Konferencja „Rowerowa Edukacja” – koordynatorzy Rowerowego Maja gotowi do akcji! - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Wyszukiwarka

Menu główne

05-03-2019

Konferencja „Rowerowa Edukacja” – koordynatorzy Rowerowego Maja gotowi do akcji!

Ponad 250 zaangażowanych nauczycieli, znakomici prelegenci z kraju i zagranicy oraz bogaty program szkoleń i warsztatów. Tak, w dużym skrócie, można opisać konferencję Rowerowa Edukacja, którą zorganizowaliśmy 1 marca w związku z kolejną warszawską edycją kampanii Rowerowy Maj.

Konferencja stanowi rozwinięcie dotychczasowych corocznych spotkań przygotowujących szkolnych koordynatorów do majowej kampanii. W tym roku zdecydowaliśmy się na większą skalę szkoleń, bo i sama akcja nabiera coraz większego rozpędu. Rowerowy Maj ma już ugruntowaną pozycję tak w Polsce, jak i samej Warszawie. Z każdą edycją angażuje się coraz więcej placówek, rośnie też rozpoznawalność akcji i zrozumienie dla jej celów. W tym roku w stołecznym Rowerowym Maju udział weźmie łącznie 250 szkół i przedszkoli, w których uczy się 100 tysięcy dzieci – to absolutny rekord.

Rowerowy Maj ma promować zrównoważoną mobilność, zdrowy tryb życia, samodzielność wśród dzieci oraz wpływać pozytywnie na bezpieczeństwo ruchu drogowego w okolicy placówek edukacyjnych. Oprócz wzrostu skali zależy nam też na rozwoju jakościowym. Spotkanie dla przedstawicieli szkół i przedszkoli było znakomitą okazją do ich wsparcia merytorycznego oraz pomocy w budowaniu kompetencji przydatnych przy realizacji celów kampanii nie tylko w maju. Tegoroczna edycja Rowerowego Maja objęta jest patronatami honorowymi ambasad Danii, Szwecji oraz Holandii. Serdecznie dziękujemy ambasadorom, że byli w piątek z nami, żeby powitać uczestników i zachęcić ich do działania.

Od sportu do transportu

Partnerem Rowerowego Maja w Warszawie od lat jest Lang Team. Na scenie nie mogło więc zabraknąć Czesława Langa, medalisty olimpijskiego i założyciela Tour de Pologne. Opowiedział o swojej karierze sportowej, czyli motywacji, trudnościach, ale też i o wielkiej radości, jaką zawsze dawało mu kolarstwo.

Od sportu przeszliśmy następnie płynnie do transportu za sprawą Aleksandra Wiącka z Fundacji Mobilności Aktywnej i Piotra Wróblewskiego, doradcy metodycznego Warszawskiego Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń. WCIES był również partnerem merytorycznym konferencji. Od lat współpracujemy z tamtejszymi specjalistami układając program edukacyjny towarzyszący kampanii. Aleksander Wiącek skupił się na bezpieczeństwie jazdy i na tym, jak przekazywać dzieciom prawidłowe nawyki; Piotr Wróblewski natomiast poradził, jak znaleźć w sobie codziennie dobrą energię potrzebną do dojazdów rowerem na zajęcia.

W dalszej części o tym, jak Szwedzi z kolei radzą sobie z bezpieczeństwem najmłodszych na miejskich ulicach opowiedział Daniel Larsson – okazało się, że to przede wszystkim znajomość zasad i ich nauka w odpowiednio młodym wieku wpływają najsilniej na zmniejszenie liczby wypadków drogowych.

O zasadach majowej rywalizacji, założeniach kampanii oraz o korzyściach z codziennej aktywności fizycznej opowiedziała koordynatorka warszawskiej edycji Edyta Mantorska.

Dla każdego coś ciekawego

Następnie odbyły się dwa bloki warsztatów tematycznych. Każdy ze szkolnych i przedszkolnych koordynatorów uczestniczył w spotkaniu organizacyjnym oraz w jedynym z siedmiu warsztatów tematycznych, które mogły pomóc przy późniejszej pracy z dziećmi.

Zapewniliśmy dużą dawkę wiedzy praktycznej w postaci warsztatów z bezpieczeństwa i techniki jazdy, prowadzonych przez Aleksandra Wiącka i Piotra Wróblewskiego. Uczestnicy pierwszych udali się na przejażdżkę rowerem po warszawskich ulicach, żeby na własnej skórze poczuć, z czym ich podopieczni będą się stykać już za dwa miesiące i zastanowić się, jak najlepiej przygotować ich do tych doświadczeń. Na drugich zajęciach nauczyciele mieli okazję doskonalić swoją technikę jazdy na szkolnym boisku – to ważne, aby potrafili przekazać i pokazać uczniom i przedszkolakom dobre nawyki.

Zanim wsiądziemy na rower trzeba go najpierw trzeba go odpowiednio dobrać i dopasować – o tym opowiadał pan Mateusz Naworol, fizjoterapeuta. Pokazał, jak podczas jazdy pracują kości, mięśnie i ścięgna; jakie ruchy należy, a jakich nie należy wykonywać, a także jak dobrać rower, aby służył nam jak najlepiej. O rower warto umieć samemu zadbać. Jak się o niego troszczyć, jak serwisować i jak przygotować do długiego sezonu pokazał pan Maciej Gromadka. Uczestnicy jego zajęć nauczyli się łatać dętki, regulować hamulce i przerzutki, czy też centrować koła.

Były też zajęcia z pedagogiem. Pani Grażyna Duszyńska, doradczyni WCIES, opowiedziała, jak najlepiej prowadzić zajęcia z dziećmi. Jak mówić, by słuchały, jak w atrakcyjny sposób przekazywać to, co chcemy przekazać, jakie zabawy są atrakcyjne w jakim wieku. Dla tych, którzy i w rowerach i w pedagogice czuli się już wystarczająco kompetentni, mieliśmy też bardziej rozrywkową propozycję – warsztaty z kreatywnego pisania z trenerką Loesje, Emilią Skibą. Uczestnicy tych zajęć ćwiczyli otwartość na pomysły i odchodzenie od utartych schematów – wierzymy, że w pracy z wulkanami energii, jakimi potrafią być dzieci, takie podejście będzie przydatne.

Do wyboru był też wykład gości z Holandii, Rubena Loendersloota i Toma Thobe. Pierwszy z nich jest specjalistą w dziedzinie infrastruktury rowerowej i projektowania przyjaznych przestrzeni miejskich. Drugi to dyrektor organizacji zajmującej się edukacją dzieci i młodzieży w zakresie zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego. Pokazali przykłady swoich działań i w formie dyskusji zastanowili się z warszawskimi nauczycielami, jak można zaaplikować ich doświadczenie na nasz grunt.

Najlepsze dopiero przed nami

W ramach Rowerowego Maja w kwietniu zaplanowaliśmy warsztaty edukacyjne w szkołach i przedszkolach. W maju dziać się będzie już właściwa rowerowa rywalizacji fair play, która stanowi serce kampanii. Czerwiec to tradycyjnie czas nagród i podsumowań oraz rodzinny piknik plenerowy, na który już teraz serdecznie zapraszamy.

Tymczasem – dziękujemy! Naszym wspaniałym gościom i prelegentom, ale też przede wszystkim nauczycielom i nauczycielkom, którzy już teraz rozpoczęli z nami kilkumiesięczną przygodę z Rowerowym Majem. Bez nich przeprowadzenie tak dużej i ambitnej akcji nie byłoby możliwe.

 

Powered by Projectic.pl