Węzeł przesiadkowy Przyczółek Grochowski to połączenie al. Stanów Zjednoczonych z ul. Ostrobramską i Kinową. Są tu cztery przystanki autobusowe obsługujące 11 linii autobusowych. Są one dość oddalone od siebie, a dostęp do nich z wielu stron jest utrudniony przez schody. Kilka lat temu część węzła została dostosowana do potrzeb osób z ograniczoną mobilnością – wprowadzono pochylnie na przystanki, powstała też rampa na kładkę nad łącznicą prowadzącą w stronę ul. Ostrobramskiej. Po północnej stronie węzła pozostały jednak nadal schody niedostępne dla osób z niepełnosprawnością.
Dlatego planujemy przebudowę węzła tak, aby maksymalnie ułatwić dotarcie na przystanki i przesiadki, ale też pokonanie węzła pieszo i rowerem. Zmiany obejmą m.in. przystanki autobusowe. Przystanek w kierunku Ronda Wiatraczna zostanie przesunięty pod wiadukt, zaś ten na ul. Ostrobramskiej (w kierunku centrum) znajdzie się o 50 m bliżej węzła, za kładką. Wszystkie perony przystankowe zostaną wyremontowane i podniesione do poziomu 16 cm ponad jezdnię, co ułatwi wsiadanie do autobusów. Pojawią się też dodatkowe miejsca siedzące i system informacji pasażerskiej.
Chcemy również poprawić dostępność północno-wschodniej strony węzła. Zamiast schodów powstaną pochylnie, umożliwiające przejście pod łącznicą z centrum do ul. Kinowej. Przy okazji, powstanie także droga dla rowerów od ul. Międzyborskiej do ul. Kinowej. Remont lub przebudowa na potrzeby ruchu pieszych i rowerów czeka wiadukt ul. Ostrobramskiej nad al. Stanów Zjednoczonych.
Wszystkie projektowane zmiany będą dostosowane do osób z niepełnosprawnościami: wszystkie przeszkody na przystankach zostaną odsunięte na 3 m od krawędzi, pojawią się pasy prowadzące, kontrastowe elementy dotykowe w obrębie schodów i pochylni na obszarze całego węzła, oraz plany tyflograficzne na wszystkich przystankach. Przy okazji zaprojektujemy nowe nasadzenia zieleni.
Na oferty w ogłoszonym właśnie przetargu czekamy do 2 lipca. Jeżeli uda się rozstrzygnąć przetarg, gotową dokumentację powinniśmy otrzymać jeszcze w tym roku. Realizacja prac w terenie jest wówczas możliwa w 2019 r.
Zmiany na Przyczółku Grochowskim są częścią programu “Dostępna Łazienkowska”. Obejmuje on 11 węzłów przesiadkowych z przystankami komunikacji miejskiej wzdłuż całej Trasy Łazienkowskiej (GUS, Metro Politechnika, Marszałkowska, plac Na Rozdrożu, Rozbrat, Torwar, Wał Miedzeszyński, Saska, Międzynarodowa, Kanał Gocławski i Przyczółek Grochowski). Większość z nich – z wyjątkiem węzła Saska (obecnie 4 windy) – nie jest obecnie przystosowana dla osób z niepełnosprawnościami. “Dostępna Łazienkowska” ma to zmienić. W pierwszej kolejności zmiany zaplanowaliśmy na pl. Na Rozdrożu – pojawią się tam windy i nowe przejścia dla pieszych.