Dwa kilometry nowej zieleni na Bielanach - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Wyszukiwarka

Menu główne

07-08-2024

Dwa kilometry nowej zieleni na Bielanach

Dwukilometrowy park linearny w ciągu ulic Rudnickiego oraz Perzyńskiego i Podczaszyńskiego jest już praktycznie gotowy. Pozostało tylko posadzić drzewa. Na to musimy jednak poczekać do jesieni, bo środek lata nie jest dobrym czasem na sadzenie drzew. Tymczasem wspomniane ulice zdobią już tysiące metrów kwadratowych nowych krzewów oraz bylin i traw.

W zeszłym roku zakończyliśmy przebudowę ciągu ulic Rudnickiego oraz Perzyńskiego i Podczaszyńskiego. Odnowiliśmy wówczas jezdnie, chodniki, drogi dla rowerów. Jednocześnie zakończyliśmy pierwszy etap zazieleniania całego ciągu. Posadziliśmy wówczas 61 nowych drzew i jeszcze więcej krzewów oraz bylin. W tym roku natomiast praktycznie zakończyliśmy etap drugi – park linearny.

Tysiące metrów kwadratowych zieleni

Już po przebudowie wspomnianych ulic zieleń zaczęła odgrywać znaczną rolę, jeśli chodzi o charakter całego ciągu. Po budowie parku jest to już rola pierwszoplanowa. Okolicę upiększają teraz – a z czasem będą upiększać tylko bardziej – tysiące metrów kwadratowych krzewów, bylin, traw.

W ramach budowy parku przybyło ok. 2 000 m kw. krzewów, m.in. dereni, śnieguliczki, berberysu, róży. Powstała również wstęga miododajnych bylin o powierzchni 700 m kw. Całość dopełnia 700 m kw. niskich i wysokich traw.

Ponadto do nowego parku jeszcze w tym roku wrócimy. Zostało nam do posadzenia 157 drzew oraz 45 krzewów soliterowych. Wśród wybranych gatunków znalazły się m.in. klony, topole, lipy, wiśnie wielopniowe. Nie mogliśmy posadzić ich od razu, materiał szkółkarski kopany jest po opadnięciu liści. Drzewa pojawią się jeszcze tej jesieni.

Praktyczny park

Nowe nasadzenia spełniają oczywiście funkcję dekoracyjną, ale nie tylko. Wspomniane krzewy są przede wszystkim schronieniem i bazą pokarmową dla ptaków. Miododajne byliny to z kolei raj dla zapylaczy. Z myślą o nich oraz innych owadach zamontowaliśmy jeszcze specjalne domki. Wszystko to pomoże utrwalić w świadomości konieczność dbania o potrzeby zamieszkującej park fauny.

Drzewa z kolei zacienią ulice oraz osłonią pobliskie budynki przed pyłami i hałasem. Podobną rolę będą pełnić zamontowane na wejściach do parku pergole. Z czasem rozrosnął się na nich posadzone pnącza, które dzięki dużej łącznej powierzchni liści będą wyłapywać pyły i zanieczyszczenia.

Ponadto dzięki nowej roślinności w parku każdy znajdzie miejsce dla siebie. Wstęgi nasadzeń wyznaczają osobne przestrzenie w parku. W jednej będzie można się zrelaksować, w innej pobawić z czworonogiem, w kolejnej spokojnie przyglądać rosnącej zieleni. Sposób spędzania czasu w nowym parku zależy tylko od kreatywności mieszkańców.

 

Nie wliczając jeszcze nowych drzew, w ciągu ulic Rudnickiego oraz Perzyńskiego i Podczaszyńskiego przybyło prawie 3 500 m kw. nowej roślinności. Tak liczne nasadzenia zwiększą potencjał chłonny na terenie parku i dzięki zwiększonej transpiracji (parowanie wody z naziemnych części roślin) poprawią tamtejszy mikroklimat.

Przy skrzyżowaniu z ulic Podczaszyńskiego i Żeromskiego założyliśmy rabatę roboczo nazwaną preriową. Inspirując się mistrzami bylin, zastosowaliśmy tym razem inny skład podłoża. Zamiast ziemi urodzajnej użyliśmy mieszanki kruszonego piaskowca oraz kompostu i iłu. Mieszanka była prezentowana na zeszłorocznej konferencji „Zieleń to życie”. Będziemy porównywać szybkość rozwoju roślin i ich stan pomiędzy rabatami. Jej wygląd jest bardzo charakterystyczny – zamiast kory do wyściółkowania użyty został żwir.

Więcej zieleni, miasto wytrzyma

Dosadzenie takiej ilości zieleni było możliwe dzięki przebudowie całego ciągu. Właśnie w ten sposób wygospodarowaliśmy niezbędną do tego przestrzeń. Przy projektowaniu drzew ograniczało nas występowanie sieci gazowej. W przypadku pozostałej infrastruktury podziemnej nie ma szczególnych ograniczeń. Dlatego w przestrzeni pasa drogowego posadziliśmy blisko 3 500 m kw. krzewów, bylin, traw, a do tego dojdą jeszcze wspomniane drzewa.

Co ważne, kształt nowego parku wzdłuż ulic Rudnickiego, Perzyńskiego, Podczaszyńskiego mieli również mieszkańcy. Od 2017 roku Zarząd Zieleni m.st. Warszawy prowadził zadanie „Zielone ulice”, w ramach którego przeprowadzono konsultacje społeczne. Konsultacje objęły również ul. Rudnickiego, a na ich podstawie powstała koncepcja zmian w ciągu ulicy. To właśnie na tej koncepcji oparty został projekt zazielenienia nowego parku.

Parki linearne to ciekawy sposób na aranżację dużej zielonej przestrzeni w uporządkowaną i spójną całość. Wybudowany przez nas park nie będzie ostatnim tego typu w stolicy. Zarząd Zieleni m.st. Warszawy pracuje nad dwoma kolejnymi – przy ul. Suwak oraz nad tunelem Południowej Obwodnicy Warszawy. Budowa pierwszego zbliża się do końca, z kolei drugiego ruszyła w wiosną tego roku.

Powered by Projectic.pl