Prace obejmują kompleksowe odnowienie malowania w rejonie skrzyżowań, ze szczególnym uwzględnieniem przejść dla pieszych.
Prace wykonujemy w technologii trwałej z mas chemoutwardzalnych. Technologia wykonania oznakowania dwukomponentową masą chemoutwardzalną stosowana jest w miejscach, gdzie oznakowanie narażone jest na szybsze zużycie i większe obciążenia. Tak jak w przypadku malowania farbą najezdniową, wykonane oznakowanie grubowarstwowe będzie odblaskowe i przeciwpoślizgowe (odblask zostanie uzyskany poprzez posypanie powierzchni tzw. mikrokulkami szklanymi).
Roboty dotyczą wybranych odcinków dróg krajowych, wojewódzkich i powiatowych, i potrwają do połowy listopada. Na liście znalazło się kilka tysięcy przejść. To w sumie 50 tys. m2 oznakowania.
Kilka etapów
Wykonanie oznakowania składa się z kilku etapów. Przed rozpoczęciem prac należy oczyścić powierzchnię z pyłu, kurzu, piasku, smarów, olejów i innych zanieczyszczeń, a także ją wysuszyć. Aby oznakowanie docelowe było maksymalnie dokładne, wykonuje się – jeśli to niezbędne – tzw. przedznakowanie w postaci cienkich linii lub kropek.
Kolejnym etapem jest natryskowe nanoszenie właściwej warstwy z mas chemoutwardzalnych i pozostawienie gotowego malowania do wyschnięcia. Czasami konieczne jest także usunięcie istniejącego oznakowania. Takie prace wykonuje się tak, aby jak najmniej uszkodzić nawierzchnię drogi.
Zobaczcie, jak pracowaliśmy w rejonie placu Zawiszy.