02-10-2018

Kupimy 4 samochody elektryczne

Kupimy 4 samochody elektryczne

Zarząd Dróg Miejskich kupi kolejne 4 samochody elektryczne – dzięki temu jako jeden z pierwszych urzędów w Polsce wypełni wymogi ustawy o elektromobilności.

W ubiegłym roku jako jeden z pierwszych urzędów w Polsce zaczęliśmy korzystać ze służbowych e-samochodów. Na początku stycznia tego roku, do dwóch aut zakupionych w 2017 r. dołączyły kolejne trzy samochody. Używamy ich przy okazji patrolowania ulic, kontroli oznakowania i oświetlenia. Pomimo intensywnego użytkowania, sprawdzają się podczas naszej codziennej pracy. Dlatego kontynuujemy wymianę floty na pojazdy elektryczne. W ogłoszonym we wrześniu przetargu na zakup kolejnych czterech takich pojazdów ofertę złożyła firma Renault Polska.

Samochody mają być przystosowane do ładowania we wszystkich dostępnych obecnie w Polsce terminalach oraz w tradycyjnym gniazdku domowym. W przypadku trzech aut – minimalny zasięg na jednym ładowaniu ma wynosić nie mniej niż 350 km, jedno ma pozwalać na przejechanie dystansu nie mniejszego niż 200 km. Auta mają być dostarczone wiosną przyszłego roku.

Równocześnie trwa także przetarg na uruchomienie systemu e-kontroli opłat za parkowanie. Będzie ona realizowana przez dwa pojazdy elektryczne wyposażone w kamery. W przetargu na dostawę systemu otrzymaliśmy trzy oferty, które są teraz sprawdzane. Jeżeli uda się rozstrzygnąć oba przetargi, będziemy dysponowali 11 samochodami elektrycznymi.

Pozwoli to na dostosowywanie się do wytycznych wynikających z ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Ustawa zakłada, że udział pojazdów elektrycznych we flocie obsługującej daną jednostkę samorządu terytorialnego ma do końca 2019 r. wynosić co najmniej 10 proc. Taki wskaźnik powinno się nam udać osiągnąć wiosną przyszłego roku, na kilka miesięcy przed terminem.

Odmładzamy flotę
Zakup samochodów elektrycznych to kolejny krok odmładzania i unowocześniania naszej floty. Dążymy do tego, żeby nasze pojazdy spełniały rygorystyczne parametry emisji spalin i dlatego w miejsce wyeksploatowanych i wysokoemisyjnych aut kupujemy te z napędem elektrycznym. Ze względu na charakter zadań, którymi się zajmujemy, nie możemy całkowicie zrezygnować z używania samochodów służbowych. Możemy jednak staranniej planować ich wykorzystywanie, co konsekwentnie robimy.

Służbowa flota ZDM to nie tylko auta. Do dyspozycji pracowników są również trzy rowery elektryczne, służące do poruszania się po mieście w trakcie pracy. Dodatkowo, korzystamy również z elektrycznego roweru towarowego, przydatnego do transportowania ładunku do 100 kg.

 

Powered by Projectic.pl