Mamy plan na ponad 250 przejść - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Wyszukiwarka

Menu główne

24-04-2025

Mamy plan na ponad 250 przejść

Bezpieczeństwo na drogach odmieniliśmy już przez wszystkie przypadki. Deklaracje są oczywiście ważne – od nich przecież wszystko się zaczyna - ale dla nas kluczowe jest realne i metodyczne działanie. Znamy problemy, stworzyliśmy plan działań obejmujący ponad 250 przejść i systematycznie wprowadzamy zmiany.

W latach 2016-2020 przeprowadziliśmy audyt bezpieczeństwa nieosygnalizowanych przejść dla pieszych. Sprawdzono wówczas ok. 4 tys. przejść. Dla każdego powstały wówczas zalecenia dotyczące poprawy bezpieczeństwa. Zalecenia te zaczęliśmy wdrażać niemal od razu. W ten sposób od 2016 do końca 2024 wdrożyliśmy ponad 900 zmian na ok. 670 przejściach.

471 priorytetów

Przeprowadzony audyt pozwolił na określenie priorytetów. Co naturalne – na pierwszy ogień poszły przejścia, które otrzymały najniższe oceny. W sumie był ich 471. Niemal połowa, a dokładnie 220 zmiany ma już za sobą. Do poprawy zostało więc 251 przejść – na wszystkie mamy dokładny plan. Mamy też finansowanie na realizację zmian, dzięki zeszłorocznej decyzji radnych o przyznaniu dodatkowych 164 mln zł na lata 2025-2028. W kilkudziesięciu miejscach prace budowlane właśnie się toczą – np. na Przyczółkowej i Pałacowej oraz Woronicza i Spartańskiej, gdzie budujmy sygnalizacje świetlne. Mamy też 18 już zatwierdzonych projektów, które w blokach startowych czekają na przetargi i realizacje. Kolejne 17 projektów jest już natomiast w trakcie przygotowywania. Jeszcze w tym roku planujemy przygotować projekty zmian w kilkudziesięciu kolejnych miejscach.

W 46 miejscach zmiany będą wprowadzane podmioty inne niż ZDM. Duża w tym rola inwestorów prywatnych, którzy poprawę bezpieczeństwa realizują w ramach obowiązku wynikającego z art. 16 ustawy o drogach publicznych.

Mapa pokazuje co i jak

O prawie wszystkich zmianach informujemy na bieżąco. I o ile w internecie nic nie ginie, tak z biegiem czasu trudniej jest w nim znaleźć konkretne informacje na konkretny temat. Zwłaszcza na taki jak zmiany z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego na konkretnym przejściu. To już jednak nie problem.

Z myślą o zainteresowanych tematem bezpieczeństwa na stołecznych drogach powstała dostępna na naszej stronie mapa realizacji zaleceń audytu przejść dla pieszych. Wystarczy wejść z zakładkę „Działania ZDM”. Następnie wybrać „Badania i analizy”. Po rozwinięciu zakładki „Bezpieczeństwo na drogach” wystarczy kliknąć w „Mapa realizacji zaleceń audytu przejść”.

Mapa w pełnym rozmiarze jest dostępna w zakładce „Mapa realizacji zaleceń audytu przejść”.

 

Na mapie są oznaczone wszystkie zaudytowane przejścia na podlegających nam ulicach. Po kliknięciu na dane przejście wyświetlą się podstawowe informacje na jego temat, np. dokładna lokalizacja, ocena w audycie. Potrzebujący więcej szczegółów mogą od razu wejść w karty wybranych przejść, które zostały sporządzone przez audytorów. W ten sposób można zapoznać się z m.in. uwagami, jakie mieli po przyjrzeniu się danemu przejściu.

Na stronie z mapą poza nią znajdują się także statystyki dotyczące zaudytowanych przejść. Od ręki można zobaczyć – między innymi – na ilu przejściach poprawiliśmy już bezpieczeństwo oraz obejrzeć gdzie i jakie zmiany są zaplanowane. Wyświetlane na mapie zebry można także filtrować według dzielnicy lub po ocenie w audycie.

Korzystanie z mapy ułatwiają również kolory, którymi oznaczono przejścia. Dany kolor oznacza daną ocenę w audycie. Wyjątkiem jest kolor szmaragdowy. Wskazuje on, że na danym przejściu wdrożono już zmiany z zakresu bezpieczeństwa. Jakie dokładnie, można sprawdzić po kliknięciu w punkt o takim kolorze. Informacja ta wyświetli się wraz z innymi podstawowymi danymi.

Bezpieczeństwo tu i teraz

Choć zmiany zaczęliśmy realizować niemal równolegle z prowadzonym audytem, postanowiliśmy znacząco przyśpieszyć. Nie było by to możliwe, gdyby nie dodatkowe 164 mln zł na ten cel, które przyznała nam Rada Warszawy.

W realizacji programu poprawy bezpieczeństwa ma pomóc nam biuro projektowe, którego szukamy w ogłoszonym niedawno przetargu – będzie ono przygotowywać projekty zmian, a my będziemy mogli realizować je na ulicach – tu i teraz. To duże wsparcie dla obecnego zespołu projektowego ZDM, zaangażowanego w te działania. Są bowiem miejsca, które nie wymagają żmudnych przygotowań i ustawienia np. sygnalizacji. W niektórych z nich wystarczą drobniejsze zmiany – np. zamontowanie azylu czy budowa progów zwalniających.

Na oferty w przetargu czekamy do 19 maja.

Powered by Projectic.pl