Milion na półmetku Rowerowego Maja - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Wyszukiwarka

Menu główne

17-05-2023

Milion na półmetku Rowerowego Maja

Za nami półmetek kampanii Rowerowy Maj. Na warszawskim koncie mamy ponad milion aktywnych dojazdów i prawie 100 tysięcy aktywnych uczestników. A licznik ciągle rośnie!

Rowerowy Maj po raz szósty zachęca dziesiątki tysięcy warszawskich uczniów i przedszkolaków do aktywnych dojazdów. Rowery, hulajnogi, rolki, czy deskorolki to teraz nieodłączni towarzysze porannych podróży do szkół i przedszkoli. Widać to gołym okiem – co rano, gdzie nie spojrzeć, tam młodzi rowerzyści. Parkingi rowerowe aż pękają w szwach od natłoku rowerów i hulajnóg.

Mkniemy po kolejny rekord

441 warszawskich placówek biorących udział w tegorocznej kampanii bije kolejne rekordy aktywności. Na warszawskim rowerowym liczniku mamy już zanotowanych ponad milion aktywnych przejazdów, zrealizowanych przez prawie 100 tysięcy aktywnych uczestników. Warszawa może się pochwalić 41% frekwencją rowerową. Oznacza to, że każdego ranka na każde pięcioro dzieci, przynajmniej dwoje dojeżdża przy pomocy roweru, hulajnogi, rolek, czy deskorolki.

Rowerowy Maj rozpędza się z każdą kolejną edycją. Jeszcze w 2018 roku, podczas trzeciej edycji kampanii, przez cały maj wykręciliśmy milion przejazdów. W tym roku milion uzyskaliśmy już 10-tego dnia kampanii. Co więcej, aktywność młodych warszawiaków stanowi prawie 40% wszystkich aktywnych przejazdów z całej kampanii Rowerowy Maj, w której bierze udział 41 miast.

Wyniki na półmetku

Rowerowy Maj to przede wszystkim wyrabianie dobrych nawyków w formie zabawy i wspólnej grywalizacji. Dodatkową motywacją jest możliwość podejrzenia tabeli wyników aktywności w całej Warszawie, którą można na bieżąco śledzić na stronie rowerowymaj.eu/warszawa-2023. Obecnie na półmetku najaktywniejszym przedszkolem jest Przedszkole nr 44 ze Śródmieścia. Wśród małych szkół (do 424 uczniów) na prowadzenie wysunęła się Szkoła Podstawowa nr 391 z Żoliborza. W kategorii szkół średniej wielkości (od 425 do 633 uczniów) prowadzi Szkoła Podstawowa nr 403 z Woli. Z kolei wśród dużych szkół (powyżej 634 uczniów) na pierwszym miejscu uplasowała się Szkoła Podstawowa nr 209 z Bielan. Wyniki w tabeli zmieniają się jednak z dnia na dzień, więc wszystko może się jeszcze zdarzyć. Trzymamy kciuki za wysoką frekwencję we wszystkich placówkach.

Aktywności w zamian za aktywne dojazdy

Zachętą do codziennej aktywności są… kolejne aktywności! W każdej placówce biorącej udział w kampanii nagrodzimy po jednej klasie lub grupie przedszkolnej z najwyższą frekwencją. Na zwycięskie klasy i grupy czekają przeróżne atrakcje – od zabaw w parkach trampolin, przez liczne warsztaty tematyczne i wizyty w muzeach, po spotkania ze znanymi sportowcami. Współpraca popłaca, dlatego w trzech najaktywniejszych szkołach, po jednej z każdej kategorii, najaktywniejsze klasy otrzymają nagrodę główną w postaci jednodniowej wycieczki z Manufakturą Przygody. Z kolei w trzech przedszkolach z najwyższą frekwencją wyróżnieniem dla najaktywniejszych grup będzie wycieczka do rodzinnego Parku Rozrywki i Wypoczynku Sady Klemensa.

