Lepsze światło mniejszym kosztem. Nowe oprawy dla 19 parków i skwerów - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Wyszukiwarka

Menu główne

03-02-2025

Lepsze światło mniejszym kosztem. Nowe oprawy dla 19 parków i skwerów

Nowe oświetlenie w aż 19 parkach i skwerach w całej Warszawie. Ogłosiliśmy przetarg na dostawę blisko 1,4 tys. nowych opraw LED. Zastąpią stare i nieefektywne oprawy, które do tej pory oświetlały objęte wymianą parki. Przetarg jest częścią unijnego projektu Smart EPC, którego celem jest wypracowanie inteligentnych rozwiązań z zakresu oświetlenia przestrzeni publicznej.

Już zdecydowaną większość warszawskich dróg oświetlają oprawy SAVA. Na podlegających nam ulicach oraz tych dzielnicowych jest ich już blisko 75 tys., a z tygodnia na tydzień pojawi się ich coraz więcej. Zbliżamy się więc do końca programu wymiany starych opraw sodowych na energooszczędne oprawy SAVA.

Niech stanie się światłość. Wszędzie

Poza ulicami są jednak inne miejsca w Warszawie, które wciąż czekają na modernizację oświetlenia. Dlatego nie zwlekamy i już teraz bierzemy się do pracy. Niedawno ogłosiliśmy przetarg na przygotowanie projektów fotometrycznych oraz dostawę blisko 1,4 tys. opraw oświetleniowych LED dla 19 parków i skwerów w całej Warszawie.

Będą cztery rodzaje nowych opraw. Różnią się przede wszystkim wyglądem zgodnym ze wskazaniami miejskiego Biura Architektury i Planowania Przestrzennego. Wszystkie mają być proste w serwisowaniu oraz spełniać szereg norm dotyczących wytrzymałości. Przede wszystkim jednak będą energooszczędne. Mniejszy pobór energii oznacza mniejszy ślad węglowy, a do tego oświetlenie parków będzie tańsze.

Nowe oprawy będą również wyposażone w detektory ruchu oraz będą miały zmienną temperaturę barwową – od 2200K do 3000K. Takie oprawy zastosowaliśmy w parku Skaryszewskim. Wieczorami oprawy świecą tam z wyższą temperaturą (czyli „zimniejszym” światłem). Natomiast od godziny 22 do północy w temperaturze 2600K, a od północy do rana w 2200K.

Temperatura 3000K to standardowa temperatura stosowana na warszawskich drogach. Barwa światła w takiej temperaturze jest wciąż „ciepła”, ale także wystarczająco „zimna”, by lepiej wpływać na percepcję ludzkiego oka. Niższa temperatura jest z kolei bardziej przyjazna dla zwierząt i ludzi dzięki mniejszej emisji światła niebieskiego. Zmienna temperatura barwowa jest więc kompromisem między bezpieczeństwem a komfortem.

Część większego projektu

Dostawa nowych opraw – a w dalszej kolejności ich montaż – to efekt projektu Smart EPC. Biorą w nim udział także inne państwa – Chorwacja, Francja, Hiszpania – a także prywatne firmy. Projekt jest realizowany w ramach programu Horyzont 2020 – największego w historii Unii Europejskiej programu na rzecz badań i innowacji.

Projekt Smart EPC służy wypracowaniu nowych rozwiązań w zakresie oświetlenia w przestrzeni publicznej. Jednym z pierwszych zadań było np. opracowanie koncepcji umów dotyczących poprawy efektywności energetycznej. Efektem projektu ma być wsparcie lokalnych władz we wdrażaniu nowoczesnych i bardziej efektywnych systemów oświetlenia.

Powered by Projectic.pl