1 grudnia wystartowała 5. edycja budżetu partycypacyjnego, która będzie realizowana w 2019 roku. Do 22 stycznia 2018 r. można zgłaszać projekty na zmiany w najbliższej okolicy, np.: remont chodnika, doświetlenie przejścia dla pieszych, budowę drogi dla rowerów czy postawienie stojaków rowerowych.
Budżet partycypacyjny to proces dyskusji i podejmowania decyzji przez Mieszkańców o tym, w jaki sposób zagospodarować część budżetu dzielnicy. W sumie do wydania jest prawie 65 mln złotych, najwięcej, bo ponad 7,5 mln na Bielanach, najmniej w Rembertowie 700 000 zł. Szczegółowe zasady i podział kwot w dzielnicach.
Co nowego w tej edycji?
W tegorocznej edycji czeka nas kilka zmian:
- Formularz zgłaszania projektu i karta do głosowania zawierają instrukcje oraz podpowiedzi dotyczące wypełniania poszczególnych pól.
- Zmiany dotyczą także listy poparcia. Nadal trzeba zebrać 30 podpisów mieszkańców, ale co najmniej 15 osób musi być mieszkańcami danego obszaru (w przypadku zgłoszenia projektu o charakterze lokalnym) lub danej dzielnicy (w przypadku zgłoszenia projektu o charakterze ogólnodzielnicowym).
- Projektodawca może wyznaczyć do kontaktu z pracownikami urzędu jedną osobę spośród pozostałych projektodawców. Z tą osobą będą uzgadniane wszelkie kwestie dotyczące zgłoszonego projektu.
- Na etapie dyskusji projektodawcy będą mogli wprowadzać zmiany w zgłoszonych pomysłach, razem z urzędnikiem odpowiedzialnym za weryfikację danego projektu. Nie będzie możliwe samodzielne edytowanie projektów.
- Realizowane będą tylko te projekty, na które zagłosowało co najmniej 30 osób, które oddały ważny głos w danym obszarze.
Formularz zgłaszania projektu można pobrać ze strony http://twojbudzet.um.warszawa.pl/materia-y-do-pobrania lub bezpośrednio w Wydziałach Obsługi Mieszkańca każdej dzielnicy.
Zarząd Dróg Miejskich uczestniczy w budżecie partycypacyjnym od 2. edycji, tj. budżet partycypacyjny 2016. Podczas trzech edycji do realizacji przez ZDM zostało wybranych 201 projektów za ponad 32 mln zł.
Zrealizowaliśmy m.in. takie projekty jak:
- “Połączenie rowerowe placu Wilsona z Nadwiślańskim Szlakiem Rowerowym wzdłuż ulicy Krasińskiego”
- “Budowa sygnalizacji świetlnej przy Szkole Podstawowej nr 217 wraz z okablowaniem i organizacją ruchu”
- “Tablice informacyjne o obiektach zabytkowych Pragi”
- “Praska Galeria Sław”, czyli upamiętnienie w przestrzeni ulicy Stalowej postaci historycznych i współczesnych związanych z Pragą-Północ
- doświetlenia przejść dla pieszych m.in. w Rembertowie i na Bielanach czy budowa miejsc postojowych na Ochocie, Mokotowie i Targówku.
Więcej szczegółów o realizacji naszych projektów znajdziecie tutaj
Czekamy na Wasze pomysły. Jeżeli macie jakieś pytania dotyczące konkretnych pomysłów nasi koordynatorzy są do Waszej dyspozycji.