Kilkanaście warszawskich ulic zyska nowe oświetlenie - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Menu główne

05-03-2020

Kilkanaście warszawskich ulic zyska nowe oświetlenie

13 warszawskich ulic zyska nowe oświetlenie dzięki programowi „SOWA – oświetlenie zewnętrzne”. Prezydent Rafał Trzaskowski podpisał właśnie umowę dotyczącą preferencyjnej pożyczki na ten cel z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Zarząd Dróg Miejskich stale modernizuje oświetlenie warszawskich ulic. W ubiegłym roku na drogach pojawiło się prawie 2,5 tys. nowych opraw świecących ledowym światłem. W ten sposób poprawia się widoczność oraz spada zużycie energii i emisja szkodliwych substancji.
Dzięki programowi „SOWA – oświetlenie zewnętrzne” nowe latarnie pojawią się w tym roku na 13 ulicach. Będą to kompleksowe prace – wymiana obejmie nie tylko słupy i oprawy oświetleniowe (niemal tysiąc sztuk), ale też okablowanie, zasilanie i sterowanie.

Budżet całego projektu to 12,5 mln zł. Większość tej kwoty (10,8 mln zł) pokryje długoterminowa pożyczka z NFOŚiGW. Umowę z funduszem w tej sprawie podpisał właśnie prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski. Otwiera to drogę do ogłoszenia przetargu na roboty budowlane. Warszawscy drogowcy planują ogłosić go jeszcze w marcu, tak aby do jesieni oświetlenie było wymienione.
Pożyczka zostanie wypłacona w dwóch transzach w 2020 roku i w 2021 roku, a jej spłata ma nastąpić w latach 2021-2026. Celem programu „SOWA” jest m.in. zmniejszenie zużycia energii elektrycznej. Według obliczeń przebudowa oświetlenia 13 ulic wykonana w technologii LED przyniesie średnią oszczędność na poziomie 60%. Oznacza to roczne oszczędności energii elektrycznej ok. 720 MWh, co pozwala pokryć znaczną część kosztów inwestycji.

Równocześnie pracujemy nad wnioskiem o kolejną transzę pożyczki w ramach programu „SOWA”. Jeżeli wniosek zostanie zaakceptowany przez Radę m.st. Warszawy, kolejne 14 ulic zyska zmodernizowane oświetlenie w 2021 r. W ten sposób wymienimy ponad 2,5 tys. opraw oświetleniowych, w tym na tak ważnych trasach jak ul. Żwirki i Wigury czy Trasa Siekierkowska. Pozwoli to na 3-krotne ograniczenie zużycia energii.

Lista ulic i ich odcinków planowanych na 2020 r.:

Lp.UlicaOdcinek
1.Przy Agorze Kasprowicza - Marymoncka
2.JarzębskiegoBroniewskiego - Żeromskiego
3.LektykarskaPodleśna - Rudzka
4.KruczaAleje Jerozolimskie - Piękna
5.Trasa ŁazienkowskaWęzeł Wisłostrada (maszty - 20szt.)
6.Trasa ŁazienkowskaWęzeł Wał Miedzeszyński (maszty - 13szt.)
7.JagiellońskaMarcinkowskiego - al. Solidarności
8.StryjeńskichPłaskowickiej - Wąwozowa
9.Trocka, BorzymowskaWincentego - Radzymińska (z pętlą ZTM)
10.SosnkowskiegoKościuszki - Al. Jerozolimskie
11.SzczęśliwickaAl. Jerozolimskie - Dickensa
12.Sokratesa Wólczyńska - Kasprowicza
13.PłowieckaTrasa Siekierkowska - Czecha

 

Powered by Projectic.pl