Komunikat o zwolnieniach z opłat za parkowanie pracowników służby zdrowia - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Menu główne

15-07-2021

Komunikat o zwolnieniach z opłat za parkowanie pracowników służby zdrowia

Pracownicy służby zdrowia przez ostatnie kilkanaście miesięcy byli na pierwszej linii frontu walki z koronawirusem. W uznaniu ich zasług, a także aby zadbać o ich bezpieczeństwo i komfort pracy, od marca 2020 r. mogli oni korzystać za darmo ze strefy płatnego parkowania. Przywilej ten przysługiwał do 16 lipca 2021 r.

Medykom i pracownikom służby zdrowia należą się ogromne podziękowania za ich służbę i walkę z epidemią. Doceniamy ich wkład i zaangażowanie. Decydując się na zwolnienie z opłat lekarzy, pielęgniarek, ale też personelu obsługi mającego kontakt z pacjentem, chcieliśmy pomóc im dotrzeć do pracy. Decyzję o zwolnieniu personelu medycznego z opłat za parkowanie prezydent Rafał Trzaskowski podjął 27 marca 2020 r., zaś na najbliższej sesji potwierdzili ją w głosowaniu radni miasta.

Warszawa była jedynym miastem w Polsce, które zdecydowało się na takie uprzywilejowanie służby zdrowia. Przez ponad 15 miesięcy z możliwości bezpłatnego postoju skorzystało ponad 8 tysięcy kierowców. To duża liczba w skali całej strefy płatnego parkowania, liczącej ok. 50 tys. miejsc. Zwolnienie z opłat było możliwe dzięki nieco mniejszemu obciążeniu całej strefy, spowodowanemu pandemią i pracą zdalną.

Warszawa jest ostatnim dużym miastem, które znosi pandemiczne przywileje parkingowe. Część miast w pierwszej fali pandemii zdecydowała się na całkowite zawieszenie opłat (Częstochowa, Kielce, Kraków, Gdynia, Koszalin) ale opłaty te zostały dość szybko przywrócone, w większości miast w ciągu kilku pierwszych tygodni. W czasie drugiej i trzeciej fali już żadne miasto nie zdecydowało się na taki krok. Warszawa od początku pandemii monitorowała stan zapełnienia strefy i nie zdecydowała się na taki pochopny ruch, który mógłby utrudnić wielu kierowcom, w tym pracownikom służby zdrowia, znalezienie wolnego miejsca parkingowego. Dzięki utrzymaniu opłat postojowych dla pozostałych kierowców, strefa płatnego parkowania nie przepełniła się, a lekarze i personel medyczny mogli swobodniej znaleźć wolne miejsce do zaparkowania.

Obecne statystyki epidemiczne pozwalają na optymizm. Dzienne liczby zakażeń są coraz niższe. Przede wszystkim jednak ponad połowa warszawiaków jest już w pełni zaszczepiona, a pracownicy służby zdrowia mogli otrzymać dawkę w pierwszej kolejności, dzięki czemu udało się zaszczepić wszystkich chętnych. Sukcesywnie znoszone są także kolejne obostrzenia, a ruch drogowy wrócił już do poziomu sprzed pandemii. W efekcie również zapełnienie strefy płatnego parkowania jest coraz większe i coraz trudniej jest znaleźć wolne miejsce do parkowania.

Dlatego Rada m.st. Warszawy zadecydowała, że przywilej bezpłatnego postoju dla pracowników służby zdrowia będzie obowiązywał do 16 lipca br. Informację o przywróceniu opłat przekazujemy kierownikom placówek, którzy zgłaszali pracowników potrzebujących skorzystać z przywileju.

Powered by Projectic.pl