Komfortowo i zielono na ul. Ordona - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Wyszukiwarka

Menu główne

24-07-2023

Komfortowo i zielono na ul. Ordona

Rozpoczyna się długo wyczekiwana przebudowa ul. Ordona. Jedna z najważniejszych i jednocześnie najbardziej zdegradowanych ulic Odolan otrzyma nową nawierzchnię, uporządkowane zostanie na niej parkowanie, powstaną pasy rowerowe i przybędzie zieleni.

Odolany to obszar, który przechodzi jedne z najbardziej dynamicznych zmian w całej Warszawie. Przez wiele lat dominowały tu zakłady przemysłowe, z których część nadal funkcjonuje. Docelowo jednak teren ten ma być przeznaczony wyłącznie pod zabudowę mieszkaniową – w ostatnich latach wybudowane zostały tu osiedla, które zamieszkuje już kilka tysięcy osób.

Do takich zmian trzeba przystosować sieć drogową. Dlatego na początku lipca stołeczny Zarząd Dróg Miejskich rozpoczął przebudowę ul. Jana Kazimierza. Kolejną ulicą, którą czeka metamorfoza jest ul. Ordona. – W ten sposób wyremontujemy kręgosłup komunikacyjny osiedla Odolany, którego rozbudowa planowana jest co najmniej na kilkanaście kolejnych lat – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy.

Wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski i dyrektor ZDM Łukasz Puchalski podczas konferencji prasowej

Dzięki zaplanowanym zmianom obie ulice Odolan zostaną przekształcone w ciągi lokalne, zapewniając ich mieszkańcom bezpieczeństwo i komfort, a także więcej zieleni i mniej hałasu. – To spełnienie jednej z obietnic złożonych mieszkańcom zarówno przez Radę Warszawy, jak i przez zarząd Dzielnicy Wola oraz lokalnych radnych. Ponadto niedawno zainaugurowaliśmy też przebudowę ulicy Jana Kazimierza, zaawansowane są prace związane z budową nowej linii tramwajowej wzdłuż ulicy Kasprzaka. – zauważa Krzysztof Strzałkowski, Burmistrz Woli.

Przekrój ulicy Ordona po przebudowie

Porozumienie z konserwatorem

Historyczny, ale w wielu miejscach już zniszczony bruk na ul. Ordona jest wpisany do ewidencji zabytków. Obecność bruku jest o tyle kłopotliwa, że oprócz samochodów osobowych, poruszają się po nim pojazdy ciężarowe. Generuje to ogromny hałas, na który wielokrotnie skarżyli się mieszkańcy. Założenia przewidują, że ul. Ordona zostanie przebudowana na brukowanym odcinku między ul. Stańczyka a budynkiem o numerze 5B. Dziś ta przestrzeń jest całkowicie zdegradowana i pozbawiona jakiejkolwiek organizacji.

Aby móc przeprowadzić remont ulicy, niezbędne było uzyskanie zaleceń konserwatorskich. Dzięki dobrej współpracy z Mazowieckim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków udało się wypracować zadowalające obie strony rozwiązanie.

Zabytkowy bruk, zgodnie z ustaleniami z konserwatorem, zostanie zabezpieczony i przykryty asfaltem. Dzięki temu kierowcy będą poruszać się po równej i cichej nawierzchni. Zabytkowa nawierzchnia będzie jednak widoczna na pasach postojowych – wcześniej zostanie jednak naprawiona.

Stan obecny ulicy Ordona. Widać podziurawiony bruk kwalifikujący się do remontu

Stan obecny ulicy Ordona

Będzie zielono

– Po osiągnieciu porozumienia z Mazowieckim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków od razu przystąpiliśmy do projektowania nowej ul. Ordona. A dzięki temu, że do prac wykonawczych zaangażowaliśmy stołeczny Zakład Remontów i Konserwacji Dróg, już dziś możemy rozpocząć jeden z najbardziej wyczekiwanych remontów dróg w Warszawie – mówi wiceprezydent Michał Olszewski.

