Doświetlamy kolejne przejścia dla pieszych - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Menu główne

07-10-2020

Doświetlamy kolejne przejścia dla pieszych

Nie ustajemy w poprawie bezpieczeństwa uczestników ruchu, w tym tych najmniej chronionych. Doświetlamy kolejne przejścia, aby piesi byli lepiej widoczni dla kierowców. To szczególnie ważne właśnie teraz, kiedy dni stają się coraz krótsze. W tym roku dodatkowe oświetlenie pojawi się przy ponad 250 zebrach.

Doświetlanie przejść to jeden z naszych priorytetów. Z każdym rokiem kolejne warszawskie ulice stają się jaśniejsze i nie inaczej jest w 2020. Dodatkowe oświetlenie zebr do końca grudnia pojawi się niemal we wszystkich dzielnicach.

Piesi bardziej widoczni

Widoczność pieszych na pasach poprawiamy poprzez instalację tzw. oświetlenia dedykowanego i wymianę słupów jeden do jednego. Ta pierwsza metoda polega na montażu dodatkowych słupów i opraw oświetleniowych, które są zaprojektowane tak, aby oświetlały pieszego na przejściu. Słupy te są niższe od typowych, 6-metrowych ulicznych latarń stojących przy jezdni, a znajdujące się na nich oprawy kierują światło pod odpowiednim kątem bezpośrednio na zebrę. Dzięki temu pieszy w trakcie przechodzenia przez ulicę jest doświetlany z boku i staje się lepiej widoczny dla kierowców. Oprawy tych latarni są wyposażone w ledowe żarówki, które pozwalają uzyskać jaśniejsze światło przy mniejszym zużyciu prądu.

Wymiana jeden do jednego oznacza wstawianie nowych słupów drogowych w miejsce starych, które znajdują się bezpośrednio przy przejściach. Nowe wyposażamy w podwójne wysięgniki, aby jeden skierowany był na jezdnię, a drugi na zebrę. Dzięki temu jest większe natężenie światła i lepiej widać pieszego.

W tym roku oświetlenie dedykowane zamontujemy przy 106 przejściach, a wymianę słupów jeden do jednego przeprowadzimy w 140 miejscach. Łącznie da to 246 lokalizacji, gdzie przejścia staną się jaśniejsze. Obecnie trwają prace przy większości zebr przewidzianych do doświetlenia, w wielu z nich pojawiły się już słupy i oprawy. Tam wykonujemy testy i przygotowujemy się do odbiorów technicznych. Prace na wszystkich przejściach, na których poprawiamy bezpieczeństwo, powinny zakończyć się jeszcze w tym roku.

Szczegółowa lista przejść, na których wykonujemy oświetlenie dedykowane oraz wymianę jeden do jednego, znajduje się w załączonych plikach pod artykułem.

Wysokie tempo prac

Prac związane z poprawą oświetlenia prowadzimy więcej. Do 246 doświetlonych przejść dołączy w tym roku kilkanaście następnych, które „rozjaśnimy” w ramach realizacji programu „SOWA – oświetlenie zewnętrzne”. Wymieniając latarnie przy 11 ulicach i 2 węzłach drogowych dbamy także o pieszych, stawiając dodatkowe słupy oświetleniowe przy przejściach, które nie były dotąd wyposażone w oświetlenie dedykowane.

W 2019 r. doświetliliśmy 386 zebr, w 2018 r. – 435, a w 2017 r. – 337. Tegorocznych ponad 250 nie oznacza, że ograniczyliśmy liczbę przejść do doświetleń. Wysokie tempo prac w poprzednich latach sprawiło, że dodatkowe oświetlenie zyskała już większość przejść, które tego potrzebowały.

Pliki do pobrania

Powered by Projectic.pl