JEŚLI MAJ, TO TYLKO ROWEROWY! - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Wyszukiwarka

Menu główne

06-05-2025

JEŚLI MAJ, TO TYLKO ROWEROWY!

W Warszawie wystartowała ósma edycja kampanii, która poprzez zabawę i pozytywne wzmacnianie zachęca do wyboru aktywnych środków transportu w dojazdach na poranne zajęcia i promuje zdrowy styl życia. W akcji będzie miało okazję uczestniczyć niemal 190 tysięcy uczniów, przedszkolaków i nauczycieli!

W okolicach szkół i przedszkoli dominować będą rowerzyści, użytkownicy tradycyjnych hulajnóg, rolek, wrotek i deskorolek, bo właśnie takie sprzęty są promowane w kampanii jako najlepsze do pokonywania drogi na lekcje czy zajęcia w przedszkolu. To świetna okazja do kształtowania zdrowych nawyków i popularyzacji zrównoważonych wyborów transportowych.

ROWEROWY MAJ, CZYLI…

Najbardziej oczekiwana kampania społeczno-edukacyjna, która zmienia otoczenie szkół i przedszkoli na bardziej bezpieczne i przyjazne, szczególnie dla młodszych uczestników ruchu drogowego. A to dzięki temu, że codzienne poranne dojazdy na lekcje czy zajęcia przedszkolne zmieniają się z samochodowych na aktywne i realizowane przy pomocy sprzętów napędzanych siłą mięśni. Zarówno dzieci, młodzież jak i dorośli przesiadają się na rowery hulajnogi i aktywnie przemierzają drogę do szkoły czy przedszkola udowadniając, że w wielu sytuacjach można ją pokonać szybciej i przyjemniej niż samochodem.

Z roku na rok Rowerowy Maj zyskuje na popularności i przyciąga nowych uczestników, choć są i tacy, dla których udział w akcji to już tradycja i jedno z najważniejszych wiosennych wydarzeń. Do tegorocznej edycji kampanii przystąpiło 547 placówek oświatowych – o 46 więcej niż w roku ubiegłym. Wśród nich znalazło się 313 przedszkoli oraz 234 szkoły podstawowe. Łącznie, w akcji będzie miało okazję uczestniczyć ponad 190 tysięcy uczniów, przedszkolaków i nauczycieli! Co ciekawe, w ósmej edycji Rowerowego Maja bierze już udział ponad 80% placówek oświatowych prowadzonych przez m.st. Warszawa.

W tym roku Rowerowy Maj został symbolicznie zainaugurowany w Szkole Podstawowej nr 293 im. Jana Kochanowskiego, która w 2024 roku znalazła się na podium (III miejsce) w ogólnowarszawskim rankingu wśród szkół podstawowych o średniej wielkości. Najaktywniejsza klasa, ówczesna IIIa, osiągnęła niemal 95% rowerowej frekwencji, co oznacza, że uczniowie i uczennice z tej klasy wszyscy, ramię w ramię, prawie każdego dnia, docierali na zajęcia aktywnie.

Trzymamy kciuki za podobne sukcesy wśród tegorocznych uczestników Rowerowego Maja.

NAKLEJKI I NAGRODY TO NIE WSZYSTKO

Zasady kampanii są proste – każdy majowy dojazd zrealizowany przy pomocy jednego z aktywnych środków transportu jest nagradzany naklejkami: jedna trafi do dzienniczka rowerowego, a druga na grupowy plakat. Naklejki uzbierane w dzienniczku można będzie wymienić na nagrody indywidualne – zniżki lub bezpłatne wejściówki do sal zabaw, parków trampolin i innych miejsc, do których zapraszają partnerzy kampanii, a zarazem sponsorzy nagród indywidualnych. Dodatkowo, na najbardziej zaangażowane klasy i grupy przedszkole czekają nagrody grupowe. Warto się starać, ponieważ w tym roku oprócz atrakcji oferowanych przez naszych długoletnich partnerów, przygotowaliśmy kilka nowości, takich jak warsztaty fotograficzne, kulinarne czy spotkania z egzotycznymi zwierzętami.

Ale to nie nagrody są w kampanii najważniejsze – liczy się satysfakcja z wysiłku i podjęcia wyzwania. Są też inne korzyści – budowa i utrwalanie zdrowych nawyków, rozwijanie samodzielności iwspółudział w tworzeniu bardziej przyjaznego, bezpieczniejszego dla mieszkańców miasta. Warto też wspomnieć o zaangażowaniu szkolnych szkół wolontariatu i wspólnych działaniach uczniów i nauczycieli w przygotowaniach do kampanii i jej prowadzeniu. To świetna lekcja odpowiedzialności, zaangażowania społecznego, rozwijania umiejętności organizacyjnych i pracy zespołowej, ale też okazja do integracji.

