MILION AKTYWNYCH PRZEJAZDÓW NA PÓŁMETEK KAMPANII ROWEROWY MAJ - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Wyszukiwarka

Menu główne

15-05-2024

MILION AKTYWNYCH PRZEJAZDÓW NA PÓŁMETEK KAMPANII ROWEROWY MAJ

Na warszawskim koncie mamy już niemal milion aktywnych przejazdów i ponad 100 tysięcy aktywnych uczestników. Frekwencja wynosi 47%, a to przecież dopiero połowa kampanii, która w tym roku trwa do 29 maja.

Jak co roku, tłumy warszawskich przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych docierają aktywnie do swoich placówek udowadniając, że najlepszy maj to Rowerowy Maj! Półmetek tegorocznej kampanii za nami, pora na pierwsze podsumowanie.

ROWEROWY MAJ, CZYLI…

największa ogólnopolska kampania społeczno-edukacyjna, która w Warszawie odbywa się po raz siódmy.

Kampania promuje zrównoważoną mobilność i zdrowy styl życia wśród dzieci, ich rodziców, opiekunów i nauczycieli. Zachęca, by we wszystkie majowe dni szkolne dotrzeć na lekcje i do przedszkoli aktywnie, to znaczy na rowerze, hulajnodze, rolkach, deskorolce. Na ulicach, chodnikach jest kolorowo i aż tłoczno od rowerów i hulajnóg, a parkingi przy szkołach i przedszkolach pękają w szwach. Za każdy dojazd można otrzymać dwie naklejki – jedną na plakat wiszący w klasie, drugą do swojego rowerowego dzienniczka. Bo Rowerowy Maj to świetna zabawa, poranna aktywność, szansa na rozbudzenie, dotlenienie, ale też okazja do zdobycia atrakcyjnych nagród. Im więcej przejazdów, tym fajniejsze nagrody indywidualne i grupowe.

ROWEROWY MAJ KRĘCI…

młodych warszawiaków, ich rodziców, opiekunów i nauczycieli, co  wyraźnie widać w statystykach.

W ciągu 9 dni kampanii aktywni uczestnicy wykręcili niemal milion przejazdów! Frekwencja jest na wysokim poziomie i wynosi 47%. Aktywne dojazdy wybiera ponad 100 tysięcy uczniów i przedszkolaków z 501 placówek, które w tym roku dołączyły do warszawskiej kampanii. To aż 70 proc. stołecznych szkół i przedszkoli (272 przedszkola i 229 szkół podstawowych)!

Jak do tej pory pełną, 100-procentową frekwencją pochwalić się może ponad 8,5  tysiąca uczniów przedszkolaków, co w sytuacji, gdy w wielu szkołach są aktualnie dni wolne w związku z egzaminami 8-klasistów, jest całkiem dobrym wynikiem. W aż 484 klasach i w 236 grupach przedszkolnych aktywny udział w kampanii biorą wszystkie dzieci. Te wyniki już teraz robią wrażenie i obrazują zainteresowanie kampanią Rowerowy Maj.

RANKING ZMIENIA SIĘ Z DNIA NA DZIEŃ

Choć w Rowerowym Maju liczy się przede wszystkim utrwalanie zdrowych i ekologicznych nawyków transportowych oraz dobra zabawa, to niewątpliwie dodatkową atrakcję może stanowić zdrowa rywalizacja, której efekty można na bieżąco śledzić na stronie rowerowymaj.eu. Na półmetku najaktywniejszym przedszkolem jest Przedszkole nr 135. Wśród mniejszych szkół prowadzi Szkoła Podstawowa nr 391 im. Macieja Aleksego Dawidowskiego ps. „Alek”. W kategorii szkół średniej wielkości na prowadzeniu jest Szkoła Podstawowa nr 163 im. Batalionu ‘Zośka’. Z kolei wśród dużych szkół na pierwszym miejscu jest Szkoła Podstawowa nr 403. Wyniki w tabeli zmieniają się jednak z dnia na dzień, a przed nami jeszcze druga połowa Rowerowego Maja. Trzymamy kciuki za wysoką frekwencję!

SATYSFAKCJA JEST WAŻNA, ALE SĄ TEŻ NAGRODY!

