Jest umowa na projekt przebudowy rejonu ulic Złotej i Zgoda - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Wyszukiwarka

Menu główne

31-03-2022

Jest umowa na projekt przebudowy rejonu ulic Złotej i Zgoda

Rozpoczęło się przygotowanie dokumentacji, która pozwoli na kompleksową przemianę rejonu ulic Złotej i Zgoda w ramach Nowego Centrum Warszawy. Właśnie podpisaliśmy umowę ze zwycięzcą konkursu, pracownią RS Architektura Krajobrazu.

Wizualizacja Nowego Centrum Warszawy.

Projektowanie potrwa ponad rok (60 tygodni). Autorzy najlepszej pracy konkursowej za przygotowanie dokumentacji budowlanej i nadzory otrzymają 1,53 mln zł.

Rejon ulic Złotej i Zgoda zmieni się w ramach Nowego Centrum Warszawy – będzie dużo drzew, nowe place, wygodne chodniki oraz lustro wodne. W planach jest posadzenie 167 drzew oraz wytyczenie blisko 3 tysięcy metrów kwadratowych zieleni z bylinami i krzewami.

Część miejsc parkingowych zostanie przeniesiona do garażu podziemnego pod placem Powstańców Warszawy, którego budowa rozpocznie się już wkrótce. Zarządca garażu zapewni abonamenty dla okolicznych mieszkańców. Pozwoli to na wytyczenie zielonych i wygodnych przestrzeni dla pieszych, mieszkańców i rowerzystów na ulicach i placach w sąsiedztwie, które teraz są zajęte przez samochody.

Ruch kołowy w rejonie ulic Złotej i Zgoda zostanie ograniczony i uspokojony. Powstaną strefy zamieszkania i Tempo 30, z wjazdem ograniczonym przede wszystkim do dostaw i pojazdów technicznych. Jednocześnie w nowym zagospodarowaniu tego obszaru zachowana zostanie pewna liczba naziemnych miejsc postojowych, przeznaczonych przede wszystkim dla mieszkańców bądź obsługi dostaw.

Tunel w osi ul. Złotej zostanie zlikwidowany, w miejscu rampy zjazdowej do tunelu powstanie podziemny zbiornik retencyjny na wody opadowe. W centralnej części placu na ul. Złotej przy pasażu Wiecha będzie zlokalizowany płytki zbiornik wodny, a rzędy drzew posadzone wzdłuż ulicy Złotej podkreślą oś widokową na Pałac Kultury i Nauki.

Przed Domem pod Orłami powstanie reprezentacyjny plac, stanowiący zieloną oprawę dla zabytkowego gmachu. Odpowiednio zakomponowana zieleń podkreśli ważne osie widokowe i piękną architekturę, a ozdobna rabata i ławki stworzą atrakcyjną przestrzeń do wypoczynku. Sceneria zachęci do robienia zdjęć („instagram place”).

Na placu Emila Młynarskiego przed Filharmonią Narodową będzie skwer i Ogród Muzyki. Od zgiełku miasta odizolują go wielorzędowe nasadzenia i wysokie krzewy. Podest wzdłuż gmachu filharmonii będzie zewnętrznym foyer, na którym można będzie urządzać koncerty plenerowe i inne wydarzenia. Przewidziano też miejsce na ogródki gastronomiczne. Przy ulicy Sienkiewicza i w sąsiedztwie budynku przy ul. Zgoda 12 powstanie zielona oaza z myślą o mieszkańcach. Zostanie urządzony ogród sąsiedzki. Na placu będzie miejsce zabaw dla dzieci, siłownia, stoliki do gry w szachy oraz ławki.

Rozpoczęcie inwestycji jest planowane wstępnie w drugiej połowie 2023 r.

Wizualizacja Nowego Centrum Warszawy.

 

Nowe Centrum Warszawy to prezydencki projekt przekształcenia ulic i placów w ścisłym centrum miasta w przyjazną, estetyczną i zieloną przestrzeń. Przebudowano już al. Jana Pawła II, skrzyżowanie ulic Marszałkowskiej i Królewskiej oraz wybudowano sygnalizację na ul. Marszałkowskiej przy pl. Bankowym, poprawiając bezpieczeństwo pieszych, rowerzystów i ruchu samochodowego. Zmienia się rondo Dmowskiego i tzw. plac Pięciu Rogów u zbiegu ulic Kruczej, Brackiej, Chmielnej, Zgoda i Szpitalnej. Wzdłuż ul. Marszałkowskiej, przy placu Defilad, posadzono rząd nowych i dużych drzew oraz krzewy, zbudowano też nową drogę dla rowerów.

Pliki do pobrania

Powered by Projectic.pl