STAWIAMY NA EDUKACJĘ I WZMACNIANIE BEZPIECZEŃSTWA

Warszawskiej kampanii, jak co roku, towarzyszyć będą dodatkowe wydarzenia: warsztaty doszkalające, Szkolne Serwisy Rowerowe, spotkanie edukacyjne przygotowane ze stołeczną Strażą Miejską oraz badanie preferencji transportowych.

Warsztaty doszkalające jazdę na rowerze rozpoczną się w maju i są dedykowane uczniom z klas IV-VIII szkół podstawowych – zarówno tym, którzy posiadają już uprawnienia do poruszania się rowerem po drogach publicznych, jak i tym, którzy dopiero przygotowują się do zdobycia Karty Rowerowej. Dzięki zajęciom uczniowie będą mogli rozwijać umiejętności i z większą pewnością poruszać się rowerem po mieście.

Serwisy Rowerowe startują już od 10 maja i będą dostępne w każdy weekend aż do połowy czerwca na terenie szkół zlokalizowanych w 12 warszawskich dzielnicach. Są otwarte – każdy uczestnik Rowerowego Maja będzie mógł skorzystać z serwisu po okazaniu dzienniczka rowerowego.

Na początku kwietnia odbyło się też spotkanie z edukatorem warszawskiej Straży Miejskiej – była to doskonała okazja, aby poznać i przypomnieć sobie zasady bezpieczeństwa podczas jazdy jednośladami. Można było posłuchać o najważniejszych zasadach ruchu drogowego, przede wszystkim w kontekście jazdy na jednośladach i urządzeniach wspomagających ruch, porozmawiać o karcie rowerowej, ale też zadawać pytania i dzielić się wątpliwościami. Spotkanie zostało nagrane i udostępnione do odtworzenia.

W tym roku kontynuujemy badanie preferencji transportowych uczniów szkół podstawowych uczestniczących w kampanii. Ponownie chcemy sprawdzić, jak uczniowie docierają na zajęcia, zarówno w maju, jak i w innych, nie majowych miesiącach roku. Już w kwietniu poprosiliśmy koordynatorów akcji i nauczycieli o przeprowadzenie pierwszej tury badania, ale tylko w tych placówkach, które rozpoczęły swoją przygodę z Rowerowym Majem w 2023 i 2024 roku. Wyniki badania będziemy wykorzystywać w dalszych działaniach, związanych min. z promowaniem aktywnej mobilności wśród najmłodszych oraz poprawą bezpieczeństwa w rejonie szkół podstawowych.

Więcej o badaniu i dotychczasowych wynikach: zdm.waw.pl/BadaniaRowerowyMaj

 

ROWEROWY CZERWIEC? DLACZEGO NIE!

Jednym z głównych założeń Rowerowego Maja jest utrwalanie zdrowych nawyków i promowanie aktywnych dojazdów – zależy nam, by rower czy hulajnoga stały się pierwszym wyborem nie tylko w maju, ale też w kolejnych miesiącach i w różnych codziennych aktywnościach. I dlatego również w czerwcu szykujemy wydarzenia, które są kontynuacją majowego wyzwania.

Już 5 czerwca w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN spotkamy się z przedstawicielami szkolnych i przedszkolnych koordynatorów, by podsumować kampanię, wymienić doświadczenia i lepiej się poznać. Będzie okazja, by na ręce obecnych złożyć podziękowania i gratulacje za zaangażowanie w tworzenie i prowadzenie warszawskiego Rowerowego Maja oraz zachęcić do promowania aktywnych dojazdów wśród uczniów i przedszkolaków także poza majem.

A 15 czerwca zapraszamy do Parku Moczydło na plenerowy piknik, którym uroczyście zakończymy kampanię! Tradycyjnie piknik otworzy przejazd rowerowo-rolkowy, który wyruszy spod Stadionu Narodowego. W trakcie pikniku nagrodzimy najbardziej rowerowe klasy i grupy przedszkolne, spotkamy się z uczestnikami, rodzicami, przedstawicielami partnerów kampanii – będzie szansa na integrację i dobrą zabawę, tym bardziej, że nie zabraknie konkursów, zawodów sportowych czy artystycznych występów.

Do zobaczenia na rowerze!

Pliki do pobrania

Powered by Projectic.pl