Kolejne cztery ulice z nowymi latarniami - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Menu główne

09-05-2022

Kolejne cztery ulice z nowymi latarniami

Prace związane z wymianą starych latarni na ulicach Międzynarodowej, Spalinowej i Międzyborskiej oraz w al. Rodowicza „Anody” dobiegły końca lub są na zaawansowanym etapie. W sumie to kilkaset nowych słupów i opraw ledowych SAVA.

Nowoczesne oświetlenie to nie tylko oszczędności energii i mniejsza awaryjność, ale również poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego. Tak jak zapowiadaliśmy, najstarsze latarnie są przez nas sukcesywnie wymieniane.

Rodowicza „Anody”

Na Ursynowie prace wciąż trwają – jest to związane z dużą liczbą słupów do wymiany. W sumie będzie ich 106. Wykonawca zbliża się do półmetka robót.

 

Międzynarodowa, Spalinowa

Na Pradze-Południe roboty są już niemal ukończone. Na Międzynarodowej wymieniliśmy 63 słupy a na Spalinowej 7. Na tych ulicach tymczasowo zamontowaliśmy stare oprawy, aby po zmroku nie było tam zupełnie ciemno – zostaną one wymienione, jak tylko otrzymamy kolejną dostawę opraw ledowych SAVA.

 

Międzyborska

Na Międzyborskiej wymienionych zostanie w sumie 25 słupów. Co ważne, za wymianę nie musimy dodatkowo płacić, ponieważ odbywa się w ramach umowy na konserwację oświetlenia na drogach podlegających ZDM. Nowe słupy zostaną oczywiście wyposażone w oprawy SAVA. Prace w tym miejscu są już na końcowym etapie.

 

Modernizujemy oświetlenie

Oświetlenie warszawskich ulic jest przez nas konsekwentnie modernizowane. W tym roku wymieniliśmy już oświetlenie na ul. Hynka, gdzie zamontowanych zostało 80 nowych latarni. W zeszłym roku wybudowaliśmy je na dwóch odcinkach ul. Przyczółkowej, a nowe lampy w miejsce starych zamontowaliśmy na ulicach Lubelskiej, Ratuszowej, Przy Agorze, przebudowywanej Sokratesa, w ciągu ulic Grzybowej i Szosowej, a także na pl. Inwalidów. Oświetlenie wymienialiśmy również w tunelach – w czterech przeprawach w ciągu Trasy Łazienkowskiej oraz w ośmiu innych lokalizacjach w mieście, m.in. w Alejach Jerozolimskich (przy ul. Włodarzewskiej i Jutrzenki) i w al. 4 Czerwca 1989 r. przy ul. Szamoty (wiadukt pod torami kolejowymi). Ponadto sodowe oprawy zastąpiliśmy ledowymi na masztach na węzłach drogowych.

W tym roku wymienimy wszystkie oprawy oświetleniowe na latarniach przy drogach krajowych, wojewódzkich i powiatowych, które po zmroku nie są jeszcze oświetlane przez LED-y. Koszt operacji wyniesie 32,3 mln zł, ale dzięki mniejszemu zużyciu prądu miasto zaoszczędzi aż 23 mln zł rocznie.

Powered by Projectic.pl