Ledowe lampy oświetlają tunel w ciągu ulic Zwoleńskiej i Żegańskiej - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Menu główne

17-06-2022

Ledowe lampy oświetlają tunel w ciągu ulic Zwoleńskiej i Żegańskiej

Kontynuujemy wymianę oświetlenia w tunelach. Właśnie zakończyliśmy montaż nowych, ledowych lamp w przeprawie dla samochodów w ciągu ulic Zwoleńskiej i Żegańskiej pod torami kolejowymi oraz ulicami Patriotów i K. Szpotańskiego.

W Warszawie w pasie zarządzanych przez nas dróg jest 76 tuneli, przejazdów pod wiaduktami i przejść podziemnych. Zdecydowana większość posiada oświetlenie, które uruchomione jest przez całą dobę. W celu oszczędności i w trosce o środowisko kontynuujemy wymianę starych opraw, które pobierają duże ilości prądu.

Pierwsza przeprawa, która w tym roku zyskała nowe oświetlenie, znajduje się pod torami kolejowymi oraz ulicami Patriotów i K. Szpotańskiego w ciągu ulic Zwoleńskiej i Żegańskiej. To tunel, w którym przed modernizacją świeciły 133 lampy sodowe zużywające rocznie 285,58 MWh energii elektrycznej. Teraz jasność zapewnia 76 LED-ów o łącznej mocy 2,58 kW. W ciągu roku będą potrzebować tylko 22,60 MWh prądu. Tym samym, przy jednoczesnej poprawie widoczności, jego zużycie spadnie rocznie aż o 262 MWh, co oznacza, że kwota do zapłaty – przy stawce 873 zł brutto za energię elektryczną w 2022 r. – zmniejszy się z 266 tys. zł do 21 tys. zł, a oszczędność wyniesie 92 proc.

Wymiana lamp w tunelu jezdnym zakończyła nasze prace w ciągu ulic Żegańskiej i Zwoleńskiej. Rozpoczęliśmy je w zeszłym roku, modernizując oświetlenie w przeprawie dla pieszych. 38 opraw sodowych zamieniliśmy na 39 ledowych. Dzięki temu poprawiając jasność, również zmniejszyliśmy koszty zużycia energii elektrycznej. „Sody” rocznie pochłaniały tam 24 MWh prądu, natomiast LED-y w ciągu 12 miesięcy zużyją 11 MWh. Oznacza to zmniejszenie kwoty do zapłaty z 22,5 tys. zł do 10,5 tys. zł, co zapewni oszczędność na poziomie ok. 54 proc.

Tunele i przejścia podziemne od 2018 r.

Wymianę opraw sodowych na ledowe w tunelach i przejściach podziemnych na szerszą skalę rozpoczęliśmy w 2018 r. Od tego czasu do końca 2020 r. zmodernizowane oświetlenie zyskały tunele m.in. pod ul. Marszałkowską (na wysokości ul. Złotej) i Wisłostradą (ul. Krasińskiego), pod Rondem Zesłańców Syberyjskich, a także w ciągu Trasy W-Z, alei Prymasa Tysiąclecia oraz ulic Dźwigowej, Pułkowej czy Gwiaździstej.

W 2021 r. najpierw skoncentrowaliśmy się na dokończeniu wymiany oświetlenia w tunelach w ciągu Trasy Łazienkowskiej. W 2020 r. LED-y zamontowaliśmy w przeprawie przy pl. Na Rozdrożu, a w 2021 r. w trzech kolejnych – pod ul. Marszałkowską, pod rondem Jazdy Polskiej i przy Głównym Urzędzie Statystycznym. Następnie przystąpiliśmy do wymiany oświetlenia w kolejnych przeprawach. Nowe lampy zapewniają jasność kierowcom m.in. w tunelach w ciągu ul. Kasprzaka (przy ulicach Wolskiej i Redutowej) czy pod torami kolejowymi w ciągu al. 4 Czerwca 1989 r. i ul. Cierlickiej.

W sumie w 2021 r. wymieniliśmy oświetlenie w 13 tunelach i pod wiaduktami. Dodatkowo jeden rozświetliliśmy – 2 lampy zamontowaliśmy w przejeździe pod torami kolejowymi na ul. Cegielnianej. Dzięki temu lepsze światło łącznie daje 289 opraw LED (zamiast 698 opraw sodowych), roczne zużycie energii w tych lokalizacjach spadnie z 1603,4 MWh do 116,6 MWh, a roczny koszt zużytej energii wyniesie ok. 103 tys. zł. Przy koszcie energii elektrycznej wynoszącej za 2022 r. 873 zł brutto za 1 MWh, rocznie zaoszczędzimy aż ok. 1,3 mln zł.

Powered by Projectic.pl