Kiedy ona tak urosła?! Sprawdzamy, co u posadzonej przez nas zieleni   - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Warszawa 19115 Miejskie Centrum Kontaktu

Wyszukiwarka

Menu główne

06-10-2023

Kiedy ona tak urosła?! Sprawdzamy, co u posadzonej przez nas zieleni  

Drogi składające się tylko z asfaltu i betonu to na szczęście mijający trend. Ich nieodłącznym komponentem jest zieleń. Drzewa z krzewami oczyszczają powietrze, dodają estetyki, ożywiają przestrzeń publiczną i zachęcają do spacerów. W poprzednich latach sadziliśmy je w kolejnych lokalizacjach – szczególnie tam, gdzie kostka i płyty chodnikowe były zbędne. Dziś prezentujemy, jak ta roślinność się rozwinęła.

Funkcjonalność dróg to podstawa. Jednak kompletna miejska ulica to taka, która zapewniając komfort i bezpieczeństwo wszystkim uczestnikom ruchu, jednocześnie pięknie prezentuje się wizualnie. Odpowiedni wygląd gwarantuje zieleń, ale rośliny w mieście nie są tylko ozdobą. Są ważne dla jakości życia (wpływają na samopoczucie), pochłaniają dwutlenek węgla z atmosfery, a także poprawiają retencję wody.

Dlatego dążymy do zwiększania na naszych ulicach powierzchni biologicznie czynnej. Co roku wzbogacamy przestrzeń publiczną nowymi nasadzeniami.

Rondo Dmowskiego

Tu nowe drzewa i krzewy rosną od 2021 roku. Roślinność stanowi tu jeden z elementów przebudowy, która polegała przede wszystkim na wyznaczeniu czterech nowych naziemnych przejść dla pieszych i przedłużeniu do nich przystanków tramwajowych. Na płycie ronda i w jego najbliższym otoczeniu posadziliśmy 54 drzewa i 58 gatunków roślin takich jak m.in. tawuły, liliowce czy śnieguliczki, których łączna powierzchnia zajęła 6,6 tys. m kw.

Jeśli chodzi o drzewa, posadziliśmy 32 platany i 22 dęby. Pierwotnie planowaliśmy 12 lip ‘Silver Globe’. Jednak kiedy okazało się, że ze szkółki dostarczono nam zbyt niskie egzemplarze, zastąpiliśmy je właśnie platanami. Lipom natomiast znaleźliśmy nową lokalizację – w uzgodnieniu z Zarządem Zieleni posadziliśmy je po wschodniej stronie al. Witosa między ulicami Beethovena i Idzikowskiego.

Plac Pięciu Rogów

W 2022 roku miejscu dotychczas całkowicie pozbawionym zieleni pojawiły się 22 dorodne klony polne o wysokości 9 m każde. Drzewa te potrafią żyć nawet 150 lat i po posadzeniu mogą osiągnąć jeszcze większe rozmiary. Ich rozłożyste korony zapewnią cień w upalne dni. Chodnik dookoła drzew jest podwieszany – co stanowi ochronę dla korzeni – oraz wykonany częściowo z nawierzchni wodoprzepuszczalnej.

Ważnym elementem inwestycji jest jednolita posadzka z wykonanych specjalnie w tym celu płyt z betonu architektonicznego. Pod nimi skrywają się pieczołowicie zaprojektowane instalacje, takie jak m.in. wspomniany system ochronny drzew, zapewniający im powietrze oraz ułatwiający dopływ wody, efektowe oświetlenie podkreślające nowe nasadzenia i dyskretna fontanna w posadzce zapewniająca ochłodę.

Obwodnica Gocławia

Na gocławskich ulicach w 2022 roku posadzonych zostało łącznie 210 drzew – 85 jesionów pensylwańskich, 62 grusze drobnoowocowe, 34 lipy srebrzyste, 27 lip holenderskich oraz 2 topole białe. Na ul. Umińskiego – 39 drzew, na ul. Abrahama – 86, a na ul. Meissnera – 85.

W wielu miejscach posadzone zostały mieszanki bylin z krzewami. Wśród nich znajdują się m.in. róża pomarszczona, tawuła brzozolistna, lawenda, szałwia omszona czy liatra kłosowa – w sumie 51 tys. roślin. Dodatkowo ul. Jugosłowiańską ozdabiają także trawy – miskant chiński i trzcinnik ostrokwiatowy.

Na tzw. obwodnicy Gocławia pojawiły się też ogrody deszczowe, które stanowią naturalną formę zapewniającą odwodnienie jezdni i retencję wody opadowej. Składają się z kilku warstw żwiru i piasku, umożliwiającego wsiąkanie wody w grunt – jej nadmiar po napełnieniu będzie odprowadzany do kanalizacji. Ogrody są lokowane przy wyjazdach z dróg osiedlowych – to powierzchnie wyłączone z ruchu, wyłożone drobnymi kamieniami.