Aktywność w Rowerowym Maju jest także nagradzana indywidualnie. Każdy uczeń, przedszkolak lub nauczyciel może odebrać zniżki i bezpłatne wejściówki. Wystarczy okazać dzienniczek z naklejkami uzyskanymi za aktywne dojazdy. Nagradzamy już od pięciu dojazdów, ale im więcej naklejek, tym lepiej. Więcej na temat nagród grupowych i indywidualnych można przeczytać na stronie rowerowymaj.eu/warszawa-2023.

Bierzemy na warsztat zarówno umiejętności, jak i sprzęt

W Rowerowym Maju stawiamy na wyrabianie dobrych nawyków w praktyce. W tym roku po raz kolejny oferujemy uczniom z klas IV-VIII ze szkół podstawowych możliwość uczestniczenia w warsztatach doskonalących jazdę na rowerze. Ich celem jest szlifowanie umiejętności, które sprawią, że młodzi rowerzyści będą z większą pewnością poruszać się rowerem po mieście. Doświadczeni instruktorzy w maju i czerwcu prowadzą w wybranych placówkach angażujące zajęcia z dziećmi i młodzieżą.

Aby jazda na rowerze była bezpieczna, warto zadbać nie tylko o umiejętności, ale i o sprzęt. Dlatego Szkolny Serwis Rowerowy, działający w ramach kampanii Rowerowy Maj, oferuje bezpłatne przeglądy i drobne naprawy rowerów. Uczestnicy kampanii mogą z niego skorzystać na terenie wybranych szkół podstawowych w maju i czerwcu.

Finał kampanii Rowerowy Maj 2023

Zabawa w maju się nie kończy. 18 czerwca zapraszamy wszystkich uczestników kampanii do udziału w finale Rowerowego Maja. Rozpoczniemy go wspólnym, rowerowym przejazdem ulicami Warszawy, który wystartuje spod Stadionu Narodowego. Zapraszamy na niego zarówno rowerzystów, jak i osoby poruszające się na hulajnogach, rolkach, wrotkach, czy deskorolkach. Pojedziemy razem do bielańskiego Parku Herberta, gdzie odbędzie się piknik, podczas którego wyróżnimy zwycięskie przedszkola i szkoły. Dodatkowo na uczestników czeka mnóstwo atrakcji. Każdy znajdzie tam coś dla siebie – od licznych aktywności sportowych, przez konkursy, w których będzie można wygrać ciekawe nagrody, po bezpłatny serwis rowerowy. Piknik został objęty patronatem honorowym Burmistrza Dzielnicy Bielany.

Jak działa Rowerowy Maj?

Rowerowy Maj to ogólnopolska kampania społeczno-edukacyjna, zainicjowana przez miasto Gdańsk, która w Warszawie odbywa się po raz szósty. To największa kampania tego typu w Polsce, a być może w całej Europie. Jej celem jest promocja zrównoważonej, ekologicznej mobilności wśród dzieci i nauczycieli oraz zdrowego stylu życia. Zachęcamy, żeby we wszystkie majowe dni dotrzeć na lekcje i do przedszkoli aktywnie, to znaczy na rowerze, hulajnodze, rolkach, wrotkach, deskorolce. Za każdy dojazd nauczyciele wydają dwie naklejki – jedną na plakat wiszący w klasie, drugą do indywidualnych, rowerowych dzienniczków, które posiadają wszyscy uczestnicy Rowerowego Maja. Im więcej przejazdów, tym fajniejsze nagrody indywidualne i grupowe. Należy jednak pamiętać, że nie o nagrody tutaj gramy, tylko o wspólną, dobrą zabawę i wyrabianie zdrowych nawyków.

Patronat honorowy nad kampanią objęły ambasady Królestwa Niderlandów, Islandii, Danii i Szwecji.

Zapraszamy na nasz profil na Facebooku: fb.com/RowerowyMajWarszawa

Więcej informacji

Zespół Rowerowego Maja w Warszawie

Zarząd Dróg Miejskich

tel.: 508 010 854 email: rowerowymaj@zdm.waw.pl

 

Powered by Projectic.pl