Przebudowa ul. Kondratowicza z szansą na Green Cities Europe Award 2023 - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Warszawa 19115 Miejskie Centrum Kontaktu

Wyszukiwarka

Menu główne

01-09-2023

Przebudowa ul. Kondratowicza z szansą na Green Cities Europe Award 2023

Inwestycja drogowa na ulicy Kondratowicza została wybrana przez polskie jury do finału Green Cities Europe Award 2023. Przebudowę miał przyjemność realizować ZDM. W ramach prac posadzonych zostało kilkaset drzew.

Krajowe eliminacje stały na bardzo wysokim poziomie, a jury miało trudne zadanie wyboru najlepszego projektu spośród 14 projektów realizowanych w polskich miastach.

Przebudowa ulicy Kondratowicza, doskonale wpisuje się w konkursowe założenia – główną rolę odgrywa w niej zieleń i to ona stanowi wartość tej inwestycji. Ulica została zaprojektowana tak, aby stworzyć zieloną arterię przy zachowaniu znaczenia komunikacyjnego.

Po wybudowaniu pod spodem linii metra, główna ulica Targówka zmieniła się nie do poznania. Uporządkowano jej przestrzeń, remontując jezdnię oraz tworząc nową infrastrukturę rowerową, miejsca postojowe przy ulicy i nowe chodniki. Powstały nowe przejścia dla pieszych, a w pięciu lokalizacjach nowe sygnalizacje świetlne. W zależności od odcinka posadzono nawet cztery rzędy drzew – w sumie 491 nowych – dzięki czemu Kondratowicza można nazywać dziś „aleją tysiąca drzew”. W rewitalizację włączyli się również mieszkańcy, którzy w kwietniu samodzielnie zasadzili część drzew i krzewów. Całość dopełniła instalacja 282 nowych latarni, na których zawisło 335 nowoczesnych opraw LED.

 

Wyniki będą jesienią

Teraz międzynarodowe jury wybierze zwycięzcę spośród reprezentantów 13 krajów – każdy wystawia tylko jedną inwestycję, która najlepiej wpisuje się w ideę zazieleniania miasta.

W tym roku reprezentantem naszego kraju będzie właśnie warszawska przebudowa ul. Kondratowicza. Ceremonia wręczenia nagrody dla zwycięzcy odbędzie się na przełomie listopada i grudnia 2023 r. w Brukseli.

Więcej informacji o nagrodzie na stronie award.thegreencities.eu.

 

 

Powered by Projectic.pl