Na Gocławiu ogrodów deszczowych powstało łącznie 18 – 4 na ul. Meissnera, 6 na ul. Umińskiego i 8 na ul. Abrahama. W sumie zajmą 364 m kw. Zostały posadzone w nich rośliny lubiące wilgoć, takie jak kosaciec syberyjski, kosaciec żółty, mięta nadwodna, bodziszek błotny, siedmiopalecznik błotny, krwawnica pospolita, sit rozpierzchły, trzęślica modra „Variegata”, śmiałek darniowy, pełnik europejski i przetacznik długolistny.

W ramach prac zagospodarowaliśmy również mały skwer przy al. Stanów Zjednoczonych, gdzie pojawiło się 5 klonów pospolitych oraz 3 wiśnie ptasi.

Odyńca

Pod koniec 2022 roku zakończyliśmy kompleksowy remont ul. Odyńca. Na odcinku między al. Niepodległości a ul. Puławską wymieniliśmy nawierzchnię, wyremontowaliśmy chodnik i przede wszystkim dodaliśmy nowej zieleni. Inwestycja dopełniła zmiany, które w 2020 r. polegały na przeniesieniu parkowania z chodnika na jezdnię.

Po stronie północnej nowe płyty chodnikowe położyliśmy na całym odcinku. Nie zastąpiły one jednak starych na całej szerokości, bo powstał pas zieleni od strony krawędzi jezdni. W miejscu stref wyłączonych z ruchu przed przejściami dla pieszych i przystankami utworzyliśmy ogrody deszczowe. Łącznie powstały cztery – wszystkie w północnej części ulicy.

Zieleń była dużym komponentem remontu ulicy. Upiększyło ją 2256 porzeczek alpejskich, 60 ligustrów pospolitych i 520 śnieguliczek Chenaulta. Łączna powierzchnia, jaką zajęły te rośliny, wyniosła 396 m kw. Zostały ulokowane głównie po północnej stronie ulicy. Po tej samej stronie oraz naprzeciwko posadzone zostały również drzewa – 12 dębów szypułkowych.

Zieleń przy ulicy Odyńca.

Park kieszonkowy na Bemowie

W południowo-wschodnim narożniku skrzyżowania ulic Powstańców Śląskich i Wrocławskiej pod koniec 2022 roku urządziliśmy niewielkich rozmiarów skwer. Zastąpił niezbyt estetyczny plac, który wykorzystywany był głównie do parkowania aut dostawczych. Jest to właśnie tzw. park kieszonkowy z 4 ławkami i 18 drzewami. Posadziliśmy 9 jabłoni domowych, 3 kasztanowce czerwone, 3 lipy drobnolistne i 3 jarzęby pospolite.

Wśród nasadzeń znalazły się także krzewy i byliny. Łącznie ulokowaliśmy 1747 takich roślin jak m.in. porzeczka złota, jeżówka purpurowa, szałwia omszona czy werbena patagońska, a ich powierzchnia wyniosła 208 m kw. Ponadto utworzyliśmy liczący 61 m kw. ogród deszczowy z takimi lubiącymi wilgoć gatunkami jak przykładowo kosaciec syberyjski, bodziszek błotny, sit rozpierzchły czy przetacznik długolistny.

Starzyńskiego

Na potrzeby ruchu pieszego i rowerowego na początku 2023 roku przesunęliśmy południową jezdnie ul. Starzyńskiego na odcinku od ul. Namysłowskiej w kierunku ronda Żaba. Pozwoliło to odzyskać przestrzeń pod remont i poszerzenie chodnika oraz utworzenie drogi dla rowerów. Inwestycja zakładała też budowę sygnalizacji na przejściu przez zjazd na ul. Szwedzką.

Ostatnim elementem inwestycji była nowa zieleń. Posadzone zostały wysokie na 4-5 m 33 drzewa – 19 dębów czerwonych i 14 klonów polnych. Pojawiło się też ponad 7,5 tys. krzewów i bylin o łącznej powierzchni 2014 m2.

Dobra współpraca

Staramy się, aby projekty naszych inwestycji były wzbogacone o zieleń. Zdarza się jednak, że wcześniej wykonane prace uzupełniane są w późniejszym terminie i koordynacji z Zarządem Zieleni. Najlepszym przykładem jest tu ul. Grenadierów, gdzie w 2021 roku w ramach projektu z budżetu obywatelskiego przebudowywaliśmy chodnik i sygnalizację, remontowaliśmy plac postojowy oraz budowaliśmy drogę dla rowerów.

Po tym, gdy nasze prace się zakończyły, projekt został uzupełniony o zieleń w koordynacji z miejskim Zarządem Zieleni. Pojawiły się tu nowe drzewa, krzewy i byliny, które odmieniły obliczę ulicy.

 

Powered by Projectic.pl