Doświetlenie polega na zamontowaniu dodatkowych źródeł światła w rejonie przejścia dla pieszych. Ich zadaniem jest oświetlanie zebry i jej otoczenia, w tym dojścia do niej. Lampy są precyzyjnie nakierowywane na pasy, aby zapewniały jak najlepszą widoczność pieszych i jednocześnie nie oślepiały kierowców.
Widoczność pieszych na pasach poprawiamy na dwa sposoby. Pierwszym jest instalacja dodatkowego oświetlenia. Polega na montażu dodatkowych słupów i opraw oświetleniowych, które są zaprojektowane tak, by oświetlały przechodzącego przez przejście pieszego.
Drugim sposobem jest wymiana latarni i opraw. Oznacza usuwanie znajdujących się tuż przy przejściach starych słupów i wstawianie w ich miejsce nowych, które wyposażane są w podwójne wysięgniki. Zamocowane na nich lampy zapewniają znacznie większy poziom natężenia oświetlenia w stosunku do jezdni przed przejściem.
Pierwsza część zrealizowana
Program masowego doświetlania przejść w Warszawie jest efektem audytu nieosygnalizowanych zebr w Warszawie i rozpoczął się w 2016 r. Od tego czasu tylko na samych ulicach podległych ZDM dodatkowe oświetlenie zyskało nieco ponad półtora tysiąca zebr. Do nich należy doliczyć jeszcze te, które zostały poprawione podczas kompleksowych przebudów ulic oraz realizacji mniejszych inwestycji przeprowadzanych przez urzędy dzielnic na lokalnych, osiedlowych uliczkach.
W tym roku program kontynuujemy. W wakacje wybrana w przetargu firma FB Serwis zaczęła od doświetleń przejść na Bemowie, w Ursusie, na Ursynowie i we Włochach – dlatego, że te dzielnice znalazły się w pierwszej części podzielonego na cztery postępowania. Wszystkie, które znalazły się na liście, zostały już tam rozjaśnione: w sumie 79.
Trwa doświetlanie przejść w pozostałych 13 dzielnicach. Bezpieczeństwo poprawimy tam na łącznie 220 zebrach. Wykonawca doświetla kolejne, ale jednak nie w takim tempie, w jakim zamierzał. Powodem kłopoty z dostawami opraw – ze względu na sytuację geopolityczną w Europie łańcuchy dostaw komponentów do produkcji lamp i latarni zostały przerwane. W efekcie wydłużył się czas oczekiwania na zamówiony sprzęt. Dlatego przygotowujemy aneks do umowy z firmą FB Serwis. Wydłuży on termin realizacji zadania do 30 listopada.
Trwa też projektowanie
Liczba przejść przewidzianych do doświetlenia w poszczególnych dzielnicach:
- Bemowo – 10 przejść
- Białołęka – 9 przejść
- Bielany – 21 przejść
- Mokotów – 17 przejść
- Praga-Południe – 24 przejścia
- Praga-Północ – 6 przejść
- Rembertów – 1 przejście
- Śródmieście – 18 przejść
- Targówek – 19 przejść
- Ursus – 51 przejść
- Ursynów – 17 przejść
- Wawer – 24 przejścia
- Wesoła – 16 przejść
- Wilanów – 23 przejścia
- Włochy – 1 przejście
- Wola – 12 przejść
- Żoliborz – 30 przejść
W jednej lokalizacji (np. na skrzyżowaniu) może znajdować się więcej niż jedno przejście. Dlatego doświetlenie 299 przejść oznacza prace w 193 lokalizacjach. To nie wszystko – oprócz tego przejścia będą doświetlane również w ramach innych inwestycji. Ponadto kilkanaście zebr zyska dodatkowe oświetlenie w ramach kolejnej edycji budżetu obywatelskiego.
W przyszłym roku planujemy doświetlić 345 przejść. Trwa już wykonywanie dokumentacji projektowej, a sporządzająca ją firma BPE ma na to 6 miesięcy od 26 lipca, kiedy podpisaliśmy z nią umowę.