Mały ruch na drogach - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Wyszukiwarka

Menu główne

27-03-2020

Mały ruch na drogach

Epidemia koronawirusa ma niecodzienny wpływ na natężenie ruchu w Warszawie. Wzięliśmy pod lupę rondo Dmowskiego, gdzie w normalnych warunkach pojawia się średnio prawie 100 tys. pojazdów na dobę. Po najnowszych obostrzeniach w tym miejscu było o ponad połowę mniej samochodów w stosunku do początku marca.

Obecnie sytuacja jest niecodzienna, co najlepiej pokazuje sytuacja w jednym z najbardziej ruchliwych miejsc, jakim jest rondo Dmowskiego. Na załączonym wykresie widać, że po wprowadzeniu kolejnych obostrzeń w tym miejscu samochodów było o wiele mniej – średnia dla tego okresu jest o 41 proc. niższa niż średnia dla początku marca. Już 12 i 13 marca, czyli bezpośrednio po zapowiedzi zamknięcia placówek oświatowych, odnotowaliśmy widoczny spadek natężenia ruchu, zwłaszcza w godzinach szczytu. Od 16 marca wszystkie szkoły zostały zamknięte, a znaczna część pracowników została w domach – w efekcie natężenie ruchu spadło do poziomu ok. 50 tys. pojazdów. Kolejny spadek notujemy po wtorkowej decyzji rządu o ograniczeniu możliwości poruszania się poza domem. W efekcie w środę i czwartek na rondzie Dmowskiego odnotowaliśmy ok. 43 tys. pojazdów – czyli aż o 55% mniej niż na początku marca. Tendencja wyraźnie wskazuje, że mieszkańcy Warszawy zachowują się odpowiedzialnie i zgodnie z zaleceniami pozostają w domach.

Te okoliczności powinni brać pod uwagę nie tylko mieszkańcy planujący poruszanie się po mieście, ale też podmioty przygotowujące i wykonujące pomiary ruchu i przewozów. Pomiary wykonane w tym czasie byłyby niemiarodajne i nie mogą być podstawą do podejmowania decyzji o organizacji ruchu. Zbierane i analizowane przez nas dane mogą być jednak pomocne w podejmowaniu niezbędnych decyzji, które zapewnią bezpieczeństwo wszystkim mieszkańcom Warszawy.

 

Powered by Projectic.pl