Jezdnia ul. Starzyńskiego bliżej torów, poszerzamy chodnik - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Menu główne

20-09-2022

Jezdnia ul. Starzyńskiego bliżej torów, poszerzamy chodnik

Przebudowa ul. Starzyńskiego idzie jak burza. Południowa jezdnia została już przesunięta bliżej torowiska tramwajowego, a prace koncentrują się teraz na remoncie chodnika i budowie drogi dla rowerów. Na przejściu dla pieszych przez zjazd w kierunku ul. Szwedzkiej rozpoczęła się budowa sygnalizacji świetlnej.

Przekrój ul. Starzyńskiego między ul. Namysłowską a zjazdem w stronę ul. Szwedzkiej to przedzielone torowiskiem tramwajowym dwie jezdnie po trzy pasy ruchu z chodnikiem po południowej stronie. Dotychczas chodnik nie był przyjaznym miejscem dla pieszych. Nie dość, że był zniszczony, to dodatkowo bardzo wąski. Przy przedwojennym bloku podoficerskiego Funduszu Kwaterunku Wojskowego niezmotoryzowani uczestnicy ruchu mieli do dyspozycji nieco ponad 2 m od ściany budynku do krawężnika.

Zdecydowaliśmy więc o przebudowie tego miejsca, aby stało się wygodne dla wszystkich uczestników ruchu. Uwzględniliśmy również drogę dla rowerów, dzięki której zniknie tzw. teleport, czyli wyrwa w rowerowej infrastrukturze. Ścieżka pozwoli rowerzystom przejechać fragment od ronda Starzyńskiego do ronda Żaba w pełni przepisowo, bez konieczności przeciskania się między pieszymi.

Samochody bliżej torów

Prace rozpoczęły się w sierpniu na wysokości przedwojennego budynku. Były prowadzone na jezdni i wiązały się z przesunięciem jej do torowiska tramwajowego. Od minionego czwartku tą częścią jezdni poruszają się samochody. Nawierzchnia nie jest jeszcze tam docelowa – warstwa ścieralna asfaltu zostanie położona po zakończeniu robót brukarskich. Asfaltowanie wstępnie jest planowane na połowę października.

Do tego czasu mają zakończyć się prace, które obecnie koncentrują się po południowej stronie jezdni. Trwa tam remont i poszerzanie chodnika oraz budowa nowej drogi dla rowerów. W tym miejscu do wykonania pozostały roboty kanalizacyjne i elektryczne. Te ostatnie będą wiązały się z wymianą okablowania pod postawienie nowych latarni.

 

Ważny element inwestycji to budowa sygnalizacji świetlnej na przejściu dla pieszych przez zjazd ul. Starzyńskiego w kierunku ul. Szwedzkiej. Związane z tym prace wykonawca, firma Adrog, rozpoczął kilka dni temu. Obecnie kończy układać kanalizację kablową – można zauważyć wystające z ziemi końcówki niebieskich karbowanych rur, w których znajdą się przewody do nowych sygnalizatorów.

Przy przejściu, obok którego powstanie przejazd rowerowy, zmieniona została geometria jezdni. Kierowcy już poruszają się jednym pasem, który rozwidla się do trzech w stronę ul. Szwedzkiej za zebrą. Dotąd rozszerzał się przed przejściem, ale wprowadzona zmiana miała na celu uniemożliwienie wyprzedzania przed miejscem do przechodzenia na drugą stronę drogi.

Drzewa, krzewy i byliny

Ostatnim elementem inwestycji będzie zieleń. Posadzone zostaną wysokie na 4-5 m 33 drzewa (19 dębów czerwonych i 14 klonów polnych) oraz ponad 7,5 tys. krzewów i bylin o łącznej powierzchni 2014 m kw. Będą to częściowo nasadzenia kompensacyjne za wycinkę drzewa i 711 m kw. krzewów, które kolidowały z przebiegiem drogi dla rowerów i szerszego chodnika.

Powered by Projectic.pl