkoma niewielkimi łatami asfaltowymi. 

Sama zawrotka zostanie zaś poszerzona. Dziś jej rozpiętość wynosi 7 m, po remoncie zwiększy się do 10 m. Ułatwi to nie tylko zawracanie, ale zwłaszcza włączanie się do ruchu poruszającym się ul. Gniewkowską. Aby znaleźć się na jezdni w kierunku ul. Jana Kazimierza, nadal będą musieli najpierw skręcić lekko w prawo i potem w lewo, ale po zmianie geometrii manewry te staną się łatwiejsze.

Nadal pozostanie też tzw. druga zawrotka, służąca obecnie jako dojazd do budynku kolejowego przy ul. Armatniej, a niebawem – także do inwestycji deweloperskiej nieopodal. Zniknie tam jednak trylinka. Zostanie zastąpiona grafitową kostką betonową. 

Dzielący jezdnie pas zieleni pozostanie, a wcinające się w niego po obu stronach zatoki postojowe będą skorygowane. Obecnie kierowcy zatrzymują tam auta prostopadle, po zmianach zaparkują skośnie. Stojących tam 5 latarń zostanie zdemontowanych, podobnie jak 8 ulokowanych po obu stronach drogi. Ich miejsce zajmie 6 nowych słupów oświetleniowych z ledowymi oprawami. Do tego dojdą także dwie latarnie, które doświetlą nowe przejście dla pieszych. Zebra zostanie wytyczona przed wlotem ul. Stańczyka.

Całość zmian dopełni remont chodników. Dotychczasowe zniszczone, popękane płyty zostaną zastąpione nowymi. Przed przejściami przez jezdnie pojawią się żółte płyty z wypustkami.

Zamknięty wjazd 

Remont południowego odcinka ul. Ordona rozpocznie się w czwartek, 30 września. Zamknięty zostanie wlot ul. Gniewkowskiej, a jezdnia ul. Ordona w tym rejonie będzie zwężona do 3,5 m. Kierowcy nie skorzystają z zatok postojowych, które między ulicami Gniewkowską a Stańczyka zostaną odgrodzone.

Objazd remontowanego odcinka będzie prowadził ulicami Ordona, Kasprzaka, Wolską, Połczyńską, Dźwigową, Globusową i Potrzebną do ul. Gniewkowskiej. Z utrudnieniami należy się liczyć najpewniej do końca października.

Projekt zagospodarowania terenu:

Pliki do pobrania

Powered by Projectic.pl