Galeria W-Z czynna cały rok - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Menu główne

01-02-2021

Galeria W-Z czynna cały rok

W ramach złagodzenia restrykcji związanych z pandemią od dziś ponownie można odwiedzać muzea i galerie sztuki. Przez cały czas, niezależnie od obostrzeń, działa prowadzona przez nas plenerowa galeria przy schodach ruchomych prowadzących na Stare Miasto. Zapraszamy na najnowszą wystawę.

Do 18 lutego włącznie w gablotach na dolnym i górnym poziomie galerii prezentowana jest wystawa eksponatów związanych z Powstaniem Styczniowym przygotowana przez Muzeum Niepodległości.

Następnie przez cały rok prezentowane będą zróżnicowane tematycznie wystawy, z których każda potrwa kilka tygodni. Oprócz Muzeum Niepodległości mamy już zarezerwowane terminy dla takich instytucji jak: Muzeum Warszawy, Związek Polskich Artystów Plastyków, Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze, Warszawski Ogród Zoologiczny, Instytut Słowacji w Warszawie oraz Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego.

Galeria od lat działa w gablotach u podnóża oraz na szczycie schodów ruchomych łączących aleję “Solidarności” z placem Zamkowym. Same schody ruchome powstały wraz z budową Trasy W-Z i ruszyły w 1949 r. Były wtedy pierwszymi w Warszawie i jednymi z pierwszych w Polsce. W związku z brakiem części zamiennych do przestarzałych konstrukcji urządzenia zostały wyłączone w 1997 roku. Osiem lat później, w 2005 roku, ZDM przeprowadził kompleksowy remont schodów oraz tunelu dla pieszych. Wtedy też została dodatkowo wybudowana winda oraz przestronna publiczna toaleta. Elementy starych schodów, m.in. kilkudziesięcioletni pulpit sterowniczy, zostały zachowane i do dziś można je oglądać na miejscu.

Wszystkie osoby i instytucje zainteresowane ekspozycją w Galerii W-Z prosimy o kontakt bezpośednio z ZDM w celu ustalenia szczegółów i zarezerwowania terminu.

Powered by Projectic.pl