Na drogi składają się nie tylko beton i asfalt. To także zieleń uliczna, która dodaje im estetyki, ożywia je oraz sprawia, że przyjemniej przy nich mieszkać. Dlatego zgodnie z uchwaloną w zeszłym roku warszawską „Strategia adaptacji do zmian klimatu” dążymy do zwiększania na naszych ulicach powierzchni biologicznie czynnej.
Bruk zastąpiony roślinami
Jedną z zaplanowanych do zazielenienia w tym roku ulic była Francuska. Prace z tym związane ruszyły na początku listopada i właśnie dobiegły końca. Wiązały się z usunięciem zbędnego bruku pod krzewy i byliny. Dziś w wielu narożnikach skrzyżowań – np. z ulicami Berezyńską czy Lipską – i tych przy wjazdach na posesje cieszą oko nowe rośliny. Łącznie nasadziliśmy blisko 9 tys. krzewów irgi, róży i lilaku. Rozbrukowaliśmy w sumie ponad tysiąc metrów kwadratowych nawierzchni.
Utworzyliśmy również trzy ogrody deszczowe. Pojawiły się one między jezdnią a chodnikiem na odcinku od ul. Walecznych do ul. Zwycięzców – w miejscu dotychczasowych powierzchni brukowanych. Ogrody te zapewnią odwodnienie jezdni i retencję wody opadowej. Składają się z kilku warstw żwiru i piasku, umożliwiającego wsiąkanie wody w grunt – jej nadmiar po napełnieniu się ogrodu będzie odprowadzany do kanalizacji. Ogrody obsadziliśmy roślinami lubiącymi wilgoć: bodziszkiem błotnym, miętą wodną, irysem, krwawnicą, pięciornikiem błotnym, kosaćcem żółtym i sitem rozpierzchłym.
Zasadzone przy ul. Francuskiej rośliny uzupełniły i zwieńczyły przebudowę, która miała miejsce w 2010 r. Wówczas ulica zyskała nową nawierzchnię, eleganckie chodniki i oświetlenie. Wprowadzane zmiany objęły całą Francuską, pl. Przymierza i ok. 50-metrowy fragment ul. Paryskiej do skrzyżowania z ul. Meksykańską. Pomysł „liftingu” ulicy mieszkańcy zgłosili w budżecie obywatelskim i wybrali do realizacji w głosowaniu.
4 „koperty” dla pojazdów dostawczych
Zgodnie z przygotowanym projektem, poczyniliśmy kilka drobnych korekt w organizacji ruchu. Wiązały się z podniesieniem poziomu bezpieczeństwa. Zlikwidowaliśmy powierzchnie wyłączone z ruchu, które dotąd wykorzystywane były przez niektórych kierowców do nielegalnego parkowania ograniczającego widoczność pieszych na przejściach. Dzięki temu bezpieczniej można przejść przez ulicę w rejonie ulic Berezyńskiej, Walecznych, Obrońców i Meksykańskiej. Usunęliśmy część słupków wygradzających i znaków drogowych, a w rejonie przystanku Francuska 02 zlikwidowaliśmy jedną zatokę do parkowania.
Na całej długości ul. Francuskiej wyznaczyliśmy 4 „koperty” dla pojazdów dostawczych. To efekt współpracy ZDM z lokalnymi firmami i restauracjami w ramach programu RESOLVE. Ich przedstawiciele wraz z urzędnikami ustalali zasady prowadzenia dostaw w sposób najmniej uciążliwy dla mieszkańców. Koperty będą zastrzeżone dla dostawców w godzinach 7-17.
Prace na ul. Francuskiej przebiegły bardzo sprawnie. Duża w tym zasługa wykonawców – prowadzący roboty drogowe zakład Adrog i odpowiadająca za zieleń firma Biotop ulicę upiększyły w ciągu niespełna dwóch miesięcy. Podczas odbiorów technicznych nie wykazaliśmy nic do poprawy i dlatego – biorąc pod uwagę tempo – bez cienia wątpliwości możemy stwierdzić, że ekipy obu przedsiębiorstw spisały się na medal.
Kolejne ulice pełne zieleni
W powoli kończącym się roku zmian polegających na przywróceniu miejskiej zieleni przeprowadziliśmy znacznie więcej. Nowa zieleń pojawiła się m.in. na ulicach Ludnej czy Górczewskiej. Zazieleniliśmy także jeden z narożników skrzyżowania ulic Modlińskiej i Płużnickiej oraz plac po stacji benzynowej na rogu Wybrzeża Kościuszkowskiego i Nowego Zjazdu. Kilkanaście dni temu skończymy nasadzać rośliny na al. Jana Pawła II, Wybrzeżu Kościuszkowskim między ulicami Tamka a Jaracza i wzdłuż al. Armii Ludowej między ulicami Polną a Marszałkowską w ramach realizacji projektu „Bulwar nad Trasą Łazienkowską – chodniki i zieleń”. Niebawem powinno zakończyć się zazielenianie ul. Saskiej.