Miesiąc do świąt. Ruszyliśmy z instalacją dekoracji - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Wyszukiwarka

Menu główne

25-11-2020

Miesiąc do świąt. Ruszyliśmy z instalacją dekoracji

Rozpoczęliśmy montaż świątecznej iluminacji. W tym roku będzie skromniejsza niż w poprzednim, obejmie tylko Plac Zamkowy i ul. Krakowskie Przedmieście. Mimo pandemii, nie chcieliśmy z niej zupełnie zrezygnować, bo współtworzy niepowtarzalną atmosferę Świąt Bożego Narodzenia.

Iluminacja świąteczna przy ulicy Nowy Świat.

Przez ostatnie cztery lata iluminacja rozświetlała ponad 20 km ulic. Dekorowała nie tylko reprezentacyjny deptak Krakowskiego Przedmieścia i Nowego Światu, ale także plac Trzech Krzyży i Aleje Ujazdowskie aż do Belwederu i ul. Agrykola. Obecna była także m.in. na al. Solidarności, placu Bankowym czy ul. Marszałkowskiej, dodawała uroku mostom Poniatowskiego i Śląsko-Dąbrowskiemu.

Najwyższa choinka, najdłuższy tunel

Tegoroczna świąteczna iluminacja będzie znacznie skromniejsza. Ograniczymy się do upiększenia jedynie Placu Zamkowego i ul. Krakowskie Przedmieście. Powód leży w oszczędnościach spowodowanych pandemią. Nie dysponowaliśmy tak dużą kwotą na dekoracje jak poprzednio, a dotychczasowa umowa na świąteczne przystrajanie miasta wygasła.

Zdecydowaliśmy się więc na wariant minimalistyczny, choć nie pozbawiony efektowności. Na placu Zamkowym i Krakowskim Przedmieściu zostanie ulokowanych 9 wolnostojących dekoracji. Główną będzie wysoka na 27 m choinka, która stanie nieopodal Zamku Królewskiego. W sąsiedztwie znajdą się „sprzedawca balonów” i „warszawska katarynka”. Powinny być szczególną atrakcją dla dzieci, podobnie jak pozostałe: „tramwaj konny” przy pomniku Mikołaja Kopernika, „figury szachowe” i „szachownica” na skwerze ks. Jana Twardowskiego czy „obrotowa karuzela” na skwerze Hoovera. Na tymże skwerze stanie także „altana dla zakochanych”, którzy wspólnie będą mogli się fotografować w niej i przy ulokowanej w pobliżu „kartce z życzeniami”. Do tego dojdzie jeszcze długi na 54 m „tunel świetlny” przy skwerze im. ks. Jana Twardowskiego.

Ponadto, jak co roku, ozdobimy uliczne latarnie. Świąteczny wystrój zyska 108 słupów oświetleniowych na Krakowskim Przedmieściu i 15 na Placu Zamkowym. Natomiast w energooszczędne diody eko-LED przystroimy 63 drzewa. To właśnie od nich i latarni rozpoczęliśmy w tym roku montaż iluminacji. Teraz trwa ich zamieszczanie wraz z rozlokowywaniem większych dekoracji. Uruchomienie bożonarodzeniowych światełek nastąpi w sobotę, 5 grudnia. W podobnym czasie powinny zostać „odpalone” także te, za które nie odpowiadamy – m.in. na ul. Nowy Świat (przygotowane przez grupujące lokalnych kupców Stowarzyszenie Nowy Świat, dla nich iluminacja to wsparcie prowadzonej działalności) i na Starym Mieście (zawieszone przez Zarząd Terenów Publicznych).

To lepsza pamiątka miasta

Dlaczego w tym roku zupełnie nie zrezygnowaliśmy z dekoracji? Iluminacja świąteczna nie tylko wspaniale wygląda, ale przynosi też miastu i jego mieszkańcom wymierne korzyści. Stanowi dodatkowe oświetlenie w okresie, w którym ciemność panuje przez niemal 16 godzin na dobę. Pozwala tym samym rozjaśnić ulice, co przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa, komfortu i samopoczucia mieszkańców.

Bez wątpienia iluminacja jest najbardziej doceniana przez najmłodszych warszawiaków. Odmienia szarą, ponurą przestrzeń zimowego miasta. Sprawia, że mimo złej pogody spacer jest dużo przyjemniejszy. W przeszłości warszawska iluminacja wielokrotnie była doceniana w europejskich rankingach oceniających tego typu instalacje.

Warto też pamiętać, że iluminacje składają się z energooszczędnych światełek eko-LED. Zużywają one 10-krotnie mniej prądu niż tradycyjne żarówki. Dzięki temu koszt zasilania dekoracji w tym roku oscylował będzie wokół 1000 zł dziennie. Wydatki na prąd dla świątecznych światełek to tylko 0,4 proc. kosztów zasilania wszystkich miejskich latarni.

Powered by Projectic.pl