Jak radzimy sobie z wykruszeniami nawierzchni? - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Wyszukiwarka

Menu główne

12-02-2016

Jak radzimy sobie z wykruszeniami nawierzchni?

Zima i okres przedwiośnia to szczególnie trudny czas dla nawierzchni dróg. Niskie temperatury, śnieg, i tzw. przejścia przez „0” tj. kiedy po ujemnych temperaturach przychodzi odwilż – to wszystko sprzyja powstawaniu tzw. wykruszeń nawierzchni. W trakcie odwilży woda dostaję się do podbudowy jezdni, przez co dochodzi do tzw. spękań.

Pogotowie Drogowe na bieżąco kontroluje stan stołecznych dróg. Nasi pracownicy przyjmują również informacje  m.in. od mieszkańców. Tylko w tym tygodniu otrzymaliśmy 123 zgłoszenia dotyczące tzw. wykruszeń w nawierzchni dróg. Łatwym i szybkim sposobem na zgłoszenie awarii jest także  Miejskie Centrum Kontaktu z Mieszkańcem –  19 115.

W jaki sposób radzimy sobie z wykruszeniami? Najprostszym i najszybszym – ale co warto podkreślić doraźnym – sposobem jest uzupełnienie ubytku tzw. masą na zimno. Wykruszenia, które bezpośrednio zagraża bezpieczeństwu dla ruchu kołowego, są zabezpieczane bez względu na to w czyim zarządzie znajduje się droga. W kolejnym etapie przesyłamy informację do właściwego zarządu drogi, który w okresie wiosennym zdejmuje masę na zimno, czyści wykruszenie i docelowo uzupełnia ubytek asfaltem lanym. Jeśli droga znajduje się w naszym zarządzie, docelową naprawę asfaltem lanym zlecamy naszemu wykonawcy.

Od 2000 roku Zarząd Dróg Miejskich stosuje mieszankę SMA, jest to ostatnia warstwa nawierzchni jezdni – warstwa ścieralna, nowoczesna mieszanka jest bardziej odporna na zmienne warunki atmosferyczne, dzięki czemu w miejscach gdzie jest już zastosowana, dochodzi do mniejszej liczby wykruszeń, zwłaszcza w okresie przedwiośnia.

Warto dodać, że w 2015 roku Pogotowie Drogowe zabezpieczyło 836 tego typu awarii drogowych, zużywając ponad 1,7 tys. kg masy na zimno.

Powered by Projectic.pl