Dwukilometrowy park linearny na Bielanach - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Wyszukiwarka

Menu główne

05-04-2023

Dwukilometrowy park linearny na Bielanach

Na Bielanach trwa przebudowa ciągu ulic Rudnickiego, Perzyńskiego i Podczaszyńskiego. Mieszkańcy na bieżąco doglądają metamorfozy swojej okolicy i przekazują nam spostrzeżenia. Jedną z najczęściej powtarzających się sugestii było uzupełnienie istniejącego projektu o dodatkową zieleń. Wsłuchaliśmy się w ich głosy i planujemy park linearny z prawdziwego zdarzenia. Zawnioskowaliśmy do Rady Warszawy o środki na ten cel – liczymy na pozytywną decyzję podczas majowej sesji Rady.

Samochody jadące po drodze i fragment chodnika.

Parki linearne mają za zadanie tworzyć zielone trakty łączące poszczególne części miasta czy dzielnicy. Dzięki nim mieszkańcy mogą poruszać się bez towarzystwa spalin i hałasu. Tego typu projekty pozwalają poprawić lokalny mikroklimat oraz stwarzają przyjazne warunki dla pszczół, motyli czy ptaków. Najczęściej udaje się też poprawić naturalną chłonność  terenu, co przy występujących coraz częściej deszczach nawalnych jest bardzo istotne.

Na Bielanach w ramach trwającej przebudowy posadzimy 61 nowych drzew oraz tysiące krzewów i bylin. Ale stworzenie parku linearnego jest osobnym zadaniem i odpowiedzią na potrzeby mieszkańców, związanym z dosadzeniem kolejnych trzystu drzew.

Dobre warunki dla zapylaczy

Projekt zieleni obejmujący założenie tzw. parku linearnego wzdłuż ulic Perzyńskiego, Podczaszyńskiego, Rudnickiego powstał ze względu na głosy mieszkańców, którym brakuje zieleni w tak szerokich pasach drogowych. Nowa infrastruktura, dla pieszych i rowerzystów, pozwala uporządkować teren, dzięki czemu uda się dosadzić prawie 300 drzew, takich jak klon, topola czy lipa.

W nowych zieleńcach powstaną szpalery drzew, które zacienią ulicę oraz odgrodzą sąsiadujące budynki od hałasu i pyłów. Zieleń ma służyć mieszkańcom, ale również wypisywać się w naturalny obraz dzielnicy z uwzględnieniem potrzeb pszczół, motyli czy ptaków. Wzdłuż ulic chcemy wprowadzić wstęgi bylin miododajnych o powierzchni ok 660 m2., które oprócz waloru dekoracyjnego, będą zwiększać terytorium zapylaczy, co pozwoli zachować właściwą równowagę ekosystemu ulicy. Dla owadów przygotujemy też specjalne domki.

Równie dobre dla ptaków

Projektowane krzewy o łącznej powierzchni 2 400 m2, takie jak dereń, porzeczka alpejska, berberys czy róża, zapewnią bazę pokarmową dla ptaków, które uwielbiają ich owoce. Dodatkowo będą miejscem ich schronienia.

Aktywność pośród traw

Aby dopełnić nasadzenia, zaprojektowaliśmy trawy niskie i wysokie. Ich powierzchnia wyniesie ok. 1 000 mkw. Trawy to naturalna ażurowa przegroda stanowiąca dodatkowo ozdobę ulicy jesienią i zimą. Nasadzenia będą wydzielały wnętrza, w których można będzie realizować różne aktywności. Nie zabraknie miejsca na spacery z psami, kontemplację zieleni czy aktywność fizyczną przy równoważniach. Rozgrodzenie stref zielenią zminimalizuje możliwość kolizji pieszych z rowerzystami. Strefa wejścia na teren parku zostanie podkreślona za pomocą pergoli porośniętych pnączami, które będą pełniły funkcję fitoremediatorów – dzięki dużej łącznej powierzchni liści, będą wyłapywać cząstki pyłu i zanieczyszczenia.

Sposób na ulewy

Tak liczne pokrycie terenu zielenią niską zwiększy potencjał chłonny terenu – zostanie ograniczony spływ powierzchniowy wody, następnie dzięki zwiększonej transpiracji poprawi się mikroklimat miejsca.

Wnioskujemy o środki

Istniejące nieliczne nasadzenia zostaną wkomponowane w projektowany układ. W miejscach z liczną infrastrukturą podziemną, gdzie nie ma możliwości posadzenia drzew piennych, zostaną wprowadzone krzewy soliterowe – np. wiśnia piłkowana. Dodatkowo w miejsce niezagospodarowanego terenu pomiędzy budynkami usługowymi w ul. Rudnickiego zostaną wprowadzone drzewa ozdobne. Takie zagospodarowanie diametralnie zmieni krajobraz ulicy i dopasuje ją do współczesnych standardów.

Projektowane układy zieleni zostały zaakceptowane przez Biuro Architektury oraz Zarząd Zieleni. Dzięki temu mogliśmy zawnioskować do Rady m.st. Warszawy o przyznanie dodatkowych środków na realizację. Kwestia parku linearnego na Bielanach ma być poruszana przez radnych na majowej sesji.

Powered by Projectic.pl