Energooszczędne latarnie na kolejnych warszawskich ulicach - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Menu główne

18-12-2019

Energooszczędne latarnie na kolejnych warszawskich ulicach

Zakończyliśmy modernizację oświetlenia ulicznego na rondzie Jazdy Polskiej i w ulicy Waryńskiego. Przełoży się to na znaczne oszczędności energii elektrycznej.

Na ulicy Waryńskiego, licząc od ronda Jazdy Polskiej do skrzyżowania z ul. Batorego, wymieniliśmy łącznie 31 latarni. Estetyczne słupy w grafitowym kolorze zastąpiły wysłużone stare konstrukcje. Po wymianie opraw szacowana roczna oszczędność energii wynosi 38 %.

W rejonie ronda Jazdy Polskiej oprawy zamontowane są na wysokich masztach oświetleniowych, których fundamenty osadzone są głęboko w ziemi. Całkowita wymiana tych konstrukcji nie miała uzasadnienia ekonomicznego – zastąpiliśmy same oprawy. Przed modernizacją na masztach znajdowały się łącznie 72 lampy. Teraz do zapewnienia jasnego światła wystarczy jedynie 31 wydajnych opraw LED. Po wymianie opraw szacowana roczna oszczędność energii wynosi aż 80%.

Zarząd Dróg Miejskich jest jednym z większych odbiorców energii elektrycznej w Warszawie. Odpowiadamy za zasilanie ponad 100 tysięcy latarni ulicznych w całym mieście oraz ok. 700 sygnalizacji świetlnych. Prądu potrzebujemy również m.in. dla wind i przepompowni wód opadowych. W związku z rosnącymi cenami prądu sukcesywnie wymieniamy oświetlenie uliczne. Dzięki temu koszty można w niektórych miejscach ograniczyć nawet kilkukrotnie. Obecnie prace nad wymianą latarni i opraw toczą się m.in. na ulicach Kruczkowskiego i Raszyńskiej.

 

Powered by Projectic.pl