Kto zazieleni Stalową? Wielu chętnych do podjęcia prac - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Menu główne

19-04-2021

Kto zazieleni Stalową? Wielu chętnych do podjęcia prac

Sześć ofert wpłynęło w przetargu na wzbogacenie ul. Stalowej zielenią. Najtańsza opiewa na 1 mln 120 tys. zł, a najdroższa – na 1 mln 612 tys. zł. Już przystąpiliśmy do analizy zgłoszeń, aby w sprawnym tempie wyłonić wykonawcę.

Drogi to nie tylko asfalt i beton. To także uliczna zieleń, która dodaje im estetyki, ożywia je oraz sprawia, że przyjemniej przy nich mieszkać. Dlatego naszych działań nie ograniczamy do remontów infrastruktury drogowej. Działając w zgodzie z uchwaloną w 2019 roku warszawską „Strategią adaptacji do zmian klimatu”, dążymy do zwiększania na naszych ulicach powierzchni biologicznie czynnej. Po ulicach Francuskiej, Ludnej, Saskiej, Górczewskiej czy al. Jana Pawła II kolejną, która stanie się bardziej zielona, będzie praska ul. Stalowa.

Planowane zmiany na Stalowej są możliwe dzięki wcześniejszemu uporządkowaniu parkowania m.in. w związku z rozszerzeniem Strefy Płatnego Parkowania Niestrzeżonego na Pradze-Północ. Po wyznaczeniu legalnych miejsc parkingowych na jezdni przystępujemy do zabezpieczenia chodników przed nielegalnym postojem aut. W zgodzie z oczekiwaniami mieszkańców cel ten zostanie osiągnięty poprzez stworzenie nowych trawników i posadzenie roślin.

W przetargu na takie roboty zgłosiło się sześć firm. To Adrog (1 mln 202 tys. zł brutto), Biosfera (1 mln 120 tys. zł brutto), firma ogrodnicza produkcyjno-handlowo-usługowa Marzeny Szklarzewskiej (1 mln 416 tys. zł brutto), Instal-Nika (1 mln 291 tys. zł brutto), Palmett (1 mln 357 tys. zł brutto ) i Rokom (1 mln 612 tys. zł brutto). Analizę ofert już rozpoczęliśmy – na gorąco możemy stwierdzić, że są korzystne. Liczymy, że wybór wykonawcy i podpisanie z nim umowy nastąpi do końca wiosny.

Firma, którą wybierzemy, zazieleni ok. półtorakilometrowy odcinek między ulicami Inżynierską i Szwedzką. Na całej jego długości po obydwu stronach ulicy betonowe płyty chodnikowe ustąpią miejsca nowym trawnikom i rabatom kwiatowym. Łącznie rozpłytowanych zostanie blisko 2300 m kw. nawierzchni. Zieleń pojawi się m.in. wzdłuż miejsc parkingowych oraz w narożnikach skrzyżowań. Zostaną też połączone ze sobą istniejące misy drzew, tym samym rośliny będą miały zapewnione lepsze warunki do życia.

 

Nasze plany obejmują posadzenie 80 hortensji bukietowych, 311 sztuk ognika szkarłatnego, 926 śnieguliczek Chenaulta, 2190 wiśni karłowej i 5316 krzewów irgi błyszczącej. Całość nowej zieleni dopełnią 34 drzewa – robinie akacjowe.

Zamontowanych zostanie też ok. 30 stojaków rowerowych i tyle samo ławek. Zmiany nie wiążą się reorganizacją parkowania, ponieważ ta miała już miejsce w ramach wdrażania SPPN. Chodniki będą zastąpione zielenią również tylko tam, gdzie nie powodować to będzie utrudnień dla pieszych.

Należy pamiętać, że sadzenie i późniejsze utrzymanie zieleni nie jest głównym zadaniem ZDM. Obszerny projekt zagospodarowania dla ulicy Stalowej był szczegółowo uzgadniany ze stołecznym Zarządem Zieleni. Prace początkowo planowaliśmy jesienią, ale okazało się to niemożliwe, m.in. ze względu na konieczność dokonania korekt w projekcie.

Wykonawca, któremu powierzymy zadanie zazielenienia ul. Stalowej, będzie miał na to 2 miesiące od podpisania umowy.

Projekt zmian na ulicy Stalowej

2021-03-02 Zieleń Stalowa_rysunekI

Pliki do pobrania

Powered by Projectic.pl