Na szerokim pasie dzielącym obie jezdnie, a także wzdłuż jedni i chodników, pojawi się nowa zieleń. Oprócz tysięcy krzewów i bylin zasadzone zostaną również drzewa. W sumie będzie ich 40 – klonów pospolitych, kasztanowców czerwonych oraz lip drobnolistnych. Łącznie na przebudowywanym odcinku będą więc 64 drzewa – 40 nowych i 24 już istniejące.

– Obecnie na ul. Ordona dominuje beton i kamień. Gdzieniegdzie można znaleźć też trawniki. Tak szeroko zakrojone zmiany związane z zielenią, sprawią więc, że będzie tu przyjemnie, cicho i bardzo zielono – zaznacza Renata Niewitecka, przewodnicząca Komisji Ochrony Środowiska w Radzie Warszawy.

Wizualizacja przebudowy ulicy Ordona. Jezdnie przedzielone zielonym pasem, nowe drogi rowerowe i więcej miejsc parkingowych

Wizualizacja przebudowy ulicy Ordona

Nowe latarnie i zatoki postojowe

– Rozpoczynamy znakowanie czasowej organizacji ruchu, która będzie wprowadzana na ul. Ordona w kilku etapach. Pierwsze zmiany w parkowaniu zaczną obowiązywać w przyszłym tygodniu – mówi Łukasz Puchalski, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich w Warszawie.

Kierowców, zarówno okolicznych mieszkańców, jak i przyjezdnych, trzymających swoje samochody na ulicy Ordona prosimy o zwracanie szczególnej uwagi na nowe znaki. Prace w poszczególnych etapach będą obejmować również miejsca, gdzie obecnie odbywa się parkowanie samochodów. Do ich przeprowadzenia niezbędne jest przeparkowanie tych pojazdów. W ostateczności mogą one być też usuwane z terenu budowy.

Oprócz równej i cichej nawierzchni jedni planowane jest również uporządkowanie parkowania – kierowcy będą mieli do dyspozycji zatoki postojowe, których nawierzchnia zostanie wykonana z zabytkowego bruku. Dzięki likwidacji części rzadko wykorzystywanych tzw. zawrotek, uda się wyznaczyć więcej legalnych miejsc.

Na usprawnienia będą mogli liczyć również piesi i rowerzyści. Popękane i zniszczone płyty chodnikowe zostaną wymienione na nowe. Z kolei rowerzyści zyskają pasy rowerowe w obu kierunkach – będą one przedłużeniem już istniejących dróg (na północnym odcinku ulicy).

Z pasa pomiędzy jezdniami znikną również zbędne stare betonowe latarnie, które ustąpią miejsca dodatkowej zieleni. Prace w terenie zaczęły się dziś właśnie od ich demontażu. Drogę już teraz oświetlają wydajne i energooszczędne LED-owe oprawy SAVA zamontowane na latarniach znajdujących się przy zewnętrznej krawędzi jezdni. W trosce o estetykę docelowo planowana jest jeszcze wymiana samych słupów.

Trwa przebudowa ulicy Ordona. Dźwigi i koparki przy pracy

Pierwsze prace przy przebudowie ulicy Ordona

– Odolany rozwijają się szybko, w zauważalny sposób przybywa mieszkańców i nowych osiedli. Kroku dotrzymują im teraz również  miejskie inwestycje drogowe, które są w tym rejonie coraz bardziej potrzebne. – mówi zasiadający w Radzie Warszawy Mariusz Budziszewski

Jana Kazimierza

Równolegle trwają prace związane z przebudową sąsiedniej ul. Jana Kazimierza. Dzięki planowanym zmianom na głównych ulicach Odolan będzie ciszej, bezpieczniej i bardziej komfortowo. Właśnie o takie zmiany zabiegali mieszkańcy w dziesiątkach pism i petycji wysyłanych do miejskich instytucji.

Prace na ul. Ordona potrwają do wiosny przyszłego roku.

Wizualizacja przebudowy ulicy Jana Kazimierza

wizualizacja przebudowy ulicy Jana Kazimierza

Pliki do pobrania

Powered by Projectic.pl