Doświetlone i bezpieczne przejścia dla pieszych - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Menu główne

01-10-2019

Doświetlone i bezpieczne przejścia dla pieszych

Dni są coraz krótsze, a na warszawskich ulicach jest coraz jaśniej. Od kilku lat podejmujemy działania mające na celu zabezpieczenie najmniej chronionych uczestników ruchu. Jedną z wielu metod jest doświetlanie przejść dla pieszych. W tym roku dodatkowe oświetlenie pojawi się w prawie 400 lokalizacjach.

W tym roku dodatkowe oświetlenie przejść dla pieszych pojawi się w niemal wszystkich warszawskich dzielnicach. Najskuteczniejszą metodą jest wykonanie tzw. oświetlenia dedykowanego. Polega to na montażu dodatkowych słupów i opraw oświetleniowych, zaprojektowanych tak, aby oświetlały pieszego na przejściu. Oprawy, które montowane są na niższych, słupach kierują światło pod odpowiednim kątem bezpośrednio na zebrę. Oznacza to, że pieszy podczas pokonywania jezdni jest doświetlany z boku, co bardzo poprawia jego widoczność. Oprawy tych latarni wyposażone są w żarówki LED, które pozwalają uzyskać jaśniejsze światło przy mniejszym zużyciu prądu.

Aktualnie jesteśmy na końcowym etapie montażu oświetlenia dedykowanego w 192 lokalizacjach. W większości miejsc pojawiły się już słupy i oprawy. Wykonujemy testy oraz przygotowujemy się do odbiorów technicznych. Prace na wszystkich zebrach, na których poprawiamy bezpieczeństwo, powinny zakończyć się jeszcze w tym roku.

Szczegółową listę przejść, na których wykonujemy oświetlenie dedykowane, możecie znaleźć w pliku dołączonym do artykułu.

To nie wszystkie prace, które wykonujemy w ramach doświetlania przejść dla pieszych. Na 200 przejściach we wszystkich warszawskich dzielnicach montujemy dodatkowe oświetlenie przy pomocy istniejących latarni. Jest to metoda tańsza i bardziej doraźna, możliwa do zastosowania tam, gdzie istnieją latarnie ustawione bezpośrednio przy przejściu dla pieszych.

Prace te również są na końcowym etapie. Oznacza to, że do końca tego roku doświetlimy prawie 400 przejść dla pieszych i tym samym utrzymamy wysokie tempo prac z poprzednich lat. Dla porównania w 2018 roku doświetliliśmy 435 zebr, w 2017 roku – 337. Chcemy, aby z końcem bieżącego roku, 1250 przejść w całej Warszawie było dobrze oświetlonych i tym samym bezpiecznych.

Pliki do pobrania

Powered by Projectic.pl