Od kilku sezonów w warszawskim Rowerowym Maju zachętą do codziennej aktywności są kolejne aktywności! W każdej placówce biorącej udział w kampanii nagrodzimy po jednej klasie lub grupie przedszkolnej z najwyższą frekwencją. Na zwycięskie klasy i grupy czekają przeróżne atrakcje – od zabaw w parkach trampolin, przez liczne warsztaty tematyczne i wizyty w muzeach, po spotkania ze znanymi sportowcami. Współpraca popłaca, dlatego w trzech najaktywniejszych szkołach, po jednej z każdej kategorii, najaktywniejsze klasy otrzymają nagrodę główną w postaci jednodniowej wycieczki z Manufakturą Przygody. Z kolei w trzech przedszkolach z najwyższą frekwencją wyróżnieniem dla najaktywniejszych grup będzie wycieczka do rodzinnego Parku Rozrywki i Wypoczynku Sady Klemensa. Z nagrody będzie mogła skorzystać cała klasa/grupa przedszkolna, co jest świetną okazją do integracji i wspólnego świętowania sukcesu.

Ale na uczestników czekają także nagrody indywidualne. Każdy uczeń, przedszkolak lub nauczyciel może odebrać zniżki i bezpłatne wejściówki. Wystarczy okazać dzienniczek z naklejkami uzyskanymi za aktywne dojazdy. Nagradzamy już od pięciu dojazdów, ale im więcej naklejek, tym lepiej. Więcej na temat nagród grupowych i indywidualnych można przeczytać na stronie rowerowymaj.eu/warszawa-2024

WARSZTATY – PRAKTYCZNA EDUKACJA I SPRAWNY SPRZĘT

Również w tym roku oferujemy uczniom z klas IV-VIII ze szkół podstawowych możliwość uczestniczenia w warsztatach doskonalących jazdę na rowerze. Ich celem jest szlifowanie umiejętności, które sprawią, że młodzi rowerzyści będą z większą pewnością poruszać się rowerem po mieście. W placówkach, które zgłosiły chęć zorganizowania warsztatów, doświadczeni instruktorzy w maju i czerwcu prowadzą angażujące zajęcia z dziećmi i młodzieżą. Zajęcia są przewidziane zarówno dla tych, którzy posiadają uprawnienia do poruszania się rowerem po drogach publicznych, jak i dla tych, którzy dopiero przygotowują się do zdobycia Karty Rowerowej.

Aby jazda na rowerze była bezpieczna, warto zadbać nie tylko o umiejętności, ale i o sprzęt. Dzięki temu pojazdy będą sprawne, bezpieczne i gotowe na wykręcanie kolejnych kilometrów, nie tylko w maju. Dlatego dla uczestników kampanii mamy Szkolne Serwisy Rowerowe, oferujące przeglądy i drobne naprawy rowerów. W tym roku Szkolne Serwisy Rowerowe zapraszają w weekendy. Usługi są całkowicie darmowe, wystarczy mieć ze sobą dzienniczek rowerowy, świadczący o uczestnictwie w kampanii Rowerowy Maj. Serwis jest mobilny, pojawi się łącznie w 12 lokalizacjach, by możliwie dużo osób mogło skorzystać z oferowanych usług.

Za nami wizyty SSR na Wilanowie i w Śródmieściu, ale na chętnych czeka jeszcze 10 lokalizacji. Serwisanci pracują w godzinach: 10.00 -18.00 (odbiór rowerów możliwy do 19) i już w najbliższą sobotę (18 maja), będą czekać na chętnych na Wawrze, na terenie SP 109 (ul. Przygodna 2)

Dokładny harmonogram kolejnych serwisów można sprawdzić w wydarzeniu: https://fb.me/e/1VxEvLDWD

W MAJU ZABAWA SIĘ NIE KOŃCZY – ZAPRASZAMY NA PIKNIK

To już tradycja, że warszawski Rowerowy Maj kończymy podczas pikniku, który w tym roku odbędzie się 16 czerwca na Targówku, w Parku Bródnowskim. To świetna okazja do integracji i aktywności, ponieważ wydarzenie rozpoczniemy wspólnym przejazdem ulicami Warszawy, który wystartuje spod Stadionu Narodowego. Zapraszamy na niego zarówno rowerzystów, jak i osoby poruszające się na hulajnogach, rolkach, wrotkach, czy deskorolkach. Pojedziemy razem do Parku Bródnowskiego, a tam na uczestników będzie czekało mnóstwo atrakcji. Każdy znajdzie coś dla siebie – od licznych aktywności sportowych, przez konkursy, w których będzie można wygrać ciekawe nagrody, po bezpłatny serwis rowerowy. Będzie też rodzinna gra terenowa przygotowana przez jednego z naszych parterów, firmę Umiejętności Przyszłości – Savoir7.

Piknik został objęty patronatem honorowym Burmistrza Dzielnicy Targówek.

Patronat honorowy nad kampanią objęły ambasady Królestwa Niderlandów, Islandii, Danii i Szwecji.

Zapraszamy na nasz profil na Facebooku: fb.com/RowerowyMajWarszawa

 

Powered by Projectic.pl