Doświetlamy przejścia we Włochach - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Menu główne

25-11-2019

Doświetlamy przejścia we Włochach

Trwają ostatnie prace związane z doświetleniem przejść dla pieszych we Włochach. Nowe oświetlenie dedykowane zyska 9 zebr w tej dzielnicy.

Doświetlanie przejść w całym mieście to akcja przeprowadzana na szeroką skalę. Jaśniej i bezpieczniej jest już m.in. w Śródmieściu, na Bielanach, Ochocie, Pradze-Południe i Mokotowie. Teraz jesteśmy na ostatnim etapie poprawy bezpieczeństwa przejść we Włochach.

Nowe oświetlenie dedykowane zyskają przejścia w dziewięciu lokalizacjach: na skrzyżowaniach ul. Techników z ulicami Płużańską i Śląską, 17 stycznia z Radarową i Zarankiewicza, Chrościckiego z Świerszcza i Wielkie Łuki, Jutrzenki z Municypalną, Popularnej z Konewki oraz al. Krakowskiej z Tapicerską.

Aktualnie trwają ostatnie prace wykończeniowe oraz odbiory. Zakończą się one w najbliższym czasie.

Oświetlenie dedykowane to najskuteczniejsza metoda doświetlenia przejść. Polega ona na montażu dodatkowych słupów i opraw oświetleniowych, zaprojektowanych tak, aby oświetlały pieszego na przejściu. Oprawy, które montowane są na niższych, słupach kierują światło pod odpowiednim kątem bezpośrednio na zebrę. Oznacza to, że pieszy podczas pokonywania jezdni jest doświetlany z boku, co bardzo poprawia jego widoczność. Oprawy tych latarni wyposażone są w żarówki LED, które pozwalają uzyskać jaśniejsze światło przy mniejszym zużyciu prądu.

Prace zakończyliśmy już m.in. na Ochocie, Bielanach, Mokotowie, Pradze-Południe i w Śródmieściu. W pozostałych dzielnicach są one już mocno zaawansowane. O postępach będziemy informować na bieżąco.

Aktualnie wykonujemy też doświetlenia przy pomocy istniejących latarni. Jest to metoda tańsza i bardziej doraźna, możliwa do zastosowania tam, gdzie istnieją latarnie ustawione bezpośrednio przy przejściu dla pieszych. Do końca roku doświetlimy w ten sposób 200 przejść.

Szczegółową listę przejść, na których wykonujemy oświetlenie dedykowane, możecie znaleźć w pliku dołączonym do artykułu.

Pliki do pobrania

Powered by Projectic.pl