E-kontrola to rewolucyjne rozwiązanie dotyczące kontroli SPPN. Jego wprowadzenie pozwoliło na uszczelnienie całego systemu. To skuteczna i efektywna metoda, która stała się niemalże naszą wizytówką. Dlatego też zawsze chętnie dzielimy się naszymi doświadczeniami dot. e-kontroli z naszymi odpowiednikami z Polski i zagranicy.
Tak na przykład było podczas wizyty burmistrza Berlina Kaia Wegnera w czerwcu 2023 roku. Stolica Niemiec prężnie się rozwija, stąd też zainteresowanie jej władz nowoczesnymi rozwiązaniami. A do takich z pewnością należy nasza e-kontrola. Teraz nasi zachodni sąsiedzi postawili kolejny krok we wdrożeniu e-kontroli u siebie.
Eksport e-kontroli
Do wprowadzenia e-kontroli szykuje się Badenia-Wirtembergia. Niedługo w tym landzie odbędzie się głosowanie nad przyjęciem uchwały dotyczącej mobilności. Zawarto w niej szereg zapisów przygotowujących grunt pod kontrolę stref płatnego parkowania za pomocą mobilnych skanerów.
W projektowanych przepisach określono wprost – w płatnych strefach parkingowych dane mogą być zbierane przez mobilne pojazdy skanujące w celu kontroli. Dane te mogą być następnie porównane z danymi dot. uprawnień parkingowych. Jeżeli pojazd ma ważne uprawnienia, zebrane z niego dane są usuwane.
Tak właśnie działa nasza e-kontrola. Nasze samochody wyposażone w kamery skanują tablice rejestracyjne dwukrotnie w ciągu kilku minut. Eliminujemy w ten sposób możliwość ukarania kierowców, którzy dopiero co zaparkowali. Następnie sprawdzane jest, czy pojazd o danym numerze rejestracyjnym ma opłacony postój w SPPN. Zdjęcia pojazdów z opłaconym postojem lub niewymagających opłaty za postój są kasowane.
Kontrola parkowania i więcej
Nasi sąsiedzi poszli jednak o krok dalej, jeśli chodzi o wykorzystanie e-kontroli. Poza zapisami dotyczącymi kontroli stref płatnego parkowania w projekcie uchwały znalazły się również zapisy dotyczące kontroli nielegalnego parkowania.
W treści projektu uchwały możemy przeczytać, że w obszarach, w których obowiązują zakazy parkowania lub zatrzymywania się, dane mogą być również zbierane przez mobilne pojazdy skanujące. Natomiast jeśli podczas przejazdu e-kontrola wykryje naruszenie przepisów dotyczących parkowania lub zakazu zatrzymywania się, odpowiednie organy będą ścigać i karać sprawców wykroczeń.
Wyposażenie pojazdów do e-kontroli jak najbardziej pozwala na identyfikowanie nieprawidłowo zaparkowanych pojazdów, których wykrywanie opiera się dziś przede wszystkim na zgłoszeniach mieszkańców i obserwacji służb. Wykorzystanie do tego e-kontroli pozwoliłoby nie tylko zwiększyć wykrywalność wykroczeń, ale również odciążyłoby straż miejską i policję. Potrzebne są natomiast odpowiednie przepisy, które pozwoliłyby na wykorzystywanie jej w ten sposób.